Bireysel kredi kartı borçlanmaları  geçen yıla göre yüzde 168 arttı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni yıla borçlu giriyoruz  

Bireysel kredi kartı borçlanmaları 
geçen yıla nazaran yüzde 168 arttı

 

2023’e veda etmeye hazırlanırken, vatandaşın bu yeni yıla borçlu gireceği görüldü. Karşılaştırma sitesi encazip.com’un yaptığı araştırmaya nazaran, kişisel kredi kartı borçlanmaları geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 168 arttı. 2023’te kredi kartı ve nakit avans kullanımına yine gelen faiz artırımlarının borçlandırmaları azaltmadığı, borçlanmanın daha da arttığı görüldü.

 

 

 

Önümüzdeki birkaç gün sonra 2023’e veda ederken, 2024’e borçlu giriyoruz. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) bilgilerine nazaran, kişisel kredi kartı borçlanmaları geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 168 arttı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasında (TCMB) yer alan bilgilere nazaran, 2023 yılının ilk altı ayı kredi kartı faiz oranları sabit kalmış, temmuz ayından kasım ayına kadar ise her ay arttırılmıştı. Yapılan düzenlemeye nazaran, 1 Kasım’da itibaren TL cinsinde kredi kartında azami akdi faiz oranı 3,66, nakit avansta azami akdi faiz oranı 4,42 olurken azami gecikme faiz oranı ise kredi kartında 3,96’ya, nakit avansta 4,72’ye yükseldi. Aralık ayında faizler yükseltilmedi, bu oranlar aralık ayı için de birebir kaldı. Karşılaştırma sitesi encazip.com, 2023 yılı içerisinde yapılan bu faiz artışındaki oranların borçlanmaya nasıl yansıdığını araştırdı. encazip.com’un araştırması faiz oranlarının artmasına karşın vatandaşların bireysel kredi kartı borçlanmalarına talebinin artmaya devam ettiğini ortaya koydu.

 

Bireysel kredi kartı borçlanmaları artıyor

 

BDDK’nin 1 Aralık’ta yayınladığı bilgilere nazaran, toplam kredi borçlanmaları 11 trilyon 314 milyar TL oldu. Geçen yılın tıpkı periyodunda bu sayı 7 trilyon 281 milyar TL idi. Yani geçen yıla nazaran toplam kredi borçlanmalarında yüzde 55’lik bir artış görüldü. Tekrar BDDK’nin 1 Aralık bilgilerine nazaran, TL ve yapancı para cinsinden ferdi kredi kartları borçlanmaları 1 trilyon 79 milyar TL oldu. Bunların 467 milyar TL’sini taksitli, 611 milyar TL’sini taksitsiz borçlar oluşturdu. Geçen yılın birebir periyodunda TL ve yapancı para cinsinden ferdî kredi kartları borçlanmaları 403 milyar TL idi. Ferdi kredi kartı borçlanmaları geçtiğimiz yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 168 artış gösterdi.

 

En çok artış taksitsiz kredi kartı borçlanmalarında

 

Bireysel kredi kartı borçlanmalarına bakıldığında en çok artış taksitsiz kredi kartı borçlanmalarında yaşandı. Geçen yılın birebir devrinde 211 milyar TL olan taksitsiz kredi kartı borçlanması 2023 Aralık bilgilerine nazaran 611 milyar TL’ye yükseldi. Taksitli kredi kartı borçlanmalarında da artış görüldü. 2022’nin Aralık bilgilerinde 192 milyar TL olan borçlanma 2023’ün tıpkı periyodunda 467 milyar TL oldu. 

                      

“Tüketiciler onaya takılmadan krediye ulaşmak istiyor”

 

Yüzde 60’lık bir enflasyon ile yüzde 168’lik kredi artışının epey yüksek olduğunun altını çizen Encazip.com kurucusu ve tasarruf uzmanı Çağada Kırım, bu artışlarla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bizdeki bilgiler de gereksinim kredilerinde red oranlarının kıymetli ölçüde yüksek olduğunu gösteriyor. Bu durumda tüketiciler alternatif olarak kredi kartlarından harcamaya ve nakit avans çekmeye yöneliyor. Bu da kredi kartı borçlarının başka borçlara nazaran daha çok artmasına neden oluyor. Artan faiz oranlarına karşın tüketiciler borçlanmaya devam ediyor.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin