Miraç Ayaz: “Yerel Müteahhitlere destek sağlanması şart”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Özellikle deprem sonrası en çok tartışılan konulardan biri olan inşaat ehli olmayanların müteahhitlik yapması üzerine başlayan tartışmaya Elazığ Müteahhitler Derneği Başkanı Miraç Ayaz’dan çarpıcı bir yan başlık geldi.

Miraç Ayaz, “Türkiye’de Kentsel dönüşümün başlatılması ve sağlıklı ilerlemesi için yerel müteahhitlerin aktif edilmesi şarttır” dedi. Bölgeyi tanıyan, toprak yapısını bilen yerel işletmelere TOKİ müteahhitlerine sağlanan kolaylığın sağlanması gerektiğini vurgulayan Ayaz,  Yerel müteahhitler vatandaşla birebir anlaştığı için vatandaşın o işletmelere ödeyeceği farkın inşaat bitene kadar ödemesi mümkün değildir. Kalan fark iş sonunda alınacağı için para ortalama 24 ay içinde enflasyon farkıyla eriyor. Bu durum kentsel dönüşüm sürecinin başlaması ve devam etmesini zorlaştırıyor” dedi.

Yerel müteahhitlerin önündeki bürokratik engellerin kaldırılması gerektiğini söyleyen Elazığ Müteahhitler Derneği Başkanı Miraç Ayaz, “Şehir merkezinde yoğunluğu arttırdığı için ada bazlı dönüşüm engelleniyor.

Bu konuda da belediyelerimizin üzerine büyük görev düşüyor. Bakanlık yetkisiyle yapılabilecek yeni düzenlemelerle bürokrasiyi en aza indirmemiz gerekli. 15 yıl vadeli düşük faizli kentsel dönüşüm Kredisinin bürokrasi engeline takılmadan kullandırılması ve ada bazlı dönüşüme teşvik için imar çalışmalarının yapılması önemli” dedi.

 

“TÜRKİYE, İYİ MÜTEAHHİTLİĞİN ÖNEMİNİ ANLADI”

11 ili etkileyen deprem felaketi sonrası bir kez daha depreme dayanıklı bina gerçeğinin öne çıktığını belirten Miraç Ayaz, “Yaşanan yüzyılın felaketi ile birlikte mesleğimizin ne kadar önemli olduğunu anlamış ve ne kadar başı boş bırakıldığını görmüş olduk. Yaşanan bu felaketin iyi bir gelişmeye gebe olmasını diliyor ve yeni imar çalışmalarının en az 100 yıllık ve 500 yıllık olmak üzere planlamaların yapılması ve bu planlamaların yerel şehirlerden alınıp merkezi yönetim yani bakanlıklar tarafından yürütülmesini arzu ediyoruz. Müteahhitliğin bir yasasının olmasın da bu önemli iş kolu açısından çok büyük önem taşıyor” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin