Hasan Kılınç

Treylerin çekici ile bağlantısında hayati nokta: King Pimi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Taşımacılık sektörü her geçen gün büyümektedir. Gelişmekte ve büyümekte olan bu sektörün özellikle kara taşımacılığında iş yükü göz ardı edilemeyecek kadar artmaktadır. Sürekli olarak kara taşımacılığı yapan sürücülerde bu iş yüküne bağlı kaza oranı da doğru orantılı bir şekilde artmaktadır. Bu yazıda TIR sürücülerimize, treylerin çekiciden istemsiz olarak ayrılması sonucu meydana gelebilecek kazaların önüne geçmek için bazı emniyet tedbirlerinden bahsedeceğim.

Birkaç Tanıma Açıklık Getirelim

Yük taşımacılığında kullanılan ekipmanları çok iyi tanımak gerekir. Nedir bu ekipmanlar? Öncelikle kara taşımacılığının lokomotifi olan çekiciyi tanıyalım. Çekici; römork ya da yarı römork çekmek için tasarlanmış ve imal edilmiş motorlu araç olarak ifade edilir. Şimdi de treyleri tanıyalım. Treyler; çekici ile çekilen, taşınan yükün özelliğine göre tasarlanmış çekiciye bağlanan yük taşıma araçlardır. Ülkemizde kullanım dili kolaylığı açısından sürücüler arasında treyler yerine dorse denilmektedir. Aslında dorse Amerika’da “Dorsey Trailers” adı verilen treylerler üretimi yapan marka ismidir.

Treyler King Piminin, Çekici Pleyt Tablasına Emniyetli Bağlanması

Sürücüler treyleri (dorseyi) çekiciye bağlamadan önce beklenmedik problemler ile karşı karşıya kalmaması için birçok emniyet tedbirlerini yerine getirmesi gerekir. Bu emniyet tedbirleri adım adım tamamladıktan sonra çekici treyler bağlanmasına hazır hale gelmiş demektir. Çekici körüğü treylere hafiften değecek kadar yükseltilir. Daha sonra treylerin altına girilerek king pimi pleyt bağlantısına yaklaşık 30-40 cm kalacak şekilde sürdükten sonra durulur.  Treyler bağlantı kitine elektrik kablo ve hava hortumları takılır.

Bağlantıları gerçekleşmiş olan çekici ile mümkün olduğunca düz ve hizalı bir şekilde geri geri hafifçe sürülür. Treylerin king pimi çekici pleytine oturmasıyla bir ses duyulacaktır. Duyulan bu ses bağlantının güvenli olduğu anlamına gelmez. Sürücülerimizi yanılgıya düşüren husus duydukları sesin king piminin pleyte güvenli bağlandığını zannetmeleridir. Böylece araç hareket halinde sağa ya da sola ilk manevra sırasında yerine oturmayan king pimi çekici pleytinden kurtularak treylerin düşmesine neden olmaktadır.

Peki king piminin çekici pleytine emniyetli ve doğru bir şekilde bağlantısının kontrolü nasıl yapılır?

Treylerin Çekiciye Emniyetli Bağlantı Kontrolü Nasıl Yapılır?

Treyler güvenli bağlantısının doğru bir şekilde olması için sürücülerimize büyük görev düşmektedir. Peki sürücülerin yapması gereken kontrol nedir? Sürücü çekici treyler eşleşmesindeki sesi duyduktan sonra king piminin pleyt bağlantısını garantilemek amacıyla aracı ileriye doğru birkaç hamle ile kontrolü sağlaması gerekir. Bunu yaparken eşleşme gerçekleşmemişse o esnada bunu fark etmesi mümkündür. İşte bu fark edilebilirlik an itibari ile hayati önem taşımaktadır. Tekrar bu işlemi yaparak güvenli bağlantı oluncaya kadar devam eder. Sürücü öne doğru aracı hareket ettirip bağlantı kontrolünü yapmazsa, seyir halinde otoban ya da meskun bir mahalde treyler çekici pleytinden ayrılması durumunda facia kaçınılmaz olabilir.

Önce Emniyet Sonra Hareket…

Kazasız Günler Dilerim

Hasan KILINÇ

Bir Cevap Yazın

1 Yorum

  1. Yazı içeriği ve detaylı bilgi aktarımı için teşekür ederim.

Bizi Takip Edin