Macaristan’daki Paks II NGS İnşasının Ana Aşaması Başladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Macaristan’da inşa edilecek Paks-II Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) ana yüklenicisi olan Rusya Devlet Nükleer Güç Kuruluşu Rosatom’un mühendislik kısmı Atomstroyexport A.Ş, 3+ Kuşak iki yeni VVER-1200 tipi güç ünitesinin ana inşaat çalışmalarına start verdi. 

Yüklenici Macar şirketi Duna Aszfalt Kft., inşa edilecek 6’ncı güç ünitesi için çukur kazma hazırlıkları yaparken, Bauer Hungary Kft şirketi de inşaat alanında bir yandan yeraltı suyu kesme çalışmalarını sürdürdü, bir yandan da yer güçlendirme çalışmalarına başladı. 

Ana inşaat çalışmalarına, tarafların 18 Ağustos’ta iki yeni güç ünitesinin inşasına ait mukavelede yapılan değişiklikleri imzalamalarının akabinde başlandı. Çalışmaların başlaması için, Paks II NGS projesinin Macar müşterisi Paks II NGS Ltd. Şti. tarafından projenin ikinci, yani ana inşaat etabına geçişine ait ilgili resmi bildirimi yayımlaması da beklendi. 

İnşa edilecek 6’ncı güç ünitesi için 5 metre derinliğinde kazılan çukur, kapsamlı çalışmaların başlangıcı niteliğini taşıdığından büyük ehemmiyet arz ediyor. Çukurdan yaklaşık 1 milyon metreküp toprak çıkarılacak. Planlanan takvime nazaran dört futbol alanına muadil büyüklükte olan 6’ncı güç ünitesinin inşa alanında yürütülen bu çalışma sonbahar sonuna kadar devam edecek. 

Ana inşaat basamağına geçilmesi için alınan müsaade hem Rus şirketlerinde hem de Rosatom’un ilgili kuruluşlarında ana güç ekipmanlarının üretimine başlanmasını da mümkün kılıyor. Atomstroyexport ismine üreticilere ekipmanların üretime başlamaları için talimat verildi. Paks II NGS Projesi inşaatında ana evreye geçilmesi, tüm kıymetli bina ve yapıların inşasına başlanmasına imkan sağlıyor. Kelam konusu yeni evre, işçi, makine ve ekipman sayısında büyük artış gerektirecek. Projede iş yoğunluğu daima olarak artacak.

Macar ve Avrupalı şirketlerin yanı sıra üçüncü ülkelerden şirketler de Paks II NGS projesinde yer almaya büyük ilgi gösteriyor. Böylece Paks II NGS, Macar iktisadı yalnızca emniyetli bir güç üretim kaynağı elde etmekle kalmayıp hissedilir oranda vergi gelirleri, yalnızca santralin inşası sırasında yaklaşık 10 bin yeni istihdam yaratılması ve Rus sanayisinin ekipman üretimi için çok sayıda sipariş alması münasebetiyle birçok taraftan iktisada katkıda bulunacak.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin