Dördüncü: “Önümüzdeki dönemde hedeflerimiz: Sorumlu şirketlerin sayısını artırmak, daha fazla şirketin somut ve iddialı hedefler belirlemesini ve bu hedeflerdeki ilerlemeyi şeffaf bir şekilde raporlamasını sağlamak”.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İş dünyasını sürdürülebilir kalkınma yolunda destekleyen UN Küresel Compact’in Türkiye Lokal Ağı Global Prensipler Kontratı İmzacıları Derneği, 2. Genel Konsey Toplantısını gerçekleştirdi. Toplantının akabinde UN Küresel Compact Orta Doğu, Doğu Avrupa ve Orta Asya Öncüsü Anita Lebiar bir konuşma yaptı. Toplantının son kısmında UN Küresel Compact’in iş dünyasını 5 alanda harekete geçirmek için başlattığı “Daha Süratli, Daha İleri (Daha Süratli, Daha İleri)” girişimi hakkında bir panel düzenlendi. 

Ülkemizde iş dünyasını sürdürülebilir kalkınma yolunda destekleyerek UN Küresel Compact’in 10 İlke’sinin yaygınlaşmasını, sorumlu iş uygulamalarının artırılmasını ve güzel uygulamaların yaygınlaştırılmasını sağlamak emeliyle faaliyet gösteren UN Küresel Compact Türkiye, 2023 yılında “Küresel Prensipler Kontratı İmzacıları Derneği” ismiyle tamamladığı dernekleşme sürecinin akabinde, ikinci genel heyet toplantısını 21 Şubat’ta The Marmara Otel Taksim’de gerçekleştirdi. 

Derneğin İdare Konseyi Başkanı Ahmet Cemal Dördüncü konuşmasında, “Önümüzdeki periyotta gayelerimiz: “sorumlu şirketlerin sayısını artırmak, daha fazla şirketin somut ve savlı maksatlar belirlemesini ve bu amaçlardaki ilerlemeyi şeffaf bir formda raporlamasını sağlamak. Bu amaçlarımızı hem İstanbul hem de İstanbul dışında hayata geçirmek üzere çalışmalarımızın stratejisini belirliyoruz. Bu sene herkese açık gerçekleştireceğimiz etkinlikler ve eğitimlerle daha çok şirketin bilgi ve farkındalık düzeyini artırmayı planlıyoruz.” dedi. Şirketleri somut adımlar atmaya yönelik davette bulanan Dördüncü “üye şirketlerimize amaç belirleme ve yol haritası oluşturma süreçlerinde dayanak olarak somut aksiyonu hızlandırmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki periyotta “İklim Değişikliği ve Etraf, İnsan Hakları ve Çalışma Standartları, Sürdürülebilir Finans, Yönetişim, Raporlama ve SKA’ların iş süreçlerine entegrasyonu” alanlarına odaklanacağız. Bu alanlarda şirketlerimizi destekleyecek hızlandırma programlar, eğitimler, tecrübe paylaşım kümeleri, etkinlikler düzenlemeye ve yayınlar hazırlamaya devam edeceğiz.” dedi.

Genel Konsey toplantısının akabinde UN Küresel Compact Orta Doğu, Doğu Avrupa ve Orta Asya Öncüsü Anita Lebiar da bir konuşma yaptı. Lebiar konuşmasında, “Sadece derneğe katılan şirket sayısıyla değil, birebir vakitte belirledikleri argümanlı gayelerle de istikrarlı bir formda büyüyen ve şirketlerin 2030 Gündemi’ni gerçekleştirme yolunda daha süratli ilerlemelerini sağlayan UN Küresel Compact’in Türkiye Lokal Ağı’nı desteklemek üzere İstanbul’da bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyorum.” dedi.

Konuşmanın akabinde UN Küresel Compact tarafından, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın tümüne yönelik ilerlemenin hızlanması için   iş dünyasını iklim değişikliği, toplumsal cinsiyet eşitliği, geçim fiyatı, sürdürülebilir finans ve suyun korunması alanlarında harekete geçirmek amacıyla başlatılan Daha Süratli Daha İleri (Forward Faster) teşebbüsüne yönelik bir panel düzenlendi. Panelde Arçelik Resmi ve Sektörel Alakalar Yöneticisi Canan Ergün Tavukçu; EREKS – Blue Matters İdare Şurası Üyesi Ece Müftüoğlu Narcy; Hepsiburada Kurumsal Bağlar, İrtibat ve Sürdürülebilirlik Küme Yöneticisi Cem Tanır ile Şiddetli Güç Kurumsal İrtibat ve Pazarlama Yöneticisi Funda Küçükosmanoğlu konuşmacı olarak yer aldı. Konuşmacılar; Sürdürülebilir Kallkınma Amaçları’na ulaşma yolunda taahhüt vermenin ehemmiyeti, taahhüt verme ve bu taahhütleri takip etme süreçlerini paylaştılar. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin