Van Gölü’nde yeni mikrobiyalitler keşfedildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın en büyük sodalı gölü, Türkiye’nin en büyük gölü olma özelliğini taşıyan Van Gölü’nde yeni mikrobiyalitler keşfedildi.

Bir süre önce 18 metre civarında dünyanın en büyük mikrobiyalitinin tespit edildiği Van Gölü’nün Bitlis’in Adilcevaz kısmında yeni bir keşfe imza atıldı. Adilcevaz Kültür, Sanat ve Turizm Derneği Lideri Cumali Birol’un araştırmaları sayesinde keşfedilen mikrobiyalitler belgeselci Ali Ethem Keskin tarafından görüntülendi. Göle bir dalış gerçekleştiren Birol ile Keskin, mikrobiyalitlerin oluşturduğu imajın uzayı andırdığını belirtti. Adilcevaz kıyı şeridinden Van Gölü’ne dalan Birol ile Keskin, mikrobiyalitlerin 1 ile 6 metrede derinlikte görüldüğünü söz ettil Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Su Eserleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, mikrobiyalitler hakkında araştırmalarına devam ederek, dünyanın en büyük mikrobiyalitlerinin Van Gölü’nde olduğunu kaydetti.

“Yerin altında 30-40 metre uzunluğunda ağaç üzere yapılar düşünün dünyanın en büyük mikrobiyalitleri Van Gölü’nde”

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Dr. Öğretim Üyesi Akkuş, “Van Gölü 3 bin 712 kilometrekarelik yüz ölçümü ile Marmara Denizi’nin 3’te 1’i büyüklüğünde devasa bir ekosistem. Kapalı bir göl olması ve ekstrem su kalitesi ile birlikte dünyanın tahminen de en eşsiz ekosistemlerinin başında gelmektedir. Göldeki pH düzeyi 9.8 civarlarında yani göl suyu alkalik karakterde. Göl tabanından çıkan tatlı sularla birleşen alkalik karakterdeki su çökermeyi oluşturuyor. Burada siyona bakteriler faaliyete geçiyor ve sonuçta dünyanın en büyük mikrobiyalitleri meydana geliyor. Yani yerin altında 30-40 metre uzunluğunda ağaç üzere yapılar düşünün dünyanın en büyük mikrobiyalitleri Van Gölü’nde. Van Gölü dalış severler açısından bulunmaz en bakir alanlardan birisini oluşturuyor ve dalış severlerin farklı yapılar görmek istedikleri seçkin ekosistemlerin başında geliyor. Uzun yıllardır Van Gölü’nün bu hoşluklarını ortaya çıkarmak için dalış grubumuzla birlikte dalışlar gerçekleştirmekteyiz. İşte şu anda bulunduğumuz Adilcevaz’ın çabucak kıyısındaki devasa mikrobiyalit alanda açığa çıkmayı bekleyen gizemli alanlardan birisi. Sizinle paylaşacağımız manzaralarda göreceğiniz üzere suyun altında inanılmaz bir hoşluk var. Bu hoşluğu görmek için ülkemizdeki dalış severleri Van Gölüne bekliyoruz” dedi.

“Mikrobiyalitler turizm için de hoş bir katkı sağlayacaktır”

Televizyon ve mecmua için belgesel çekimleri yapan Ali Ethem Keskin, buradaki mikrobiyalitlerin çok farklı olduğunu tabir ederek, “Sanki uzayda bir gezegende üzeresiniz hissini veriyor. Ben belgesel yapımcısıyım. Televizyon ve mecmua için çekimler yapıyorum. Bugün Adilcevaz Kültür, Sanat ve Turizm Derneği’nin davetlisi olarak geldim. Bugün dalış yaptığımız bölge daha evvel bulunmayan bir tıp mikrobiyalitleri görüntülemek için suya girdik. Harika imgeler aldık. Öbür birçok bölgelerde dalışlarda yaptım fakat burası kadar hoş değil. Buradaki mikrobiyalitler çok farklı güya uzayda bir gezegende üzeresiniz hissini veriyor. Onun için çok hoş manzaralar aldık. İnşallah ileride bilhassa su altı fotoğrafı yahut su altında sinema çekmek isteyen hobi yapan şahıslar için çok hoş bir yer olacak burası. İnşallah turizm içinde hoş bir katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum. 1 metreden başlayarak 6 metre derinliğe kadar gittik. 8 metreye kadar devam ediyor sıra sıra halinde. Bir sıra mikrobiyalitten sonra gerisinde kumluk bir bölge var ve devamında kademe kademe gidiyor. Tabandan gelen tatlı suyun içindeki kirecin gölün içinde bulunan soda ile birleşmesiyle oluşan hasebiyle tatlı suların bulunduğu yerlerde oluyor. Taban epeyce berraktı zira mikrobiyalitlerin olduğu bölgelerde tatlı su çıkışı var. Van Gölü çok sodalı bir göl. Tabandan gelen tatlısu kaynaklarında da kalsiyum var. Kalsiyum ve soda birleşince kalsiyum karbonat olarak kireç taşı yapısıyla çöküyor. Bu çökelti de tabanda asırlarca süren bir süreç içinde bu mikrobiyalitlerin motamot mercanların oluştuğu üzere, mağaralardaki sarkıt ve dikitlerin oluşması üzere bu mikrobiyalitler oluşuyor” dedi.

“Van Gölü hala keşfedilmeye hala üzerinde çalışılması gereken büyük bir efsane”

Van Gölü’nde gizemini koruyan birçok faaliyetin olduğunu tabir eden Adilcevaz Kültür, Sanat ve Turizm Derneği Başkanı Cumali Birol, “Bugün Adilcevaz’da çok keyifli bir dalış gerçekleştirdik. Ali Ethem Keskin hocamızla yaklaşık bir haftadır birçok çekimler yaptık. Bugünde Adilcevaz’da farklı bir mikrobiyalit tipine rastladık. Bu da Ali hocamıza nasip oldu. Van Gölü’nde gizemini koruyan birçok faaliyetler var. Şimdi keşfedilmemiş birçok eser var. Daha doğrusu Van Gölü gizemini koruyor. Daha farklı alanlarda çalışmalarımız var. Yasal Sultan Süleyman’ın İran seferine gönderdiği yeni çeriler için Tatvan’da 3 tane kadırganın yapıldığını ve bu kadırganın ufakta olsa bir izine rastladık. Bunu da sizinle önümüzdeki vakitlerde paylaşacağız. Çalışmalarımız hala devam ediyor. Van Gölü’ne kadar emek ve uğraş sarf edersek azdır diye düşünüyoruz. Bugün gerçekten yeni keşfettiğimiz farklı bir mikrobiyalit tipi de ortaya çıkmış oldu. Buda şunu gösteriyor 3 başka cinse rastlamış olduk. Daha evvelce 2 tıp vardı. Bunların birisi peri bacası dediğimiz cinsten, başkaları de tatlı su çıkışının ögesinden kaynaklı olduğu yerler vardı. Bugünde daha farklı bir tipe rastladık. Buda şunu gösteriyor demek ki Van Gölü hala keşfedilmeye, hala üzerinde çalışılması gereken büyük bir efsane bir göl. Bu gölede sahip çıkmamız lazım diye düşünüyoruz. Bugünde 8 Ağustos Bitlis’in kurtuluşuydu. Dalışımızı da Bitlis’in kurtuluşuna bizler armağan ediyoruz. İnşallah ileriki tarihlerde farklı dalışlarımız ve çalışmalarımız olacaktır. Bugün yeni keşfettiğimiz mikrobiyalitler daha evvel karada bulduğumuz mikrobiyalitlere benziyor lakin biraz daha bu türlü kılıca benzeri ucu sivri yapılar var. Onun dışında farklı farklı kesitler var. Üstü kapalı olan içi boş olan bölümler var. Birinci kere bu alanda rastladık bu da şunu gösteriyor. Tatlı sunun herhalde kireç oranıyla kalsiyumla alakalı bir öge olması gerek. Hocalarımız bu araştırmayı yapıktan sonra daha net bir bilgiye sahip olacağız diye düşünüyorum” dedi.

İHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin