Brandefense CEO’su Hakan Uzun: Siber tehditler, tedarik zinciri güvenliğinin önemini artırıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzmanlar, tedarik zincirinin sürekliliği ismine mümkün siber tehditlerin önüne geçilmesi gerektiğini söz ediyor. Bilhassa son periyotta siber güvenlik dünyasında bu bahis üzerindeki tartışmaların arttığı görülüyor. Pekala tedarik zinciri güvenliğinde siber güvenlik uygulamaları ne tabir ediyor? Brandefense CEO’su Hakan Uzun, hususa ait kıymetli değerlendirmelerde bulundu.

Günümüzde teknolojinin hayatın her alanına entegre olmasıyla birlikte artan siber güvenlik tehditleri giderek daha büyük tesirlere neden oluyor. Bilhassa pandemi periyodunda süratle artış gösteren siber ataklar; şirketlerin, devletlerin ve bireylerin saklılığına yönelik kritik bilgileri maksat alarak büyük ziyanlara yol açıyor. Alanın uzmanları ise tedarik zinciri güvenliğinin siber dünya ile bağlantısını incelemeyi sürdürüyor. Tüm bu gelişmeler, bölümdeki tartışmaların ve kaygıların çoğalmasına yol açıyor. Böylesi bir periyotta mevzuyla ilgili kıymetlendirme yapan Brandefense CEO’su Hakan Uzun, kıymetli noktalara dikkat çekiyor.

“Küresel ölçekteki siber tehditler sebebiyle tedarik zinciri alanındaki güvenlik sıkıntıları daha karmaşık hâle geliyor. Münasebetiyle tedarik zinciri güvenliğinde siber güvenlik konusunun değeri de günden güne artıyor.

Kurum ve kuruluşların global rekabette ayakta kalabilmek ve sürdürülebilir bir büyüme sağlayabilmek için, tedarik zinciri güvenliğine öncelik vermesi gerekiyor. Bu noktada, bölüm profesyonelleri olarak iş dünyasına vermemiz gereken önemli bildiriler bulunuyor.

Günümüz konjonktüründe tedarik zincirlerinin; üretim, tedarik ve dağıtım açısından birbiriyle direkt bağlı bir dinamiğe sahip olduğunu görüyoruz. Bu zincirde rastgele bir zayıflık yahut güvenlik açığı, kurum ve kuruluşların tüm operasyonlarını olumsuz etkileyebiliyor ve önemli maddi kayıplara neden olabiliyor. 

 

Kurum ve kuruluşlar, siber güvenliğe yönelik bakış açılarını güncelliyor

Tedarik zincirleri yapı prestijiyle çoklukla kritik kıymete sahip sistemleri, bilgi havuzlarını yahut altyapıya erişimi olabilecek üçüncü tarafları içeriyor. Kelam konusu üçüncü tarafların, yanlış adımları takip ettiği bir senaryoda siber güvenlik açıkları ortaya çıkabiliyor. 

Kötü niyetli tehdit aktörleri, yetkisiz bir halde erişim elde ederek hem data manipülasyonu hem de berbat emelli yazılımlar ile tedarik zinciri içerisindeki zayıflıklardan faydalanabiliyor. Bilhassa güvenlik zafiyeti bulunan sistemler, tedarik zincirinin işleyişini bozmak isteyenler tarafından amaç alınabiliyor.

Tedarik zinciri güvenliği konusundaki yaşanan değerli olaylar ve hücumlar, kurum ve kuruluşların güvenlik önlemlerini gözden geçirmelerine ve risk idaresi stratejilerini güçlendirmelerine yol açıyor. Bilhassa pandemi devri sonrasındaki tedarik zinciri sıkıntıları, tedarik zinciri güvenliği konusunun gündemde daha da öne çıkmasına neden oluyor.  IDC’ye nazaran, global ölçekteki güvenlik harcamaları bu yıl sonunda 219 milyar dolara ulaşırken, 2026’da ise yaklaşık 300 milyar dolara yükseleceği öngörülüyor. 

 

Sürdürülebilir tedarik zincirinde siber güvenlik tahlillerinin kıymeti artıyor 

 En nihayetinde tedarik zincirinde yaşanan güvenlik zafiyetleri, kurumsal yapıların güvenilirliğine ve prestijine önemli biçimde ziyan verebilir. Sağlam bir tedarik zinciri, müşterilere sağlam bir bilgi muhafazası sunarken, siber ataklara karşı korunmalarını da sağlayarak inançlı bir atmosfer yaratabilir.  Aynı vakitte, tedarik zinciri güvenliği, işletmelerin prestijini ve rekabet avantajını muhafazasına yardımcı oluyor.

Dünyanın birçok bölgesinde olduğu üzere Türkiye ekosisteminde de siber güvenlik ihlallerinden kaynaklanan tedarik zinciri kesintileri önemli sonuçlar doğurmaya devam ediyor. Bu sebeple zincirdeki sürekliliği sağlamak ismine her bir etabın garanti altına alınması büyük değer arz ediyor.

 

Brandefense tedarik zinciri müdafaa modülü altı kategoriyi kapsıyor

Brandefense tedarik zinciri müdafaa modülü, işletmeleri çok çeşitli gelişen siber tehditlerden korumak emeliyle tasarlandı. Yenilikçi teklifimiz, kuruluşlara güvenlik ve rahatlık sağlamak ismine her biri gelişmiş denetimler ve puan kartlarıyla donatılmış altı değerli kategoriyi kapsıyor. Bu teknoloji aracılığıyla Brandefense, tedarik zinciri güvenliğinin çeşitli istikametlerine yönelik tahliller sunuyor.

Brandefense’in tedarik zinciri güvenlik tahlili, her kategori için kapsamlı puan kartlarının yanı sıra genel bir puan derecelendirmesi sunarak işletmelerin güvenlik durumlarını ölçmelerine ve güzelleştirme alanlarına öncelik vermelerine imkan tanıyor. Gerçek vakitli içgörüler ve proaktif tehdit tespiti ile kuruluşlar, güvenlik duruşlarını geliştirebilir. Bu sayede tedarik zincirlerindeki mümkün kesintileri en aza indireceğini lisana getirebiliriz.

Tüm kurum ve kuruluşların artan siber güvenlik risklerine karşı kapsamlı risk değerlendirmeleri yapması, şifreleme ve dijital imza süreçlerine dikkat etmesi, inançlı irtibat kanalları oluşturması ve nizamlı denetlemelerle denetim sahibi olması epeyce kritik. Aksi hâlde bu bahsin önümüzdeki periyotta de kamuoyunun gündemini sıklıkla meşgul edeceğini ve önemli ziyanlara yol açacağını tabir edebiliriz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin