Türkiye’de Fintek Sektörünün Öncüleri Aranıyor Dijital Finansın Liderleri IFW’da Belli Olacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Finans dalı, yapay zekânın (AI) yükselişiyle yeni bir çağın eşiğinde. Yakın gelecekte üretkenliği yaklaşık yüzde 20-30 ve gelirler seviyesini ise yüzde 6 oranında artırması beklenen yapay zekâ, finansal hizmetlerin çehresini değiştirmeye hazırlanıyor. Yapay zekâ dayanaklı danışmanlık ve varlık idaresi, şahsileştirilmiş finansal tavsiyeler ve yatırım teklifleri sunarak, müşteri tecrübesini zenginleştiriyor ve finansal hizmetleri daha erişilebilir hale getiriyor.

Sektör bir yandan yeni çağı karşılarken, yapay zekanın eski sistemlerle entegrasyonu ve bilgi idaresindeki gereksinimler üzere zorluklarla da karşı karşıya. Bununla birlikte, açık bankacılık tarafından kolaylaştırılan daha işbirlikçi bir yaklaşıma yanlışsız kayan ve finansal hizmetler görüntüsünü tekrar tanımlayan bulut teknolojilerinin benimsenmesi de trend bayrağını elinde taşıyor.

Tüketicilerin dijital finansal hizmetlere olan beklentileri arttıkça, dijital ödeme prosedürlerinin kullanımı ve açık bankacılık ekosistemlerinin genişletilmesi üzere alanlarda da yenilikler devam ediyor. Bu gelişmeler, siber güvenliğin de değer kazanmasına yol açıyor. Dijital-öncelikli, şahsileştirilmiş ve inançlı finansal tecrübeler sunmayı önceliklendiren finansal kuruluşlar, finansta dijital dönüşüm eforlarına öncülük ediyor.

Blokzinciri (blockchain) teknolojisi ise, hudut ötesi ödemelerden ticaretin finansmanına kadar finansal süreçlerde şeffaflık ve güvenlik sağlamaya aday. DeFi üzere blokzincir tabanlı alternatif finansal hizmetler, klasik finansal kurumlarla rekabet ya da işbirliği, bilhassa kredi verme ve borç alma üzere alanlarda gelişmeye devam ediyor. Bu teknolojik ilerlemeler, finansal hizmetlerin daha inançlı, şeffaf ve tesirli bir biçimde sunulmasını sağlayarak, fintech kesiminin dinamiklerini yine şekillendiriyor. Bir yandan da Bitcoin ETF’lerin onaylanması, ile finans gündemine oturan Spot ETF’ler, yatırımcılara direkt kripto para ünitesi sahibi olmadan Bitcoin’e yatırım yapma imkanı sunarken, bu, daha büyük bir yatırımcı havuzunun piyasaya girmesine neden olabilecek. Bitcoin ETF ve halving’in fintech dalına tesirinin de yatırımcı ilgisinin ve piyasa dinamiklerinin değişmesine neden olabileceği ihtimalleri finans gündeminin başlıkları ortasında. Bu, yatırım stratejilerinin ve finansal teknoloji tahlillerinin yine kıymetlendirilmesine yol açabilir.

Başvurular için son gün 8 Mart!

Bu gelişmeler ışığında, Türkiye’nin fintech ekosistemini desteklemek maksadı ile düzenlenen “Dijital Finansın Öncüleri” ödül programı da bu sene yedi kategoride geliştirildi. Öncü Banka, Vizyoner Banka, İş Birliğine En Açık Banka, Global Öncü Fintech, Yükselen Fintech, Yenilikçi Fintech ve Finansal Kapsayıcılık kategorileri dünyadaki Web2, Web3 ve yapay zeka rüzgarlarının birlikte esmeye başlamasından yola çıkarak dizayn edildi. Türkiye’nin finans kesiminde inovasyonun öncülerini araştıran ödül programı; Finansal İnovasyon ve Teknoloji Derneği (FINTR) ve KPMG Türkiye tarafından bu yıl ikinci defa düzenleniyor ve bu alanda çalışan fintech şirketleri ile bankaların müracaatlarını 8 Mart tarihine kadar bekliyor. 

Fintek ekosisteminin karşı karşıya olduğu farklı başlıkları hakikat metriklerle değerlendirebilmek ismine bir ortaya gelen ve bu yılki müracaatları kıymetlendirecek Dijital Finansın Öncüleri heyet üyeleri ortasında; CCW Teknoloji Yatırımları A.Ş. Kurucusu ve Finansal Kurumlar Birliği Eski Başkanı Adem Duman; Brighton Üniversitesi İşletme ve Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ceylan Onay; İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Tunçalp; FINTR İdare Heyeti Başkanı Demet Zübeyiroğlu; WinningCircle300 Kurucusu Efe Bulduk; Teşebbüsçü, Melek Yatırımcı Mentor Nevzat Aydın ve KPMG Türkiye Fintech ve Dijital Finans Öncüsü Sinem Cantürk yer alıyor.

FINTR iş birliğiyle bu yıl ikincisini gerçekleştireceğimiz Dijital Finansın Öncüleri Ödül Programı ile inovasyonda öncü finans kuruluşlarını ve fintekleri ödüllendirerek daldaki en güzel uygulamaları teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Geçtiğimiz yıl da hayli yoğun ilgi gören programımız, finans bölümündeki yenilikçi teşebbüsleri destekleyerek, Türkiye’nin dijital geleceğine ışık tutuyor. Böylece iş birliğine dayalı bir ekosistem oluşturarak kesimin gelişimine ivme kazandırmayı hedefliyoruz. Bu heyecan verici seyahatte, tüm finans ve teknoloji başkanlarını programımıza başvurmaya davet ediyoruz” açıklamalarını yapan KPMG Türkiye Fintech ve Dijital Finans Öncüsü KPMG Sinem Cantürk, fintekteki en âlâ uygulamaları teşvik hedefiyle bu ödül programının düzenlenmesinin altını çizerken; ekosistemin inovasyonla büyüyeceğine vurgu yapan FINTR İdare Konseyi Başkanı Demet Zübeyiroğlu ise, Dijital Finansın Öncüleri hakkındaki fikirlerini şu formda paylaştı:  “Fintech ekosistemini besleyen en kıymetli şey, inovasyon. Ülkemizde bu manada çok yüksek potansiyele sahip kurum ve bireyler var. Dijital Finansın Öncüleri Ödül Programı ile bunları öne çıkarmayı, küreselleşme seyahatlerine dayanak olmayı amaçlıyoruz. Programın ilk yılında gördüğü büyük ilgi ve gelen projelerin niteliği, fintech kesimi için pek umut vericiydi. Bu yıl da yeniden bankaların ve fintek şirketlerinin yoğun iştiraki var. 8 Mart’ta müracaatlar tamamlandıktan sonra kıymetlendirme süreci başlayacak. Akabinde 16 Nisan’da ödül kazananların heyecanını daima birlikte paylaşacağız” dedi.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin