2023’ün İlk 9 Ayında Yabancı Turistler Yaklaşık Yüzde 20 Daha Fazla Harcadı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ödeme sistemleri alanında faaliyet gösteren öncü küresel teknoloji şirketi Mastercard, Türkiye’de 2023 turizm dönemi yeni raporunu yayınladı. Mastercard ve Maestro logolu yurt dışı kartlarının Türkiye’de ve seçilmiş öbür ülkelerde gerçekleştirdiği POS harcamalarına nazaran hazırlanan raporda, 2022 ve 2023 yıllarının ilk 9 aylık devirlerine ilişkin sonuçlar karşılaştırıldı.

 

Mastercard’ın raporuna nazaran; 2023 yılının 1 Ocak – 19 Eylül devrinde Türkiye’yi ziyaret eden yabancı turistlerin yaptığı fizikî harcamalar, bir evvelki yıla kıyasla yüzde 19 artış gösterdi. Harcama kırılımları incelendiğinde, süreç yapan kart sayısının yüzde 25 artışa, toplam kartlı süreç meblağının ise yüzde 12 artışa ulaştığı görüldü. Bu yükselişi sağlayan ana faktörün turist sayısındaki artışa bağlı süreç yapan kart sayısındaki artış olduğu tespit edildi.

 

Türkiye’nin turizm geliri şampiyonu: İstanbul

İlgili devrin il bazlı POS harcamalarına bakıldığında, İstanbul yüzde 16 büyüme gösterdi. Ayrıyeten Türkiye’deki toplam harcamanın yüzde 51‘i de İstanbul’da gerçekleşti. İstanbul’u yüzde 22 büyüme ile Antalya takip ederken Muğla ise yüzde 32 büyüme ve toplam turist harcamasından yüzde 9 hisse ile hala turistlerin favori destinasyonlarından biri olduğunu gösterdi. 

 

İngilizler kesenin ağzını açtı

Türkiye’de gerçekleştirilen yabancı turist harcamalarının yüzde 50’si İngiltere, Almanya, ABD, Suudi Arabistan ve Hollanda’dan gelen turistler tarafından gerçekleştirildi. İngiliz turistlerin harcamaları; geçen yıla nazaran yüzde 34 artış ve toplam harcamalarda yüzde 18 hissesi ile öne çıktı. Geçtiğimiz yıla kıyasla en yüksek büyüme yüzde 298 ile Suudi Arabistan’da görülürken, bu ülkeden gelen turistlerin harcamalardaki hissesinin yüzde 4 olarak gerçekleştiği görüldü. En yüksek kart başına harcama ise .1.280 dolar ile Kuveyt kartlarında gerçekleşti. Harcamalardaki hissesi yüzde 18 ile en yüksek ülke olan İngiltere’yi sırasıyla  12 ile ABD ve yüzde 11 ile Almanya takip etti.

 

Konaklama dalı doruktaki yerini koruyor

Harcamalardaki sektörel dağılımlara bakıldığında ise geçen sene hissesi en yüksek olan konaklama, bu sene de 187 dolar ortalama süreç fiyatı ve yüzde 26 harcama hissesi ile yerini korudu. Ortalama süreç fiyatı giyside 94, markette 16, restoranda 24 dolar olarak gerçekleşti. Yeniden sektörel kırılıma baktığımızda toplam harcamaların yüzde 26’sı konaklama, yüzde 15’i giysi, yüzde 12’si market, yüzde 10’i de restoranlarda yapıldı. Bedellendirilen ülkeler ortasında  sağlık bölümündeki en yüksek harcalamalar ölçüsünde da yeniden Türkiye birinci oldu. Türkiye’deki turistlerin bu kesim özelinde aldıkları  hizmet tipleri kart süreç fiyatlarını yüzde 20 artırıyor. 

 

Giyim dalında en yüksek hisse yeniden Türkiye’de

Giyim bölümünün Türkiye’deki toplam turist harcamalarındaki hissesi geçen sene yüzde 20, bu sene  yüzde 15olarak hesaplansa da  diğer turistik destinasyonlarla kıyasladığımızda Türkiye hala giysi bölümünde en çok harcama yapılan ülke olmayı başardı.  Giyim kesimi harcamasındaki ülke kırılımına baktığımızda Türkiye’den sonra yüzde 14 ile İtalya, yüzde 11 ile Fransa, yüzde 8 ile İspanya, yüzde 7 ile Yunanistan geliyor.

 

Rapora yansıyan değerli sonuçlar özetle şöyle;

  • Türkiye’de yabancı kart ile yapılan pos harcamaları bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 19 artış ile milyar dolara, süreç yapan kart sayısı yüzde 25 artış ile  bin adete, toplam kartlı süreç meblağı ise yüzde 12 artışa ulaştı.
  • Yurt dışı kartlar tarafından Türkiye’de gerçekleştirilen harcamaların yüzde 50’sini İngiltere, Almanya, ABD, Suudi Arabistan ve Hollanda’dan gelen turistler oluşturdu. İngiltere yüzde 18 ile harcamalardaki en yüksek hissesi alırken onu yüzde12 ile ABD ve yüzde 11 ile Almanya takip etti.
  • Harcamalardaki sektörel dağılımlara bakıldığında geçen sene hissesi en yüksek olan konaklama, bu sene de yüzde 26 ile yerini korudu. Konaklama kesimini sırasıyla yüzde 15 ile giysi, yüzde 12 ile market ve alışveriş merkezleri, yüzde 11 ile restoranlar takip etti.
  • Konaklama bölümü, yüzde 26’lık yıllık harcama meblağı değişimi, 223 dolar ortalama kart süreci meblağı ve ortalama yüzde 13 kart süreci meblağı değişimi ile doruktaki yerini koruyor.
  • Ülkeler bazında turist harcamalarının sektörel dağılımı incelendiğinde, Türkiye’nin giysi dalındaki hissesinin öteki ülkelere oranla daha yüksek seyretmeye devam ettiği görüldü.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin