2023 Moto Kurye Ölümleri Raporu Yayınlandı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kurye Hakları Derneği tarafından yayınlanan “2023 Moto Kurye Ölümleri Raporu” Türkiye’de Moto Kuryelerin Zorlu Çalışma Koşulları ve Artan Ölüm Sayılarına Dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Kurye Hakları Derneği’nin yeni yayınladığı rapora göre, Türkiye’de moto kuryelerin karşılaştığı zorlu çalışma koşulları ve artan ölüm sayıları endişe verici düzeylere ulaştı. Geçen yılki 58 ölümle karşılaştırıldığında, bu yıl en az 68 moto kuryenin çalışırken hayatını kaybettiği belirlendi. Bu artış, sektördeki iş güvenliği ve işçi sağlığı ile ilgili ciddi sorunlara işaret ediyor.

Raporda, moto kurye ölümlerine yol açan faktörlerin ruhsal, mental ve fiziksel olarak pek çok kuryeyi her gün yaraladığı, sağlıklarını tehlikeye attığı ve hastalıklara neden olduğu vurgulanıyor. Ayrıca, bu ölümler kuryelerin ailelerini ve çalışma arkadaşlarını da derinden etkiliyor.

“Moto Kurye Ölümlerine Genel Bakış” bölümünde, hayatını kaybeden kuryelerin kişisel bilgileri ve çalışma koşulları detaylandırılıyor. Uzun çalışma saatleri, zorlu hava koşulları, yetersiz ekipman, hız temelli prim sistemi ve düşük ücretler gibi faktörlerin bu ölümlerde önemli rol oynadığı belirtiliyor.

İş Güvenliği Uzmanı Deniz İpek’in yazısında, moto kuryelerin güvencesiz koşullarda çalıştığı ve çok tehlikeli meslekler sınıfına alınmamasının eleştirildiği anlatılıyor. Mevcut yasaların işçilerin kolektif temsilini engellediği ve işçi sağlığını koruyacak önlemlerin yetersiz olduğu vurgulanıyor.

Rapor, Ankara’da trafikte öldürülen Samet Özgül ve Karabük’te minibüs çarpması sonucu hayatını kaybeden Tevfik Arayıcı’nın hikayelerine de yer veriyor. Aile üyelerinin adalet mücadeleleri ve çalışma şartlarına dair detaylar paylaşılıyor.

Mesut Çeki’nin yazısında, son 3 yılda artan moto kurye ölümlerine karşı kuryelerin gösterdiği tepkiler, düzenlenen basın açıklamaları ve anma konvoyları anlatılıyor. Kuryelerin yaşam haklarını savunma mücadeleleri vurgulanıyor.

Sonuç ve Öneriler kısmında, kurye ölümlerinin önlenmesi için alınması gereken önlemler ve düzenlemeler özetleniyor. Raporda, çeşitli aktörlere düşen görev ve sorumluluklar detaylı şekilde sıralanıyor. Bu rapor, sektördeki ciddi sorunlara dikkat çekmeyi ve gerekli değişikliklerin yapılmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Rapora ulaşmak için tıklayın

Habertrafik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin