Emirates, %100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı ile A380 gösteri uçuşu gerçekleştiren dünyanın ilk havayolu şirketi oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
  • SAF, ilk sefer bir A380’de uçağın mevcut sistemiyle tam uyumluluk içinde kullanıldı.
  • Sektörler ortası iş birliği Airbus, Engine Alliance, Pratt & Whitney, ENOC, Neste ve Virent’in uzmanlığını bir ortaya getiriyor.
  • Dönüm noktası olan bu uçuşta, performans testi için uçaktaki dört motordan biri %100 SAF ile çalıştırıldı.

Emirates, %100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) kullanarak A380 şov uçuşunu gerçekleştiren dünyanın ilk havayolu şirketi oldu. Kaptan Khalid Binsultan ve Kaptan Philippe Lombet tarafından gururla gerçekleştirilen uçuş, %100 SAF ile çalışan dört motordan biriyle Dubai Memleketler arası Havalimanı’ndan (DXB) havalanarak, jet yakıtının teknik ve kimyasal ihtiyaçlarını karşılayan ve birebir vakitte daha sürdürülebilir bir alternatif olma potansiyelini göstermeye yardımcı oldu. SAF, klâsik jet yakıtıyla karşılaştırıldığında yakıtın kullanım ömrü boyunca karbon emisyonlarını %85’e kadar* azaltabiliyor.

Hükümetler, SAF’ın üretimini ve ölçeklendirilmesini desteklemek için daha geniş stratejiler benimsedikçe, gerçekleştirilen şov uçuşları, %100 SAF uçuşu için gelecekteki standardizasyon, kalifikasyon ve benimsemenin yolunu açıyor. A380 şov uçuşu, SAF’ın performansını ve uyumluluğunu vurgulayarak onu inançlı ve emniyetli bir yakıt kaynağı haline getiriyor ve %100 SAF’ın uçak performansı üzerindeki yararlı tesirlerini kıymetlendirmek için sanayi tarafından yürütülen giderek artan araştırmalara katkıda bulunuyor. SAF, şu anda ticari uçuşlar için motorlarda %50 karışım limitiyle sonlandırılmış durumda.

Emirates A380 şov uçuşu; havacılık sanayisi, memleketler arası kuruluşlar, düzenleyici kurumlar ve siyasetle ilgili kararları yönlendiren üst seviye yetkililerin Üçüncü Memleketler arası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) Havacılık ve Alternatif Yakıtlar Konferansı (CAAF/3) için Dubai’de bir ortaya gelmesiyle gerçekleşti. Airbus, Engine Alliance, Pratt & Whitney, Neste, Virent ve ENOC’tan özel iş birlikçiler uçuş için testler, teknik değerlendirmeler ve data tahlili üzerinde çalışıyorlar.

Uçuşta kullanılan %100 oranındaki SAF, yenilenebilir aromatikler içeriyor ve klâsik jet yakıtının özelliklerini yakından taklit ediyor. İlk kere bir A380 uçağında kullanılan SAF’ın uçağın mevcut sistemleriyle tam uyumlu olması bekleniyor. Uçuşta Neste tarafından sağlanan HEFA-SPK (hidro işlenmiş esterler ve yağ asitleri sentetik parafinik kerosen) ve Virent’ten HDO-SAK (hidro deoksijenlenmiş sentetik aromatik kerosen) olmak üzere dört ton SAF kullanıldı. ENOC, HEFA-SPK’dan oluşan SAF’ın temin edilmesine yardımcı oldu ve şov öncesinde Dubai Milletlerarası Havalimanı’ndaki tesisinde Sürdürülebilir Havacılık Gaz Yağı (SAK) ile karıştırdı ve ayrıyeten uçak içi hizmetleri de gerçekleştirdi.

Engine Alliance GP7200 motorlarından birinde %100 SAF kullanılırken, başka üç motorda klâsik jet yakıtı kullanıldı. Pratt & Whitney Canada’nın PW980 yardımcı güç ünitesi (APU) da %100 SAF ile çalıştı.

A380 Engine Alliance GP7200 motorunun %100 SAF kullanılarak yapılan sağlam motor testi, motorun performansını etkilemeden yahut rastgele bir modifikasyon gerektirmeden özel olarak harmanlanmış %100 oranda SAF ile çalışma kabiliyetini doğrulamak emeliyle gerçekleştirildi. Yer motoru testleri Dubai’deki son teknoloji eseri Emirates Mühendislik Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Emirates Havayolu Operasyon Yöneticisi Adel Al Redha, konu hakkında şu açıklamalarda bulundu“Emirates, dört Engine Alliance GP7200 motorundan birine %100 SAF’lı güç sağlayan bir A380’in operasyonunu gerçekleştiren dünyadaki ilk yolcu havayolu şirketidir. Bu, Emirates ve ortaklarımız için bir öbür gurur verici an. Zira daha yüksek SAF konsantrasyonlarının araştırılması ve denenmesi sonucunda, %100 SAF uçuşunun sanayi tarafından benimsenmesine yol açacak halde kelamları harekete geçiriyoruz. Bu, dört motorlu geniş gövdeli bir uçak olan A380’in motorlarından birinde SAF kullanımının tasdik edilmesi açısından bir öteki kıymetli adıma işaret ediyor. Düşük emisyonlu jet yakıtı alternatiflerine yönelik küresel talep artıyor. Üreticilerin ve tedarikçilerin SAF’ı ticarileştirme ve kullanılabilir hale getirme çalışmaları, önümüzdeki yıllarda Emirates’in ve daha geniş manada sanayinin karbon emisyonlarını düşürme yolunda ilerlemesine yardımcı olmak için kritik kıymete sahip olacak.”

Airbus Bağlantı ve Kurumsal Bağlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Julie Kitcher konuyla ilgili şunları söyledi: “Emirates’in, %100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtları ile çalışan bir motorla güç sağlanan, dünyanın en büyük uçağı A380’i uçurduğunu görmek sembolik bir an. Bu yakıtlar, günümüzde havacılık sanayisindeki CO2 emisyonlarını azaltmanın en tesirli yolu ve dünyanın önde gelen havayolları tarafından giderek daha fazla destekleniyor. SAF, dalın 2050 yılında net sıfır emisyon maksadına ulaşmak için hayati değer taşıyor lakin tüm dalın dayanağına gereksinimi var. Airbus olarak tüm uçaklarımızı 2030 yılına kadar %100 SAF özellikli hale getirmek için çalışıyoruz. Ayrıca önümüzdeki yıllarda küresel SAF pazarını büyütmek için ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz. Airbus’ın şirket olarak maksadı, inançlı ve birleşik bir dünya için sürdürülebilir havacılık alanında öncü olmak. Emirates ile olan iştirakimiz sayesinde tutkuyu aksiyonla birleştiriyoruz.”

GE Aerospace ve Pratt & Whitney’in 50-50 ortak şirketi olan Engine Alliance’ın Başkanı Amy Johnston: “Engine Alliance ve Emirates’in, A380’in hizmete girmesinden 15 yıl öncesine dayanan güçlü bir münasebeti var. Emirates’in en son SAF şov uçuşunu desteklemekten gurur duyuyoruz ve ileriye dönük olarak daha sürdürülebilir havacılığa olan bağlılığı paylaşıyoruz” dedi.

GE Aerospace Orta Doğu, Doğu Avrupa ve Türkiye Küresel Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Aziz Koleilat: “Bu %100 SAF şov uçuşunun gösterdiği üzere, 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşmanın anahtarı inovasyon ve iş birliğidir. GE Aerospace olarak Emirates’i bu büyük muvaffakiyetinden ötürü tebrik ediyor ve daha sürdürülebilir bir geleceğe yönelik dal uğraşlarına güç vermekten gurur duyuyoruz. Tüm GE Aerospace ve Engine Alliance motorları bugün onaylı SAF karışımları üzerinde çalışabiliyor. GE Aerospace, kapsamlı araştırma ve testler sayesinde havacılık sanayisinde %100 SAF’ın onaylanmasına ve benimsenmesine öncülük etmeye yardımcı oluyor” dedi.

Pratt & Whitney Sürdürülebilirlik Baş Sorumlusu Graham Webb ise mevzu hakkında şunları söyledi: “SAF kullanımını artırmak, havacılıkta net sıfır karbon emisyonu amacına ulaşmak için kritik değer taşıyor ve biz Pratt & Whitney’in tüm motorlarının ve APU’larının mevcut ve gelecekteki SAF özellikleriyle %100’e kadar uyumlu olmasını sağlamaya kendimizi adadık. Emirates A380’de yapılan bu uçuş gösterisi, önümüzdeki yıllarda uçan tüm ticari uçaklar için potansiyel kullanım ömrü emisyon azaltımını en üst seviyeye çıkarmaya yardımcı olacak %100 SAF için gelecekteki standartların oluşturulmasına yönelik ivme kazanmaya devam ediyor.”

Neste’nin Yenilenebilir Havacılık iş kolunda Ticari İdare ve İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Jonathan Wood: “Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı, hava seyahati emisyonlarının azaltılmasında çok değerli bir rol oynuyor, lakin karbondan arındırma potansiyelinden tam manasıyla yararlanmak için %100 SAF kullanımını etkinleştirmemiz gerekiyor. Neste’nin SAF’ını kullanan bu Emirates A380 uçuşu üzere test uçuşları, %100 SAF sertifikasyonu yolunda değerli bir adım. Emirates’i ileriye giden yolu açmaya yardımcı olma gayretlerinden ötürü alkışlıyoruz. Neste, SAF’ın erişilebilirliğini ve kullanımını hızlandırmak için ortaklarıyla yakın iş birliği içinde çalışıyor. SAF tedarikini Dubai’ye de artırmayı sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Virent Başkanı ve Baş Hukuk Müşaviri Dave Kettner ise şunları söyledi: “Virent olarak Virent’in daha pak yanan BioForm® SAK’ını içeren %100 sürdürülebilir havacılık yakıtı kullanan bir diğer başarılı şov uçuşundan ötürü Emirates Havayolu’nu tebrik ediyoruz. Virent’in bitki bazlı yakıt teknolojisiyle yapılan bu test uçuşu, %100 yenilenebilir yakıtın mevcut teknik özelliklerini karşılayabildiğini ve günümüzün ticari havayolu motorlarında kusursuz biçimde çalışabildiğini gösterdi. Sürdürülebilir havacılık yakıtını daha yaygın kullanıma sunmak için bu küme üzere şirketlerden oluşan bir konsorsiyumun bir ortaya gelmesi kritik kıymet taşıyor. Virent geleceğe odaklanan şirketlerle iş birliği yapmaya devam edecek. Bu iş birliği sayesinde de emisyonları azaltmaya ve yakıt açısından daha verimli bir havayolu sanayisine güç vermeye devam edebiliriz.”

ENOC Küme CEO’su, Majesteleri Saif Humaid al Falasi ise bahis hakkında şu açıklamalarda bulundu: “ENOC olarak, herkes için daha sürdürülebilir bir gelecek yaratmak maksadıyla stratejik ortaklar ve dal uzmanlarıyla iş birliği içinde çalışmanın ehemmiyetinin farkındayız. Bizi BAE’nin havacılık dalını karbondan arındırmaya ve onu düşük karbonlu havacılık yakıtları için bölgesel bir merkeze dönüştürmeye bir adım daha yaklaştıran, Emirates’in Airbus A380 ile ilk %100 sürdürülebilir havacılık yakıtı şov uçuşundaki yakıta katkıda bulunmaktan memnunluk duyuyoruz. Sürdürülebilir büyümenin devamını sağlamak için BAE’nin havacılık kesimindeki uğraşlarını desteklemeye kararlıyız.”

Bu yılın başlarında Emirates, GE90 motorlu Boeing 777-300ER ile bölgedeki ilk %100 SAF motorlu şov uçuşunu muvaffakiyetle tamamladı.

Geçtiğimiz ay, Shell Aviation tarafından sağlanan SAF ile gerçekleştirilen ilk Emirates uçuşları Dubai Milletlerarası Havalimanı’ndan (DXB) havalanmıştı. Shell, havayolunun Dubai’deki merkezinde kullanılmak üzere 315.000 galon harmanlanmış SAF tedarik etti.

Havayolu yakın vakitte Amsterdam Schiphol ve Singapur Changi havalimanlarından kalkan uçuşlar için 2024 ve 2025’te 3 milyon galonun üzerinde harmanlanmış SAF tedariki için Neste ile olan iştirakini genişletti.

Emirates şu anda Norveç ve Fransa’da SAF kullanımını artırıyor ve havayolu, tedarik geldikçe SAF’ı çeşitli havalimanlarında kullanma fırsatlarını aramaya devam ediyor.

Emirates, SAF üretiminin ve tedarikinin ölçeklendirilmesine yardımcı olmak için devam eden paydaş iştiraklerinin yanı sıra çeşitli sanayi ve BAE hükümetinin çalışma kümelerine katılıyor. Geçen yıl, havayolu, BAE GCAA ile birlikte, BAE Güç ve Altyapı Bakanlığı ve Dünya Ekonomik Forumu tarafından yürütülen BAE’nin güçten sıvıya (PtL) yakıt yol haritasının geliştirilmesine katkıda bulundu. Ayrıyeten, Güç ve Altyapı Bakanlığı ile GCAA tarafından Ocak 2023’te başlatılan BAE’nin Ulusal Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı Yol Haritası’nın faal bir iştirakçisi oldu.

*CORSIA metodolojisi üzere yerleşik kullanım ömrü kıymetlendirme (LCA) metodolojileriyle hesaplanmıştır.

Emirates Hakkında: 

Emirates, dünyayı küresel merkezi olan Dubai aracılığıyla birbirine bağlayan, dünyanın en süratli büyüyen havayolu şirketlerinden biridir. Emirates, bugüne kadar 500’ün üzerinde memleketler arası ödül kazandı. Çağdaş, verimli ve rahat uçaklarıyla 1987 yılından beri Türkiye’deki yolcularını Dubai üzerinden dünyaya bağlıyor. Emirates, ikonik çift katlı süperjumbo Airbus A380 ve Boeing 777 – 300ER uçakları ile İstanbul Havalimanı’ndan haftada toplam 21 sefer gerçekleştiriyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin