Borusan Kocabıyık Vakfı, Cumhuriyetin 100. yılını eşsiz bir sergiyle kutluyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Borusan Kocabıyık Vakfı, Cumhuriyetin 100. yılını eşsiz bir stantla kutluyor

 

Borusan Kocabıyık Vakfı, Cumhuriyetin 100. yılını kapsamlı ve eşsiz bir stantla kutluyor. 1922 ̶ 1942 yıllarına odaklanan ve Erken Cumhuriyet Dönemi’nin edebiyat, plastik sanatlar, müzik, grafik ve mimari tasarım, sahne sanatları, müzecilik, arkeoloji üzere kültür disiplinlerine ve toplumsal yaşama bakışını yansıtan Cumhuriyetin Yüzü sergisi, 1 Kasım’da Galataport O2 Blok’ta sanatseverlerle buluşuyor.

 

Borusan Kocabıyık Vakfı’nın, Erken Cumhuriyet Dönemi’ndeki çok boyutlu toplumsal dönüşümün kültüre, sanata ve toplumsal yaşama izdüşümlerine odaklanan Cumhuriyetin Yüzü sergisi, periyodun plastik sanatlar, müzik, edebiyat, grafik ve mimari tasarım, sahne sanatları, müzecilik, arkeoloji, sinema üzere kültürel disiplinlere bakışını, kapsamlı bir içerik ile günümüze taşıyor. Kurtuluş Savaşı’ndan başlayarak sanatsal yaratının esin kaynağı olan “kuruluş, kurtuluş” temalarına da stant kapsamında özel bir vurgu yapılıyor. 

 

Borusan Contemporary’nin katkılarıyla hayata geçirilen stant, ulusal gayret ve sonrasını kapsayan çeyrek asırlık devirdeki çok boyutlu toplumsal dönüşümü, sanat eserlerinin yanı sıra akademik sanat tarihi disiplini kapsamında ele alırken; devrin estetik anlayışını toplumsal hayattaki izleriyle aktarıyor.

Gündelik hayattaki kültürel kodların, dönemsel karşılıklarını varlıklı bir içerik ve tecrübeyle keşfetmelerine imkan sağlayan standın küratörlüğünü İzzeddin Çalışlar üstlendi. Prof. Dr. Haluk Oral’ın proje danışmanı olarak yer aldığı Cumhuriyetin Yüzünün stant tasarımı ise PATTU tarafından gerçekleştirildi. Ayrıyeten stant kapsamında, direktörlüğünü Selçuk Metin’in yaptığı bir belgesel sinema de izleyiciyle buluşacak.

Sergide 500’ü aşkın orjinal eser, doküman ve efemera yer alıyor

Cumhuriyetin Yüzü sergisi, sunduğu özgün seçkiyle estetik anlayışta yaşanan çeşitlilik ve değişimi ortaya koymayı amaçlıyor. Stantta, ortalarında Salt, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, İBB, Kültür Bakanlığı Sinema Arşivi, Yapı Kredi Tarihi Arşivi, Semiha Berksoy Opera Vakfı ve İnönü Vakfı’nın da bulunduğu kültür sanat kurumları ile galeriler, şahsî arşivler, vakıflar, araştırma merkezleri, resmi arşivler ve üniversitelerin koleksiyonlarından 500’ü aşkın özgün ve dijital eser, doküman ve efemera yer alıyor.

Cumhuriyetin Yüzü sergisi ile ilgili görüşlerini lisana getiren Borusan Kocabıyık Vakfı İdare Konseyi Başkanı Zeynep Hamedi, “Sergiyi, ‘Bu memlekete gönül borcum var, hayatım boyunca bunu ödemek için çalıştım’ anlayışını benimseyen babam, Kurucu ve Onursal Liderimiz merhum Asım Kocabıyık’ın emaneti, kurumsal kıymetlerimiz ve Borusan Kocabıyık Vakfı’nın toplumsal katkı alanlarını yansıtacak formda oluşturduk. Yeni jenerasyonlara ilham vereceğini umduğumuz bu değerli projeyi gerçekleştirmemize katkıda bulunan destekçilerimize, iş ortaklarımıza ve Vakfımızın tüm iş ünitelerine teşekkür ederim” dedi.

Cumhuriyetin 100. yılını bu türlü manalı bir stantla kutlamaktan büyük bir gurur ve memnunluk duyduklarını tabir eden Borusan Küme CEO’su Erkan Kafadar, “Kültür ve Sanat, Borusan Grubu’nun daimî başlıkları ortasında yer alırken, Kurucumuz ve Onursal Liderimiz merhum Asım Kocabıyık’ın kültür, sanata ve eğitime verdiği bedel sayesinde bugün bu alanlarda öncü kurumlar ortasında bulunuyoruz. Topluma yarar sağlama, kültür ve sanata erişim imkanları sunarak Türkiye’nin gelişim seyahatine takviye verme misyonumuzla varlık gösteriyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlarken Cumhuriyetin kurucu kıymetlerinden ilham alacağımız ve gelecek için de umutlarımızı canlı tutacağımız bir sergiyi hayata geçirmekten memnunluk duyuyoruz” dedi.

Borusan Kocabıyık Vakfı Genel Sekreteri Canan Ercan Çelik ise “Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyetin ilanı sonrasında, ülkemizin çağdaşlaşma ve çok boyutlu toplumsal dönüşüm öyküsünü toplumsal hayat, eşitlik, kültür ve sanat üzere perspektiflerden ortaya koyacağımız bu standın, Atatürk’ü ve Cumhuriyet ihtilallerinin özünü anlamaya hizmet edeceğine inanıyoruz. Stant tasarımı ve gelişmiş teknolojilerin kullanımı ile her yaştan ziyaretçimizin Cumhuriyet’i farklı açılardan duyumsayacağı, bir halde GÖReceği, DİNLEyeceği ve HİSSEdebilecekleri bir taban yaratarak, gelecekte 100 yıllık emaneti daha da ileriye taşıyacağını umut ediyoruz” dedi.   

Orijinal eser, doküman ve efemera ile dijital tecrübelerin de birlikte tasarlanarak, devrin ruhunu kapsayıcı içerik bütünüyle izleyicilere sunan Cumhuriyetin Yüzü sergisi, 1 Kasım 2023-3 Mart 2024 tarihleri ortasında Galataport İstanbul O2 Blok’ta, Salı-Pazar günleri 11.00-20.00 ortasında fiyatsız olarak ziyaret edilebilecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin