Banka Dışı Finans Sektörünün İşlem Hacmi % 88 oranında arttı…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman, Varlık İdare ve Tasarruf Finansman Şirketleri’nin 2023 yılı 2’nci çeyreği prestijiyle 6 aylık konsolide bilgilerini açıkladı.

FKB’nin temsil ettiği beş bölümün 2023 yılı 6 aylık konsolide bilgilerine nazaran;

  • İşlem hacmi 441 milyar TL,
  • Aktif toplamı 508,8 milyar TL,
  • Öz kaynak büyüklüğü 76,5 milyar TL, 
  • Müşteri sayısı ise 5,9 milyon olarak gerçekleşti.

Finansal Kurumlar Birliği’nin temsil ettiği dallara yönelik değerlendirmelerde bulunan Finansal Kurumlar Birliği Başkanı Ali Emre Ballı; “Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman, Varlık İdare ve Tasarruf Finansman şirketlerimiz, yılın ilk 6 ayında yakaladıkları büyüme oranlarıyla Türkiye iktisadına katkı sunmaya devam etti. Geride bıraktığımız 3 yılda, global salgın ve ekonomik tesirleri ile mücade ettik. Akabinde, ulus olarak hepimizi derinden üzen bir zelzele felaketi yaşadık. Gerek ekonomik gerek manevi yaralarımızı sarmak için seferberlik ilan ettik. Güç yıllar geçirmemize karşın; Birlik olarak bölümlerimizle birlikte hem 2021 yılını hem 2022 yılını büyüme kaydederek kapatırken; 2023 yılına da bu çizgiyi sürdürüyoruz. İlk 6 ayı değerli kazanımlar ile geride bıraktık. Hem ulusal hem de milletlerarası seviyede, risklerin ve fırsatların bir ortada bulunduğu bir periyottan geçerken; banka dışı finans dalı olarak yaşanan dalgalanmaları, birlikten gelen gücümüzü, sinerjimizi ve ahenk sağlama yeteneğimizi kanıtlayarak atlattık, atlatmaya da devam ediyoruz. Finansal bilgilerimizin de işaret ettiği üzere; dallarımız sağlam temelleri sayesinde istikrarlı büyümelerini sürdürüyor” dedi. 

Ali Emre Ballı, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümünde; Finansal Kurumlar Birliği çatısı altında banka dışı finans bölümünü temsil eden 119 üye şirket ile birlikte ikinci yüz yıla damgasını vuracak, sürdürülebilir bir finansal gelecek inşa etme konusundaki taahhütlerini gerçekleştirmek için çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Ballı, tüm bu çalışmaların olumlu sonuçlarının, kesimlerin finansal sonuçlarına da yansıdığını vurguladı. 

İlk 6 aylık bilgilerde süreç hacmindeki artışlar öne çıkıyor…

Emre Ballı, FKB’nin temsil ettiği dalların 2023 yılının ilk yarı finansal performanslarına ait şu bilgileri paylaştı; “Öncelikle 2023 yılının 6 aylık dataları ışığında, FKB bünyesindeki kesimlerin mali bilgilerinde artışlar görüldüğüne dikkat çekmek isterim. Bankacılık dışı finans dalı şirketlerinin, geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran; süreç hacminin yüzde 87,6, faal büyüklüğünün yüzde 68,5, öz kaynaklarının ise yüzde 62,3 büyüdüğünü görmekteyiz. Özellikle Faktoring sektörümüzün süreç hacmindeki yüzde 93’e yakın artış göze çarpıyor. Bölümün süreç hacmi bu artışla Haziran 2023’te 317,9 milyar TL’ye ulaştı. Öz kaynakları ise tekrar birebir periyot kıyaslandığında yüzde 83,5’lik artışla, 22,8 milyar TL’ye yükseldi. Finansman sektörümüze baktığımızda; Haziran 2022 ile Haziran 2023 ortasındaki periyotta istihdamda kat ettiği yüzde 18,6’lık artış dikkat çekiyor. Tekrar Finansman kesimimiz tıpkı devirde süreç hacmini yüzde 79,4 artırarak, 72,1 milyar TL’ye çıkardı. Finansal Kiralama sektörümüz de müşteri sayısındaki yüzde 6,1’lik artış ile göze çarparken; süreç hacmi yüzde 73,5 artışla 51,1 milyar TL’ye, alacakları da bankacılık kredi büyümesine paralel halde yüzde 61,1 yükselişle 162,3 milyar TL’ye ulaştı. Başka yandan; Varlık İdare şirketlerimizin öz kaynakları yüzde 62,7 yükseliş ile 6,4 milyar TL’ye ve faal büyüklükleri de yüzde 53,1 artışla 11,1 milyar TL’ye çıktı. 4 bin 130 işçi ile faaliyet gösteren Birliğimizin yeni üyesi Tasarruf Finansman sektörümüzün ise Haziran 2023 tarihi prestijiyle faal büyüklüğü yaklaşık olarak 15,6 milyar TL’ye, müşteri sayısı 332 bine ve toplam mukavele meblağı da 106,7 milyar TL’ye ulaşmış bulunmaktadır.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin