Banka Dışı Finans Sektörünün  İşlem Hacmi yüzde 124 oranında arttı…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Banka Dışı Finans Sektörünün 

İşlem Hacmi yüzde 124 oranında arttı…

 

 

Finansal Kurumlar Birliği (FKB); Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman, Varlık İdare ve Tasarruf Finansman Şirketleri’nin 2023 yılı üçüncü çeyreği prestijiyle 9 aylık konsolide datalarını açıkladı.

FKB’nin temsil ettiği beş kesimin 2023 yılı 9 aylık konsolide bilgilerine nazaran;

  • İşlem hacmi 804 milyar TL,
  • Aktif toplamı 573 milyar TL,
  • Öz kaynak büyüklüğü 95 milyar TL, 
  • Müşteri sayısı ise 6,1 milyon olarak gerçekleşti.

Finansal Kurumlar Birliği’nin (FKB) temsil ettiği dallara yönelik değerlendirmelerde bulunan Finansal Kurumlar Birliği Başkanı Ali Emre Ballı; “Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman, Varlık İdare ve Tasarruf Finansman şirketlerimizin, yılın ilk 9 ayında elde ettikleri değerli büyüme oranları ile ekonomimize katkı sunmaya devam ediyoruz. Banka dışı finans bölümü olarak yaşanan tüm dalgalanmalara karşın, bu periyodu ‘Birlikten kuvvet doğar’ mottomuzla, bedelli büyüme sayıları kaydederek geride bıraktık. Orta Vadeli Programın gerçek iktisada yönelik müspet yansımalarını gördüğümüz bu süreçte 2023 yılını da büyüyerek kapatacığımızı öngörüyoruz” dedi.

Geçtiğimiz ay FKB olarak; uzun yıllardır amaçları ortasında yer alan endeks çalışmalarını hayata geçirmenin memnunluğunu yaşadıklarını anlatan Ballı, şunları kaydetti; “İstanbul Üniversitesi iş birliği ile geçtiğimiz günlerde “FKB Ekonomik Görünüm Endeksi”nin ilk datalarını paylaştık. FKB bünyesinde oluşturduğumuz “Merkezi Fatura Kaydı Sistemi”, “Finansal Kiralama Mukavele Tescil Sistemi” bilgileri ve Finansman Kesimi Süreç Hacmi bilgileri tahlil edilerek hazırlanan “FKB Ekonomik Görünüm Endeksi”; ekonomik gelişmelerin mevcut durumunu ortaya koyarken, finansal gidişata ait öngörülere katkı sunacaktır. FKB Ekonomik Görünüm Endeksi’nin, Türkiye iktisadı ve bankacılık dışı finans kesimine ait dataların tahliliyle elde ettiği yüksek sayıda öncü verinin yatırımcılara yol gösterici olmasını hedefliyoruz. Süreç hacmi bilgilerinin yanı sıra Birlik üyesi şirketlerimizin geleceğe dair beklentilerinden yararlanılarak oluşturulan beklenti anketi sonuçlarıyla birlikte açıklanacak olan endeksimizi her ay sunacak olmaktan memnunluk duyuyoruz. Çatımız altındaki banka dışı finans kesimini temsil eden 119 üye şirketimiz, 917 şubemiz ve 12 bin 750 işçi ile birlikte uzun vadeli kıymetler yaratmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.” 

İlk 9 aylık bilgilerde süreç hacmindeki artışlar öne çıkıyor…

Emre Ballı, FKB’nin temsil ettiği kesimlerin 2023 yılının ilk 9 aylık finansal performanslarına ait şu bilgileri paylaştı; “Bünyemizde bulunan beş dalın toplam süreç hacmi geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran, tasarruf finansman bölümümüzün toplam mukavele fiyatının da eklenmesiyle yüzde 124 büyüme göstererek 804 milyar TL’ye ulaştı. Yine tıpkı devri kıyasladığımızda etkin büyüklüğümüzün yüzde 78,3 artarak 573 milyar TL’ye, öz kaynaklarımızın yüzde   88,8 artış ile 94,9 milyar TL’ye ulaştığını görüyoruz. Finans bölümü içinde ise etkin büyüklüğümüz ile yüzde 2,6, öz kaynaklarımız ile yüzde 4,8 hisse alıyoruz.” 

Ballı, FKB bünyesindeki kesimlere ait ise şu bilgileri aktardı; “İlk 9 aylık bilgilerimize göre  Faktoring kesimimizin süreç hacmi geçen yılın Eylül ayına nazaran yüzde 113,6 artarak, 553,6 milyar TL’ye yükseldi. Bu yükseliş birliğimiz bölümlerindeki en yüksek süreç hacmi artışı olarak dikkat çekti. Yine Finansman sektörümüzün süreç hacmi de kaydettiği yüzde 107,5’lik artış ile göze çarpıyor. Bu dikkat çeken ivme ile dalın süreç hacmi 115 milyar 101 milyon TL’ye yükseldi. Finansal Kiralama sektörümüzün faal büyüklüğü de tekrar tıpkı devirler kıyaslandığında yüzde 71,9 artarak yaklaşık 246 milyar TL’ye ulaştı. Finansal Kiralama dalımız geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran müşteri sayısını ise yüzde 9,6 artırdı. Varlık Yönetim sektörü şirketlerimizin etkin büyüklüğü de yüzde 85,8 yükselerek 14 milyar TL’ye ulaştı. Tasarruf Finansman sektörümüz de öz kaynaklarındaki yüzde 155,3’lik artış ile kesimlerimiz ortasındaki en yüksek büyümeyi kaydetti. Tasarruf Finansman dalımızdaki şirketlerimizin öz kaynaklarının toplamı 5 milyar 182 milyon TL’ye, 2023 yılı kontrat fiyatı ise 54 milyar TL’ye ulaştı.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin