Türkiye Sigorta’nın hedefi, 2024 yılında sağlıklı ve dengeli büyümek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2023 yılını yüzde 136 büyüme ve 60 milyar TL prim üretimi ile kapatan Türkiye Sigorta; 2024 yılında da güçlü finansal yapısını koruyarak, enflasyonun üzerinde istikrarlı bir büyüme sağlamayı hedefliyor.  

Türkiye Sigorta Genel Müdürü Taha Çakmak, 2023 yılında bölüm liderliklerini sürdürdüklerini belirterek; “2024’ü kendimiz için ‘verimlilik yılı’ olarak görüyoruz. 2024 yılında da hem hayat hem hayat dışında liderliğimizi pekiştireceğiz. Ayrıyeten, kasko ve sağlık üzere ferdi eser kümelerinde öncü olarak etkinliğimizi daha da geliştirip; yangın, iş yeri ve ticari poliçelerde bölümün istikamet belirleyicisi olmaya devam edeceğiz. Kârlılığı önemsiyoruz. Bu doğrultuda, şirketimizin güçlü bilanço ve kârlılık yolcuğunu 2024 yılında da sürdürerek; pazar hissesinde istikrarlı ve sağlıklı büyüyeceğiz” dedi.

Türkiye Sigorta’nın 2023 yılı değerlendirmesi ile birlikte 2024 yılı amaçlarını aktaran Türkiye Sigorta Genel Müdürü Taha Çakmak; maksatlarının 2024 yılında kasko, sağlık, yangın, iş yeri ve ticari poliçelerde öncü ve istikamet belirleyici pozisyonlarını sürdürmek, tıpkı vakitte stratejik branşlarda büyümek olduğunu tabir etti. Taha Çalmak, “2023 sayıları stratejimizin ne kadar gerçek olduğunu gösterdi.  2023 yılında toplam prim üretimimizi bir evvelki yıla göre yüzde 136 artırarak; 60 milyar TL’lik rekor bir üretime imza attık.  Bunu yaparken güçlü finansal yapımızla, sağlıklı ve istikrarlı büyümemizi devam ettirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Çakmak; “Ürün bazındaki büyümelere göz attığımızda; çabucak her branşta yüzde 100’ün hatta bazılarında yüzde 200’ün üzerinde artışlar görüyoruz. Kaza sigortalarında yüzde 36; yangın ve doğal afet ile tarım sigortalarında ise yüzde 20’nin üzerindeki pazar paylarımızla birinci pozisyondayız. Prim üretiminde çeyrek bazlı karşılaştırmalara baktığımızda ise; bilhassa yılın 3’üncü ve 4’üncü çeyreğindeki yüksek artışlar, kesinlikle dikkatinizi çekecektir. 3’üncü çeyrekte yüzde 194 ve 4’üncü çeyrekte yüzde 130’luk bir büyüme gösterdik” diye konuştu. 

“Piyasa kıymetimiz bir yılda yüzde 133 oranında arttı”

Sürdürülebilir kârlılığı önemsediklerinin altını çizen Taha Çakmak; tüm bu büyümelerin, yükselen sayılar ve pazar hisselerinin şirketin borsa performansına da kıymetli bir katkısı olduğunu belirtti. Çakmak; “Piyasa bedelimiz, bir yılda 774 milyon ABD dolarından 1,8 milyar ABD dolarına yükseldi ve sigortacılık kesiminin en pahalı halka açık şirketi unvanını muhafazayı sürdürdük. Ayrıyeten; güçlü bilanço yapıları ve sermaye yeterlilikleriyle, her iki şirketimizle otoritenin müsaade verdiği müddetlerde temettü dağıtımı yapan şirketlerden olduk” dedi. 

 

“2024 yılını ‘verimlilik yılı’ olarak görüyoruz”

2024’ü şirketleri için ‘verimlilik yılı’ olarak gördüklerine işaret eden Çakmak, “2024 yılında da hem hayat hem hayat dışında liderliğimizi pekiştireceğiz. Ayrıyeten, kasko ve sağlık üzere kişisel eser kümelerinde öncü olarak etkinliğimizi daha da geliştirip; yangın, iş yeri ve ticari poliçelerde kesimin taraf belirleyicisi olmaya devam edeceğiz. Kârlılığı önemsiyoruz. Bu doğrultuda, şirketimizin güçlü bilanço ve kârlılık yolcuğunu 2024 yılında da sürdürerek; pazar hissesinde istikrarlı ve sağlıklı büyüyeceğiz” halinde konuştu.

Gücünü isminden alan Türkiye Sigorta olarak, üste hakikat giden muvaffakiyet ivmesine yeni muvaffakiyetler eklediklerini tabir eden Taha Çakmak; “Müşterilerimizin gereksinimlerine uygun sigorta eserleri sunarak, mevcut eserlerimizin teminat ve kapsamını genişleterek, ülkemizde sigortacılığın gelişimine ve sigorta penetrasyonunun artmasına katkı sağlıyoruz. Satış sonrası hizmet ve müşteri tecrübesini teknoloji kullanımı ile geliştirmeyi ve hasar idaresinin daha faal hale gelmesi için teknoloji odağında çalışmalar yapmayı sürdürüyoruz” dedi.

“Deprem sonrası toplumsal yardımlarımızın yanı sıra bölgede üretim yapmaya devam ettik; durmadık!”

6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan ve 11 vilayetimizi etkileyen zelzele felaketinin ilk gününden itibaren bölgede, alanda olduklarını hatırlatan Çakmak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Deprem sonrasında bölge insanımıza muallak hasarlar dahil 6.5 milyar TL hasar ödemesi gerçekleştireceğiz. Hayat sigortası tarafında ise 378.3 milyon TL ödeme yaptık.  Ancak elbette; misyonumuz yalnızca hasarların karşılanmasıyla bitmiyor. Yapılacak çok iş, sarılacak çok fazla yara var. Bizim işimiz riskleri yönetmek ve bunun içinde yeri geldiğinde hasar ödemek de var. Bu bakış açısıyla bölgeye can suyu olduk; işimize orta vermeden devam ettik. Zelzeleden sonra da bölgede; sağlık, kasko, trafik üzere özel sigortalardan nakliyat, yangın, mühendislik üzere sigortalara kadar farklı eserlerle garanti sunmayı sürdürdük. İnsanımızın yanında, gerisinde olduk. Sarsıntıdan bugüne bölgede toplam 1 milyon 742 adet poliçe kestik. Bu toplam poliçe üretimimizin yüzde 13’ünü oluşturuyor. Hali hazırda; Türkiye Sigorta Dayanışma Obası’ndaki 90 Kırgız çadırında, 350 depremzedemizi ağırlamayı sürdürüyoruz. Bundan bu türlü de sarsıntının açtığı derin yaraların güzelleşmesi istikametinde elimizden gelen çabayı sarf etmeye devam edeceğiz.” 

 “Spor birleştirir, birlik iyileştirir”

Basketbolumuzun gelişimine ve daha geniş kısımlara yayılmasına, ampute branşlarında da farkındalığın artmasına katkı sunduklarını kelamlarına ekleyen Taha Çakmak; ‘Spor birleştirir, birlik ise iyileştirir’ yaklaşımıyla kısa bir müddet içinde sarsıntı bölgesinde, Türkiye Basketbol Federasyonu iş birliğinde basketbol alanları kurmaya hazırlandıklarını da belirtti.   

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin