Türkiye Sigorta Birliği:  “BES 20. yılında 700 milyar TL fon büyüklüğünü aştı.”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Sigorta Birliği: 

“BES 20. yılında 700 milyar TL fon büyüklüğünü aştı.”

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Uğur Gülen, BES’in 20. yılına ait açıklama yaptı. Açıklamada, 20 yıldır bireylerin tasarruflarını ve emeklilikte ömür standartlarını muhafazaları açısından olduğu kadar, ülke iktisadı için de kritik bedel taşıyan BES’in 700 milyar TL fon büyüklüğünü aşarak gücünü ispat ettiği vurgulandı. 

Sigorta ve emeklilik dalının çatı kuruluşu Türkiye Sigorta Birliği (TSB), son yıllarda yapılan düzenlemelerle bütünsel yapıya kavuşarak ‘tasarrufun merkezi’ hâline gelen Ferdi Emeklilik Sistemi (BES)’nin 20. yılına ait değerlendirmelerde bulundu. 

Kurulduğu 2003 yılından itibaren istikrarlı büyümesini sürdüren BES’in iştirakçi sayısı Emeklilik Nezaret Merkezi’nin aktüel bilgilerine nazaran 16 milyona yaklaşmış olup, Devlet katkısı dahil toplam fon büyüklüğü ise bir rekora daha imza atarak 700 milyar TL’yi aştı. BES’in son yıllardaki lokomotifi olarak isimlendirdiğimiz 18 yaş altında ise, kısa müddette çok süratli bir büyüme ile her yaş kümesinden çocuğumuza 1 milyonu aşkın kontrat kuruldu. 

2001 yılı Ekim ayında yürürlüğe giren BES Kanunuyla ilk mukavele 27 Ekim 2003 tarihinde düzenlendi. BES’in bu günlere gelmesinde en kıymetli gelişmelerden biri 2013 yılında başlayan Devlet Katkısı takviyesi oldu. 2017 yılı başında ise Otomatik İştirak Sistemi ile milyonlarca çalışan BES’le tanıştı. Son periyottaki en kıymetli gelişmeler ise; 2021 Mayıs ayı itibariyle 18 yaş altı iştirakçilerin sisteme dahil olması ve birebir yılın Temmuz ayında tüm şirketlerin fonlarına yatırım yapma imkânı sağlayan BEFAS’ın faaliyete geçmesi ile 2022 başından itibaren devlet katkısı oranının %30’a çıkması olarak sıralanabilir.

Bu yıl 20. yaşını kutlayan BES, finans sisteminin en tesirli araçlarından biri olarak başarılı performansıyla vatandaşların yüzünü güldürmeye devam ediyor. BES’teki fon meblağı ve iştirakçi sayısı artışının istikrarlı bir biçimde devam ettirilmesi için son periyotta konut alımı, evlilik, üniversite eğitimi ve doğal afet durumlarında kısmi çekiş hakkı tanınması ve iştirakçilerin finansal muhtaçlıklarını karşılarken birikimlerinin temlik edilmesine imkan sağlanması, vatandaşın BES’e olan ilgisini daha da artırmakta.

Her türlü risk profiline uygun fonun bulunduğu BES’te kısa vadeli yatırım tercihleri ekonomik dalgalanmalardan etkilenebilse de uzun vadeli fonlar sayesinde önemli kazanımlar elde edilebiliyor.  TSB, sistemin uzun vadeli yapısına uygun tercihlerin iştirakçileri koruduğunu ve birikimlerini önemli manada büyüttüğünü vurguladığı açıklamasında şu bilgilere yer verdi: 

“BES, bireylere uzun vadeli tasarruf alışkanlığı kazandırma ve ülke tasarruflarını artırma rolü ile iştirakçilerimizin menfaatlerinin en düzgün biçimde korunması, getirilerinin maksimize edilmesine yönelik tüm paydaşların takviyesiyle kıymetli bir vazifesi yerine getirmektedir. Geçmişe dönük bilgilere baktığımızda, 5 yıllık devirde BES ve OKS fonlarının TÜFE’nin 32 puan üzerinde ortalama getiri sağladığı görülmektedir.”

Diğer yandan, Tamamlayıcı Emeklilik Sisteminin ihdası için çalışmalar tüm süratiyle devam etmekte olup OKS’nin patron katkısı ile tamamlayıcı bir emeklilik sistemine dönüşmesiyle BES’in tam manasıyla tabana yayılması ve sürdürülebilir büyümesi de sağlanmış olacak.  

BES’te bölüm olarak toplam fon büyüklüğü maksadı 2024 ilk yarısı için 1 trilyon TL olup, 2024 yıl sonunda ise 1,3 trilyon TL büyüklüğe ulaşılması bekleniyor. BES 20 yıllık muvaffakiyet kıssasıyla Cumhuriyetimizin 100. yılında da vatandaşların en değerli tasarruf araçlarından biri olma ve iktisadın çok muhtaçlık duyduğu yatırım kaynağı yaratma misyonunu muvaffakiyetle sürdürmekte.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin