“Elektrikli Araçların Pazar Payındaki Artış Hız Kazanıyor “

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

PwC’nin strateji danışmanlığı kümesi Strategy&’in elektrikli araç satış trendlerine odaklanan raporuna nazaran, bataryalı elektrikli araç (BEV) satışları 2023 yılının ikinci çeyreğinde tahlil edilen 20 pazarda geçen yılın birebir periyoduna nazaran %52 arttı. BEV pazar hissesinin yaklaşık %2 civarında olduğu Türkiye’de, bataryalı elektrikli araç satışları 2023’ün ilk yarısında %341 artış gösterdi. 

 

PwC’nin strateji danışmanlığı kümesi Strategy&, “2023 yılının ikinci çeyreğinde elektrikli araç satışları” raporunu yayınladı. Rapora nazaran, son periyotta özgün ekipman üreticileri (OEM) ana akım tüketicilerini çekmek için çabalarken, bataryalı elektrikli araç (BEV) fiyatları da düşüş eğiliminde. 

 

BEV kategorisi %13’lük global pazar hissesiyle şimdi kitlesel pazar seviyesine ulaşmasa da, 2023’ün ilk yarısında %39 üzere önemli bir büyüme gösterdi. Raporun 2023 yılının ikinci çeyreğinde tahlil ettiği 20 pazarda, BEV satışlarında geçen yılın birebir çeyreğine nazaran %52 artış gerçekleşti. Pazar hissesi için süren uğraşta araba üreticilerinin BEV fiyatlarında indirim furyası Avrupa’ya da ulaşmış durumda. 

 

Rapor, büyük pazarların neredeyse hepsinde BEV satışlarının toplam hafif araç pazarından çok daha fazla büyüme kaydettiğini gösteriyor. 10 Batı Avrupa ülkesindeki otomotiv pazarında 2023’ün ikinci çeyreğinde geçen yılın birebir periyoduna kıyasla kaydedilen toplam %17’lik büyümeye rağmen, BEV satışlarındaki artış %49 oldu. Bu oranlar, ABD’de sırasıyla %67 ve %19, Çin’de ise %49 ve %29 olarak gerçekleşti.

 

Strategy& Türkiye Öncüsü Kağan Karamanoğlu PwC raporu ile ilgili değerlendirmesinde şunları söyledi: “Strategy& olarak elektrikli araç pazarının gelişimini çok yakından izliyor, pazara ait en yeni trendleri ve gelecek öngörülerini hazırladığımız raporlar aracılığıyla paylaşıyoruz. 2023 yılının ikinci çeyrek periyoduna odaklanan raporumuz, evvelki yılın birebir devrine nazaran kıymetli bir artışa işaret ediyor. Bilhassa Türkiye üzere elektrikli araç pazar hissesinin şimdi düşük düzeylerde seyrettiği ülkelerde bu artışlar çok daha dikkat çekici oranlarda. Elektrikli araç fiyatlarında kaydedilen düşüşler, pazara giren yeni ve savlı modeller, şarj altyapısının daha da gelişmesi ve teşviklerle birlikte bu artışın yakın gelecekte hızlanacağını söyleyebiliriz.”

 

Rapora nazaran 2022 yılında global satışların neredeyse üçte ikisini oluşturan “Station wagon” segmentindeki arabaların en fazla tercih edildiği pazarlar ortasında olan Avrupa’da gerçekleştiğine de dikkat çeken rapora nazaran OEM üreticileri bilhassa “station wagon” segmentteki büyüme fırsatını değerlendirmeye çalışıyor. Hem menzil hem de verimliliğe olumlu tesiri olan üstün aerodinamik özellikleri sayesinde SUV segmentindeki araçlara nazaran daha avantajlı olan elektrikli station wagon segmentinin büyüme potansiyeline de dikkat çekiliyor. Avrupa’daki OEM üreticilerin bu nedenle station wagon araçların elektrikli versiyonlarını piyasaya sürme istikametindeki isteğine de değinen rapor, bu trendin tıpkı vakitte ana akım araba pazarındaki elektrifikasyonun artış göstergelerinden biri olduğunu vurguluyor.

 

Rapor, evvelki yıllarda COVID-19 tesiri ile doğan karantinalar ve tedarik zinciri aksamalarından kaynaklanan meselelerin fiyatlarda üst taraflı bir baskı yarattığını lakin, bu devrin geride kalması ve tıpkı vakitte arz ile üretimin de artmasıyla birlikte, OEM’lerin ana akım tüketicilerini cezbetmek için rekabetin daha da kızıştığını vurguluyor. Bu ise fiyat düşüşlerini de beraberinde getiriyor.

 

Türkiye’de BEV pazarı 2023’ün ilk çeyrek devrinde yüzde 341 büyüdü 

BEV araçların pazar hissesinin yalnızca yüzde 2 oranında olduğu Türkiye’de, BEV satışlarının toplam pazarda düşük hisse aldığı öbür pazarlarda da, BEV satışlarındaki büyüme oranı olgunlaşmış pazarlara kıyasla çok daha yüksek oranlarda gerçekleşti. Türkiye’de, 2023’ün ilk yarısında bir evvelki yılın tıpkı periyoduna kıyasla, satışlarda %341 oranında bir büyüme yaşandı. Tıpkı periyotta, hala çok düşük bir penetrasyona sahip olan fişli hibrit elektrikli araçlarda (PHEV) araçlarda %237 oranında, toplam pazarın onda birini oluşturan HEV araçlarda ise %46 üzere kayda bedel oranda bir artış kaydedildi.

 

Raporda öne çıkan bulgular;

  • BEV satışları, Avrupa’nın en büyük beş pazarını oluşturan Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere pazarlarının toplamında, 2023 yılının ikinci çeyreğinde bir evvelki yılın tıpkı devrine kıyasla %49 arttı. 
  • Bu büyük BEV pazarlarının tümü 2023’ün ikinci çeyreğinde bir evvelki yılın tıpkı periyoduna kıyasla kıymetli artışlar kaydetti; Almanya ve Birleşik Krallık pazarları %50 büyürken, Fransa pazarı ise %47 oranında büyüme kaydetti. İtalya pazarı ise BEV pazarında ilerleme sağlamakta hâlâ zorlanıyor. 
  • İspanya ve İtalya’daki BEV pazar hisseleri sırasıyla yaklaşık %6 ve %4 ile Avrupa’nın ilk beş pazarındaki öbür ülkelerin gerisinde. 
  • En büyük beş pazardaki PHEV satışları, 2022’nin ikinci çeyreğine kıyasla %6 düştü.
  • Bu genel düşüş, büyük ölçüde, 2022 sonunda PHEV teşviklerinin büsbütün kaldırılmasının akabinde Almanya’da gerçekleşen %42’lik düşüşe bağlanabilir.
  • Diğer Avrupa pazarlarındaki en büyük BEV satış artışı ise sırasıyla %96 ve %66’lık oranlarla Hollanda ve Avusturya’da görüldü. Dünyadaki en yüksek pazar payına sahip olan Norveç’teki BEV pazarının %83 civarında sabitlendiği görülüyor.
  • ABD BEV pazarı, hükümet teşvikleri, tanınan yeni modeller ve ülkedeki şarj altyapısının geliştirilmesinin tesiriyle 2023’ün ikinci çeyreğinde 2022’nin tıpkı periyoduna nazaran %67 oranında büyüdü. 
  • Çin pazarında BEV satışları 2023’ün ikinci çeyreğinde geçen yılın tıpkı çeyreğine nazaran %49 artarken PHEV satışları ise birebir vakit diliminde iki kattan fazla artarak %105 büyüme kaydetti.

PwC Hakkında

PwC’de emelimiz, toplumda itimat oluşturmak ve değerli problemlere tahlil üretmektir. Biz, danışmanlık, kontrol ve vergi hizmetleri alanında kaliteli hizmet sunmaya odaklanmış, 152 ülkede 328.000’i aşkın çalışanın oluşturduğu bir topluluğuz. 1981’den bu yana Türkiye’de iş dünyasına hizmet sunan PwC olarak; İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve Eskişehir’deki, yaklaşık 2.600 kişilik profesyonel takımımız ile müşterilerimizin aradığı bedeli yaratmak için çalışıyoruz. Daha fazla bilgi almak için pwc.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Strategy& Hakkında 

Strategy&, baştan sona farklılaşma üzerine şurası ve özel tasarlanmış bir geleceği hayata geçirmek üzere konumlanmış global strateji danışmanlık şirketidir.

PwC’nin bir kesimi olarak Strategy&’de büyümenin özünü oluşturan sistemler inşa ediyoruz. Somut uzmanlık, teknoloji ve ölçek gücümüzle öngörülerimizi birleştirerek ilk günden itibaren daha yeterli, daha dönüştürücü bir strateji oluşturmanıza yardımcı oluyoruz.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin