Türkülere konu olan telli turnalar 17 yıl sonra ilk kez Türkiye’de

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkülere mevzu olan telli turnalar 17 yıl sonra birinci sefer Türkiye’de yuva kurdu. Kuş fotoğrafçısı Engin Bıyıkoğlu tarafından yumurtlama ve yavrulama periyodu Amasya’da görüntülenen telli turnaların yuva alanı müdafaa altına alındı.

Çorum’da yaşayan tabiat fotoğrafçısı Engin Bıyıkoğlu, 3 ay evvel fotoğraf çekimleri için Amasya’ya gitti. Bıyıkoğlu, çekim yaptığı esnada Türkiye’nin değerli figürlerinden olan telli turnanın yumurta üzerine kuluçkaya yattığını fark etti. Yıllar sonra göç eden bir turnanın yuva kurduğunu gören Bıyıkoğlu, bu anları ölümsüzleştirdi.

Çekimin akabinde Bıyıkoğlu, Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar yetkilileri ve kuş gözlemcileri ile irtibata geçip bilgi vermesi üzerine turnaların bulunduğu alan gruplar tarafından müdafaa altına alındı. O günden sonra bir daha izine rastlanmayan telli turnalar Bıyıkoğlu tarafından yavrularıyla birlikte tekrar görüntülendi. Türkiye’nin üreyen çok az tiplerinden olan turnaların yavrusuyla birlikte kayıt alınması bu kuşların ülkede gelecek yıllarda tekrar yuva kurması noktasında umut verirken imgeler bu alanda çalışma yapan herkesi heyecanlandırdı.

Uzun yıllar kuş fotoğrafçılığı ile ilgilendiğini bunun bir tutkuya dönüştüğünü belirten Engin Bıyıkoğlu, İHA muhabirine vaktinin büyük kısmını tabiatta kuş fotoğrafları çekerek geçirdiğini söyledi.

Türkiye’nin birçok bölgesinde o bölgenin devri, ayları ve göçlerine nazaran kuş tiplerini gözlemlediklerinin anlatan Bıyıkoğlu, “Gittiğimiz bölgelerde kuşların fotoğraflarını çekmeye çalışıyoruz. Bundan büyük bir haz alıyoruz. Kuş fotoğrafçılığının yayılması için elimizden gelen çabası gösteriyoruz. Bir Çorumlu olarak yaşadığım kentin göletlerindeki, ormanlarındaki birçok kuş çeşidi arıyoruz. Müşahedeler yapıyoruz ve bu alanda Çorumla ilgili envanter girmeye çalışıyoruz” dedi.

“Telli turnaların 17 yıldır ülkemizde üreme kaydı yok”

Telli turnaların uzun yıllardır ülkede üreme kaydı olmadığına dikkat çeken Bıyıkoğlu, “Uzun vakittir Amasya, Suluova bölgesine sık sık giderek müşahedeler yapıyorum. Bundan 2.5 ay evvel orada müşahede yaparken enteresan bir olayla karşılaştım. Bendeki kuş çeşitleri listesinde olmayan telli turnayı gördüm. Çok sevindim. Telli turnaları göç esnasında görüyorduk. Lakin üzücü olan telli turnaların 17 yıldır ülkemizde üreme kaydı olmamasıydı. Turnayı kuluçkaya yatarken görünce bekledim. Dikkatlice bakınca yumurtayı gördüm. Bununla ilgili bakanlık nezdinde Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar, kuş bilimcileri, biyologlarla irtibata geçtik. Türkiye’de birinci sefer 17 yıl sonra üreme kaydının olduğunu gördük. Bu çok olumlu ve keyifli bir haberdi. Turnaların önümüzdeki yıllarda da üreyebilmeleri için fotoğraf ve görüntü çekimi yaptığım bölgenin müdafaa altına alınmasını sağladık” tabirlerini kullandı.

“Adına müzikler yazılan turnayı ailesiyle birlikte görüntülemek keyifli edici bir olaydı”

Turnaları yavrusuyla birlikte görüntüledikten sonra yaşadığı hisleri anlatan Bıyıkoğlu, “Fotoğraf çektikten sonra turnaların akıbetini öğrenmek için birçok kere bölgeye gittim. Yavru yumurtadan çıkmış mıydı? Çıkmış ise uçabilmiş miydi? Karasal hayvanlara, avcılara ve yırtıcı kuşlara takılmadan üreme sürecinin tamamlanıp, tamamlanmadığını görmek için tekrar tekrar bölgeye gittim. Bir sürü kuş fotoğrafçısı, biyologlar ve kuş bilimciler de bölgeye gitti. Fakat hiç kimse bir daha turnalara rastlamadı. Bu bizi çok üzdü. Morallerimizi bozdu. 5 gün evvel eşimle bir arada Amasya’ya gezmeye giderken bölgeye giderek tekrar bakmak istedim. Bir saatlik müşahedenin akabinde ayçiçeği tarlasının içerisinden erkek ve dişi birey ile yavru turnayı gördüm ve imajlarını kaydettim. Bu müşahede bizi çok memnun etti. Tekrar ilgili yerlerle irtibata geçtim. 3 ay o bölgede kaldıklarını, üremenin gerçekleştiği sürecin tamamlandığını görmek hepimizi memnun etti. Birinci üreme kaydını görüntülemek, o yumurtadan bir yavrunun çıkıp 2,5-3 ay beslenmesini tamamlayarak o hale gelmiş olmasını ve yavru turnayı ailesiyle birlikte tekrar fotoğrafını çekmem benim çok memnun edici bir olaydı. Bu hususta kendimi çok şanslı hissediyorum. Bunun nedenleri var. Boş vakitlerimizin tamamını kuş müşahedesine, kuş fotoğrafçılığına ayırıyor olmamız bunun en büyük etkenlerinden birisi. Telli turna malum ismine müzikler, türküler yapılmış çok değerli bir cins. Tekrar 17 yıl sonra üreme yapması ve bu sürecin muvaffakiyetle tamamlanmış olmasını müjdelemekten mutluyum” diye konuştu.

İHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin