Trafik nedir?

Trafik sıkışıklığı ve trafik yoğunluğu mevcut yol ağına daha çok aracın katılması sonucu trafik akışkanlığının daha ağır olması ve uzun süre yolculuk ederek sıra beklemek olarak tanımlanabilir. Mevcut trafik yoğunluğu araç hareketlerini kısıtlıyorsa trafik sıkışıklığı olarak kabul görür. Trafik bazen yoğun akıcı olurken bazende sıkışık trafik olabilir, trafiğin sıkışıklığı yüzde olarak da oranlanabilir.

Trafik neden sıkışır?

Trafik sıkışıklığına sebep olan pek çok unsur olabilir. Bunlardan geneli, yolun daralması, hava şartları, trafik kazası ve sürücülerin çok sık ya da hatalı şerit değiştirmesi gibi davranışlarıdır.

Trafik sıkışıklığının olumsuz etkileri nelerdir?

Trafik sıkışıklığı en başta en değerli unsur olan zaman kaybı yaratır, sürücülerin ve trafikte bulunan diğer paydaşların psikolojisini olumsuz yönde etkiler, daha fazla yakıt tüketimine sebep olur buna bağlı olarak da karbon salınımı neticesinde çevre kirliliğine sebep olurken, küresel ısınmada önemli bir rol oynar, itfaiye ve ambulans gibi acil durum araçlarının trafikte hızlı bir şekilde ilerlemesine engel olarak hayatı olumsuz yönde etkiler.

Bu sayfada bulunan canlı yol durumu haritası ile trafik yoğunluğunu takip edebilir, trafik sıkışıklığı ya da rahatlığına göre sürüşünüzü planlayabilirsiniz.


Giriş Yap

Habertrafik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin