DEÜ, sıfır atık projesi kapsamında 1500 ton atığı ekonomiye kazandırdı 

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Sıfır Atık Projesi kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda, 2018 – 2023 yılının ilk yarısı prestijiyle yaklaşık 1500 ton geri dönüştürülebilir materyalin iktisada kazandırıldığını söyledi. DEÜ’nün Sıfır Atık Projesini tüm ünitelerinde kararlılıkla sürdürdüğünü belirten Rektör Hotar, “Araştırma Üniversitemiz, etraf dostu uygulamaları yerine getirmek için tüm mensuplarıyla uğraş göstermektedir. Sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek ve geleceğimiz olan çocuklarımıza daha yeşil bir dünya bırakmak hepimizin sorumluluğundadır” dedi.

Uluslararası derecelendirme kuruluşları tarafından tescillenen başarısı ile eğitim alanında muvaffakiyet grafiğini her geçen gün yükselten Dokuz Eylül Araştırma Üniversitesi; doğal kaynaklarımızın korunması, kullanılan eserlerin geri kazanılarak etrafın korunması gayesiyle Türkiye’de 2017 yılında başlatılan Sıfır Atık Projesi kapsamında çalışmalarını sürdürüyor. Düzenlenen farkındalık eğitimleri ile ünitelerin kendi içlerinde hem öğrencilere hem de çalışana nizamlı olarak sıfır atık şuurunu aktarmaları amaçlanırken, tüm gelişmeler Sıfır Atık ve Etraf İdaresi Koordinatörlüğü tarafından takip ediliyor. Fakültelerde oluşan atıklar da Üniversite imkanlarıyla yine dönüştürülerek, birçok alanda aktif biçimde kullanılıyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, atık idaresini temel düzeyden bir üst düzeye taşımak ve bertarafa giden atık ölçüsünü azaltmak gayesiyle birçok projeyi hayata geçirdiğini belirterek, “Üniversitemizin her ünitesinde sıfır atık uygulamalarını arttırarak sürdürmeye kararlıyız” dedi. Rektör Hotar, “Dokuz Eylül Üniversitesi olarak etraf alanında fark yaratan çalışmalara imza atıyoruz. Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde yürütülen Sıfır Atık projesi ile sürdürülebilir etraf, atıkların geri dönüşümü ve doğal kaynakların korunması üzere birçok mevzuda projeler hazırlıyoruz” dedi.

DÖNÜŞTÜRÜYORUZ, ÜLKE EMONOMİSİNE KAZANDIRIYORUZ

“Üniversitemizdeki 15 adet yerleşkede Sıfır Atık Evrakı bulunmaktadır” diyen DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Tüm kampüslerimizde Sıfır Atık faaliyetlerine kıymet veriyoruz; çalışmaları yakından ediyoruz. Sıfır Atık ve Etraf İdaresi Koordinatörlüğünün öncülüğünde, tüm akademik ünitelerden akademik ve idari çalışana kapsamlı eğitimler düzenliyoruz. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 2022 yılı başında üniversitemize hibe edilen otomatik kompost makinesi ile üniversite yemekhanelerinde oluşan ayrıştırma atıkları toprak uygunlaştırıcı bir gereç olan komposta dönüştürüyoruz, toprakla buluşturuyoruz. Geçtiğimiz günlerde yerleşke alanlarındaki kullanılmayan materyallerden, öğrencilerimizin yerleşke alanlarında faydalanacağı ‘Akıllı Çardak’ çalışmasını başlattık.”

1500 TON ATIK DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Rektör Hotar, “2018 – 2022 yılları ortasında her yıl artan bir ölçüde yaklaşık 1300 ton geri dönüştürülebilir atık toplanmış ve iktisada geri kazandırılmıştır. 2023 yılının ilk yarısını tamamladığımız şu günlerde toplam 135 ton geri dönüştürülebilir materyal daha atık özelliğinden çıkıp iktisada geri kazandırılmıştır. Üniversitemiz, atık idaresini temel düzeyden bir üst düzeye taşımak ve bertarafa giden atık ölçüsünü azaltmak emeliyle çalışmalarına devam etmektedir. Üniversitemiz, atık idaresini temel düzeyden bir üst düzeye taşımak ve bertarafa giden atık ölçüsünü azaltmak emeliyle çalışmalarını sürdürmektedir” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin