Ahmet Kural ikiz oynadı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yapımını Aytaç Medya’nın yapımcılığını Aytaç Ağdağ’ın üstlendiği senarist ve direktör Selçuk Aydemir imzalı “Efsane” sinemanın başrol oyuncularından Ahmet Kural iki karaktere birden hayat veriyor.

Ahmet Kural (Sadık – Özgür), Cengiz Bozkurt (Fırtına Faruk), Serdar Gökhan (Dede), Şinasi Yurtsever (Kasap Şevket), Ayhan Taş (Tamirci), Sadi Celil Cengiz (Hamamcı), Elif Ongan (Öznur), Cemile Canyurt (Aynur), Rojhat Özsoy (Umut), Tuana Tezsay (Sevim), İhtilal Saltoğlu, Ferhan Vural, Burcu Gönder üzere başarılı oyuncuların yer aldığı Efsane sinemasının Çorum’daki seti bitti. 2 Şubat 2024’te vizyona girecek olan Efsane sinemasında Ahmet Kural, zıt ikiz kardeş olan Sadık ve Özgür karakterlerine hayat verecek.

Sadık ve Özgür karakteriyle sinemaya renk katan izleyen herkesi güldürmek için kolları sıvayan Ahmet Kural’a eşlik eden birbirinden başarılı oyuncular ise sineması efsane haline getirir. Her biri birbirinden komik, birbirinden eğlenceli karakterlerin bir ortaya gelmesi ve Selçuk Aydemir imzasıyla Efsane sineması 2 Şubat’ta sinema severlerin karşısına çıkacak.

Ahmet Kural (Sadık – Özgür):

Sadık: Özgür’ün ikiz kardeşi ve dürüst bir işçidir. Namı başka Paçalı Sadık. Alın teriyle kazanır, halinden mutludur ve paylaşmayı sever. Bu sebeple çok dostu vardır ancak hayvan dostları dahil birçoğu onu sömürür. Hinliğe aklı basar ancak eli gitmez. Alemdarlık yarışında, istemese de güzellerin “zoraki kahramanı” oluverir. Ne seçime hile karıştırabilir ne de boş vaatlerde bulunabilir ancak sevdiklerinin geleceği için bu seçimi kazanıp alemdar olması kaidedir. “Kuşlar filleri yenebilir” inancı ve ailesinin dayanağı ile seçimin tek umut ışığı olur.

Özgür: Sadık’ın ikiz kardeşi ve her tarafıyla zıttıdır. Namı öbür Yıldırım Özgür. Ayrımcılığa maruz kaldığını düşünüp erken yaşta konuttan kaçmış ve varlıklı olup yirmi yıl sonra seçimleri kazanmak için geri dönmüştür. Kapitalizme çelme taktığını gören kasaba halkını rahatça büyüler. Para dağıtmak için bir sebep de aramaz direkt zarfla verir. Kendine yapılan yeterliliği bile satın alır. Malını ve kurnazlığını göstererek ekonomik kalkınma vaadiyle dar gelirlinin aklını çelip, oy ister. “Sizlerden biriyim” demez, “Ben sizler üzere değilim” vurgusuyla öne çıkar, “Erkeğin takısı kol saati ve kibirdir” telaffuzuyla, seçimin en kuvvetli adayı olur.

Cengiz Bozkurt (Faruk): Ailenin reisi. Namı öteki Fırtına Faruk. Yıllarca esip gürlemiş, üç sefer Müge Anlı’ya çıkmaktan kıl hissesi kurtulduktan sonra her şeye tövbe edip, yeni alemdar olabilmek için kolları sıvamıştır. Sırrın yeni sahibi olunca gençliğindeki prestiji ve saygınlığı tekrar kazanacağını düşünür, bu uğurda evlatlarıyla bile yarışa girmekten çekinmez. Yaş hududuna takılıp aday olamadığını öğrenince, kelamını en çok dinleyecek olan oğlu Sadık’ın seçim kampanyasını üstlenip öteki evladına cephe alır. Yenilgiyi doğuştan hazmedemeyen Faruk, kazanmak için kendini bozmaktan çekinmez. “O kadar kusur, kadı kızında da olur” boşvermişliği ile Sadık’ın kurtarıcı meleği olur.

Serdar Gökhan (Dede): İkizlerin dedesi ve Fırtına Faruk’un babasıdır. Şifası ve lezzetiyle bilinen binlerce yıllık yoğurdun sırrına sahip dünyadaki tek insandır ve 63 yıldır Alemdarlık koltuğundadır. 103 yaşında olmasına karşın yeni adaylarda liderlik vasfı görmediği için bir türlü el vermez. Efsanedeki kehanetlerin birincisi gerçekleşip yaz günü damlarına kar yağınca, helak olmamak için el vermeyi kabul eder ve aileyi toplar. Kuralları iletir, koşulları söyler ve kaygılı bekleyişe koyulur.

Cemile Canyurt (Aynur): Ailenin mağdur prensesi, namı başka Yangın Aynur. Dört elementle hakikat alakayı kuramayınca iki defa köyü yakıp, unvanını sert yoldan hak etmiştir. Yıllarca ağabeyliğini esirgeyen Özgür’e olan kırgınlığı Aynur’u kazanılması sıkıntı bir seçmen yapar. İlk tıpta oyunu Sadık’a veren Aynur, ikinci tıpta işler sertleşince “bari rahat edelim” diyerek git geller yaşar. Aynur’un kararı, Alemdarlık yarışında kazananı belirleyecektir.

Şinasi Yurtsever (Kasap Şevket): Kasap Şevk-Et, yazgısında köylük yerden çıkıp ulusal bir kasap markası olmak olduğuna inanır. İmkânların elverdiği ölçüde Çorum’un Hacı Hamza Köyünde Nusret üzere kasap zincirlerinin birincisini açar ve tabi ki çok ilerleyemez. Birincisi ile kalır, bu onu hayata küstürür, sevincini kaybeden kart horoz oburlarının da sevincini kaçırmaya ant içer. Çıkarcıdır haliyle bu yarışta Özgür’ü kucağında taşıyacaktır.

Ayhan Taş (Tamirci): Namı öbür Kunduz. Çorum’un en güçlü ailesinin proje çocuğudur, okul hayatı boyunca parmakla gösterilip daima sınıf başkanı seçilince beklentiyi çok yükseltmiş, hayallerimdeki mesleği yapıcam diyerek tamirci dükkânı açınca babasına iki stent taktırmıştır. Her şeyi tamir edebilir, soyut düşünme yetisi olmadığı için mecaz, ima ve laf sokmaları anlayamaz. Haliyle kasabanın en memnunu, gülen yüzü bir türlü solmayanıdır.

Elif Ongan Tekçe (Öznur): Ailenin annesi, Namı öteki Çıkrıkçı Öznur. Tıpkı meskende birbirinden cins dört insanın barış içinde yaşamasının mimarı, kimsenin kıyamadığı ve günün sonunda üzmek istemediği biriciğidir. Bu yüzden alemdarlık yarışında aile birbirine girince, en çok o hırpalanır. Seçim hırsı ailenin erkeklerinin gözlerini karartınca iş başa düşer, barış elçisi rolünün hakkını vermek için kolları sıvar. Canı kıymetine adalet için çaba eder ve günün sonunda canını sıkıntı kurtarır fakat başarır…

Sadi Celil Cengiz (Hamamcı): Özgür’ün çocukluk arkadaşı ve kasabadaki hamamın işletmecisidir. Birebir sıralarda okurken başına vurup, itip kaktığı Özgür’ün yıllar sonra hepsine fark atarak köye dönüşünden etkilenir. Esnafın ekonomik durumu ortadadır ve gururun vakti değildir, edepli biçimde paranın kölesi olmakta bir sorun görmez.

Rojhat Özsoy (Umut): Özgür’ün oğlu. Babasının tesirinde kalmasına karşın kimi vakit kurnazlığıyla onu bile şaşırtır. Sayesinde Z neslinin rahatlığı ve netliği seçimlere taraf verecektir, istekleri karşılandığı taktirde babasının bile gözyaşına bakmayacağı anlaşılınca tüm adayların dikkatini çeker. Gereksinimleri daima göz arkası edilmiş, fikirleri hiç sorulmamış genç Umut artık sahnededir ve herkes ağzının içine bakıyordur.

Tuana Tezsay (Sevim): Kasabanın kuaförü olan Sevim; yardımsever, sevinçli ve anlayışlıdır. Hayatla inatlaşmaz, parayı öncelemez. Sadık’tan hoşlanır ve adım atmasını bekler. Sadık helakla yüz yüze gelince, o endişeyle o denli büyük bir adım atar ki Sevim’i bile şaşırtır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin