Dünya Engelliler Günü’nde Türkiye’de trafik kazalarının var olan şiddeti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Evrensel olarak engelli olmak şöyle sıralanmaktadır;

1.Doğuştan engelli olanlar

2-İş ve ev kazalarından dolayı engelli olanlar

3. Trafik kazalarından dolayı engelli olanlar

Bu üç engelli olma sıralamasında tıp, daki gelişmelerden dolayı engelli doğmak oranı giderek azalırken, iş yeri ve ev kazalarında engelli olma durumu iş güvenliği ile alınan tedbirlerden dolayı da pek fazla artmamaktadır. En büyük engelli olma artışı trafik kazalarından sonra meydana gelmektedir. Şehirlerin kent nüfuslarının artışı, sanayileşme ve uluslararası karayollarının çok hızlı bir şekilde evrensel bir boyut kazanmasının yanında, motorlu araçların hızla yıldan yıla artması  yol güvenliğini tehdit ederken kaza sayıları da giderek artmaktadır.

Engelli olmak bir ömür boyu kişiye, aileye ve topluma bir mağduriyet yaşatırken, bir çok ülkede engellilerin hayat standartlarının daha iyi olması içinde bir çok kanunlarda değişiklikler yapılmış ve uluslararası sözleşmeler imzalanmıştır.

Trafik kazalarında yaralananların ortalama % 8,i uzun veya ömür boyu engelli olurken, vücut bütünlüklerinde bir çok fonksiyonlarını az veya çok kaybetmektedir. Türkiye de yaklaşık  8 milyona yakın engelli insan vardır. Son beş yılda Trafik kazalarında .1.500.000 insanımız yaralanmış ve bununda % 8,i engelli  kalmıştır. Yani trafik kazalarında yıllık ortalama engelli kalma sayımız 24.000 Kişidir.  Hangi yaşta olursa olsun engelli olmak hem kişiye, hem  aileye ve devlete ağır kayıplar verirken kaybedilen katma değerinde Türkiye de hesabı yapılmamaktadır. Trafik kazalarındaki engelli olmak öncelikle;

1. Aileyi vurmaktadır. Ekonomik çöküntü, çocukların mağduriyeti ve hatta evli iseler eşlerin  içi boşanmalarına sebebiyet vermektedir.

2.Ailede Engelli olan kişinin bakımı ve tedavisi için sürekli bir moral travması yaşanmaktadır.

3.Şayet Engelli olan kişiden dolayı ekonomik güç kaybı yaşanmış ise ailenin geçim, eğitim ve  sağlığa kadar bir çok geriye gidiş ve sosyal problemler birlikte yaşanmaktadır.

SONUÇ OLARAK: Trafik kazaları  hayatımızda  kazadan sonra, engelli olarak yaşamamıza çok etki ederken, devletin ve toplumun bu konuya önem vermesi ve her yaştan insanımızın vücut bütünlüğünün bozularak evinden, işinden ve mutlu yuvasından mağdur olarak yaşamasına neden olduğunu tüm araç sürücülerimizin bilmesini  ve devleti yönetenlerinde daha çok duyarlı olmasını dilerim.

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği Başkanı

İhsan MEMİŞ

Bir Cevap Yazın

Giriş Yap

Habertrafik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin