TÜRKÇİMENTO: Alternatif Yakıt Kullanımı Düşük Karbonlu Üretimin Olmazsa Olmazı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Global CemFuels Konferansı’nda konuşan TÜRKÇİMENTO Etraf ve İklim Değişikliği Müdürü Canan Derinöz Gencel, dünyanın en büyük özel alternatif yakıtlar konferansı ve standı olarak kabul edilen konferansta buluşan dünya çimento sanayicilerine öncelikle Türk çimento bölümü hakkında şimdiki bilgileri aktardı. 

Türk çimento bölümünün yeşil dönüşüme hazırlığının her geçen gün artarak devam ettiğini söyleyen Canan Derinöz Gencel, “Bu süreci biz üreticiler olarak bir fırsat olarak kıymetlendiriyor, çalışmalarımızı bu kapsamda yürütüyoruz” vurgusunu yaptı. Gencel, kelamlarını şöyle sürdürdü: 

“Türk çimento bölümü olarak yeşil dönüşüme ahenk, alternatif yakıt ve hammadde kullanımı, güç verimliliği üzere kıymetli mevzular üzerinde çalışıyoruz. Düşük karbonlu üretim noktasında öncü bölümler ortasında yerimizi alıyoruz. Emisyon azaltımı hedefiyle bölüm olarak alternatif yakıt kullanımına büyük ehemmiyet veriyoruz. Hesaplarımıza nazaran 2022 yılında 1,6 milyon ton atık kullanarak %10,1 oranında alternatif yakıttan güç elde ettik. Biyokütle içeren yakıtlar sera gazi emisyonları açısından nötr özelliğe sahiptir. Hasebiyle biyokütle içeren alternatif yakıtların tedariki ve kullanımı kesimimizin önceliğidir. Fakat mevcut durumda ülkemizde bu cins alternatif yakıt, kesimimizin talebini karşılayacak seviyede değil.”

 

TÜRKÇİMENTO’YA KÜRESEL CEMFUELS ÖDÜLÜ

Global CemFuels Konferansı etkinliğinde ayrıyeten düzenlenen ödül merasiminde TÜRKÇİMENTO “Atık Kullanımına Dayanakta Üstün Efor Ödülü”ne layık görüldü. Mükafatı TÜRKÇİMENTO ismine alan Çevre ve İklim Değişikliği Müdürü Canan Derinöz Gencel, “TÜRKÇİMENTO olarak üyelerimizin atık kullanımını artırmaya yönelik verdiğimiz takviyeyle bugün bu mükafatı almaktan memnunluk duyuyoruz. Bu ödül için tüm kesim temsilcilerimize ve çalışma gruplarımıza çok teşekkür ederiz.” biçiminde konuştu. 

 

 

TÜRKÇİMENTO Hakkında

TÜRKÇİMENTO, 1957 yılında Dernek statüsünde kurulmuş sivil toplum kuruluşudur. Türkiye’deki 52’si entegre, 16’sı öğütme tesisi olmak üzere, toplam 68 tesisi temsil etmektedir. TÜRKÇİMENTO, ülkenin kalkınma ve yapılandırılmasında en kıymetli malzemeyi üreten çimento dalının Sivil Toplum Kuruluşu biçiminde örgütlenmiş bir temsilcisidir. Türkiye çimento dalının memleketler arası temsilcisi olarak Avrupa Çimento Birliği’ne 1972 yılından beri üye olan TÜRKÇİMENTO, tıpkı vakitte araştırma geliştirme hizmetlerinden başlayarak, eğitim, memleketler arası iş birliği, sertifikasyon, sektörel data derleme, üniversite, sivil toplum örgütleri ve öteki ilgili kuruluşlarla iş birliği üzere birçok sorumluluğu da muvaffakiyetle üstlenmiştir. Avrupa Çimento Birliği’nin (CEMBUREAU) üyesi olan TÜRKÇİMENTO, Türkiye çimento dalının milletlerarası münasebetlerini de yürütmektedir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin