Bilal Yeşil

Sürüş sırasında eller serbest telefon kullanımı tehlikeli

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emniyet

Dikkati dağılmış sürüşün tehlikeleri üzerine yapılan yeni bir araştırma, filo yöneticilerini, bir sürücünün eller serbest bir telefon kullanmanın, elde tutulan bir telefondan daha güvenli olmadığı konusunda uyarıyor.

Araştırma

Üç İngiliz üniversitesi tarafından, kendilerine hatırlanması gereken öğelerden oluşan bir alışveriş listesi veren bir cep telefonu görüşmesini dinlerken, bir dizi kısa sürüş videosu izlemekle görevlendirilen 411 polis memuru üzerinde uygulama yapıldı..

Videoların sonunda, memurlar filmlerde gördükleri tehlikeleri belirtmek ve alışveriş ürünlerini hatırlamak zorunda kaldılar. Sonuçlar, sürücülerin ya tehlikeleri tespit etmede ya da öğeleri geri çağırmada başarılı olduklarını, ancak her iki görevi de başaramadıklarını gösterdi.

Kaza riski dört kat daha yüksek

Açık Üniversite’de uygulamalı bilişsel psikoloji profesörü olan Profesör Gemma Briggs, onlarca yıldır yapılan araştırmaların, cep telefonu kullanan sürücülerin, cihazlarını kullanmayan sürücülere göre bir çarpışmaya karışma olasılığının dört kat daha fazla olduğunu gösterdiğini söyledi.

“Bu etki, bir sürücü telefon kullanımını sonlandırdıktan sonra beş dakika boyunca devam ediyor, bu da sadece fiziksel olarak bir telefonu tutmak veya ona bakmaktan ziyade bilişsel dikkat dağınıklığı ile ilgili bir şey olduğunu gösteriyor. Araştırmalar, eller serbest telefon kullanımının, neden olduğu bilişsel dikkat dağınıklığı nedeniyle elde tutulan telefon kullanımından daha güvenli olmadığını vurguluyor.”

Video görevini tamamladıktan sonra, polis memurlarının neredeyse üçte ikisi (%64), sürüş sırasında eller serbest aramanın tehlikelerine ikna olduklarını ve yalnızca %6’sının aynı fikirde olmadığını söyledi.

Yasal ama güvensiz

Profesör Briggs, ulusal yasaların eller serbest telefon kullanımının güvenli olduğunu ima edebileceğini, çünkü yasal olduğunu, ancak bilimin insanların sınırlı dikkat kaynaklarına sahip olduğunu gösterdiğini söyledi. Bu kaynaklar için savaşta ya telefon görevi ya da sürüş görevi kazanır, ancak her ikisi birden kazanmaz.

Telefon görüşmesi yapan sürücülerin sarhoş sürücülere benzer davranışlar sergilediklerini, tehlikeleri fark etmediklerini, tespit ettikleri tehlikelere tepki vermelerinin daha uzun sürdüğünü, zayıf şerit disiplini sergilediklerini ve değişken hız seçimleri yaptıklarını söyledi.

Briggs, “Herkesin dikkati sınırlı, bu ne kadar iyi bir sürücü olduğunla ilgili değil.”

Yeni çalışma, polis memurlarının telefon kullanımına karşı tutumlarını değiştirmeyi amaçladı ve onları, eller serbest bir cihaza geçmelerini önermek yerine, elde tutulan bir telefon kullanırken yakalanan sürücülere hiç telefon kullanmamaları talimatını vermeye teşvik etti.

Kendinizi test edin!  TEST IÇIN KULLANILAN VIDEOya buradan ulaşabilirsiniz!

Yazan: Jonathan Manning

Tercüme; Bilal Yeşil

Elektrik Elektronik Mühendisi

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin