TIR’larda Kör Nokta ve Bilinmesi Gereken Hususlar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kör nokta, ülkemizde ve dünyada üzerinde çok durulmayan, fakat dikkat edilmediğinde güvenli sürüşü ciddi şekilde tehlikeye atabilecek sorunların başında gelir. TIR’ların seyir halindeyken ön ya da yan kısımlarda bulunan camlardan ve aynalardan baktığı esnada sürücünün göremediği, görüş alanı sınırlarının dışında kalan alanlar kör nokta olarak ifade edilmektedir. Sizlere bu yazıda karayollarında ve meskûn mahalde TIR’ların kör noktalarından kaynaklı karşılaşılacak tehlike ve risklerden bahsedeceğim.

TIR’lardaki Kör Noktalar Nelerdir?

Karayolundaki tüm yol kullanıcı araçlarda en az bir kör nokta alanı mutlaka vardır. Ancak diğer araçlarla kıyas yapıldığında ağır vasıta diye tabir ettiğimiz TIR’larda kör nokta alanları diğer araçlara göre daha fazladır. Bunu basit bir şekilde ifade edecek olursak, aracın uzunluğunun artması kör nokta sayısı da aynı oranda artması anlamına gelir. Ağır vasıta araçlarda birçok kör noktası vardır. Bu kör noktaları 5 farklı alan olarak tarif edebiliriz. Bunlar TIR’ın ön, arka, sol, sağ ve sağ ön kısımlarıdır.

TIR’ların Kör Noktalarından Kaynaklı Trafik Kazaları

Kör noktadan kaynaklanan kazalar şehirlerarası yollarda şerit değiştirme sırasında yaşanırken, şehir içi trafikte ise özellikle dönemeç ve kavşaklarda sürücüler tarafından fark edilmesi zor olan araçlarla (motosiklet, bisiklet, yaya) meydana gelmektedir. Kör noktalardan kaynaklı yaşanabilecek trafik kazalarının önüne geçmek için mutlaka kör noktaların sürekli kontrol edilmesi gerekir. TIR sürücüleri kör noktaları anlayıp doğru bir şekilde kavrarsa gerekli önlemlerini alması halinde kör nokta kaynaklı kazalara maruz kalmayacaklardır.

Ayna Kontrolünün Kör Noktalardaki Aktif Rolü

Ayna kontrolünü doğru yaparak kör noktalardaki riskleri azaltabilir ve var olan bir tehlikenin herhangi bir kazaya dönüşmesini engelleyebiliriz. Bu yüzden ayna kontrolü büyük öneme sahiptir. TIR’ların trafikte kör nokta kaynaklı en çok trafik kazasına maruz kaldığı alan sağ ön köşesidir. Özellikle yoğun trafik akışı olan yollarda binek araçlar şerit izleme ve değiştirme kural ihlali yaparak TIR’ın sağ ön köşesindeki kör nokta alanına girmekte ve kazaya sebebiyet vermektedirler.

TIR’ların Kör Noktalarını Azaltacak Tedbirler

TIR’ların kör noktalarını bazı teknolojik donanımlarla da görünür hale getirmek mümkündür. Bunların en başında özellikle arka kör nokta için kamera, sensör ve sesli uyarı sistemi, yan taraflar için de mesafe sensörleri ve kamera kullanılmalıdır. Sağ, sol ve ön bölümlerdeki kör noktalar için diğer sürücüleri uyarmak amacıyla mutlaka farklı dillerde yazılmış, dikkat çekici renklerde ve uygun büyüklükte “Kör Nokta” (Angles Morts / Blind Spot) etiketlerinin yapıştırılması gerektiği de unutulmamalıdır.

TIR’larda Ayna Ayarının Kör Noktalar Üzerindeki Önemi

Ayna ayarı ve kontrolü yapılmadan direkt trafiğe çıkmak sürücülerin en çok yaptığı hatalardan biridir. Aynaların doğru bir şekilde ayarlanmasıyla kör noktalardaki dar olan görüş açısını daha geniş görüş açısına çevirebiliriz. Bir diğer husus ise meskûn mahallerde, yaya yollarında ve insanların bulunduğu alanlarda TIR’ların ön kısımdaki kör noktasından kaynaklanabilecek ölümlü ve diğer maddi hasarlı kazaların yaşanmaması için çekicide bulunan peron aynaları, ön kısımdaki alanı gösterecek şekilde ayarlanması gerekir.

Sonuç olarak araç seyir halindeyken sadece önümüzdeki araçları görmemiz yetmez, sağ, sol ve arkadaki diğer yol kullanıcılarının da kontrolünü yapmamız gerekir. Aksi halde telafisi olmayan sonuçlarla karşı karşıya kalabiliriz.

Önce Emniyet, Sonra Hareket…

Kazasız Günler Dilerim

Hasan KILINÇ

Bir Cevap Yazın

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 1 hafta önce

  Konunun önemi, hassasiyeti açısından son derece önemli bilgileri gündeme getirmeniz, sektör açısından faydalı çalışmalar içinde olmanız, nokta atışı bilgiler ile aydınlattığınız için teşekkürler. Emeğinize sağlık.

 2. 2 hafta önce

  Güzel bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler :)

5 Yorum

 1. 2 hafta önce

  Lojistik sektörünün nakliye süreçlerinde oldukça spesifik konular yer almaktadır. Lojistik sektöründe görev yapan çalışanların alanlarında bulunan bu araçları tanıması ve tehlikeli noktalarını bilmesi için faydalanabileceği bu kaleme alınan konularda emek verdiğiniz ve zaman ayırdığınız için teşekkürler.

 2. 2 hafta önce

  Ağır tonajlı araçlarda kör noktanın önemini anlatan harika yazı için teşekkürler. Toplumda ve sürücülerde trafik güvenliğini pozitif yönde etkileyen yazılarınız için teşekkürler.

 3. 2 hafta önce

  Teşekkürler değerli bilgileriniz için Hasan bey

 4. 2 hafta önce

  Güzel bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler :)

 5. 1 hafta önce

  Konunun önemi, hassasiyeti açısından son derece önemli bilgileri gündeme getirmeniz, sektör açısından faydalı çalışmalar içinde olmanız, nokta atışı bilgiler ile aydınlattığınız için teşekkürler. Emeğinize sağlık.

Giriş Yap

Habertrafik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin