Gaziantep sanat dolu bir haftaya hazırlanıyor: GAGİAD Kültür Sanat Festivali

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Gaziantep Genç İş İnsanları Derneği (GAGİAD), kültür ve sanatın varlıklı dünyasını Gaziantep halkıyla buluşturmak için kapsamlı bir aktifliğe hazırlanıyor. 2-8 Ekim tarihleri ortasında gerçekleşecek GAGİAD Kültür Sanat Şenliği, çağdaş sanat stantlarından klasik müzik konserlerine, sanatçı söyleşilerinden atölyelere kadar bir dizi aktifliği sanatseverlerle buluşturacak.  

Gaziantep Genç İş İnsanları Derneği (GAGİAD) tarafından bu yıl birincisi düzenlenecek olan GAGİAD Kültür Sanat Festivali, fotoğraf, heykel, fotoğraf, görüntü başta olmak üzere birçok farklı disiplinin bir ortaya geldiği çağdaş sanat yapıtlarını sunan stantları ve klasik müziğin başarılı yorumcularını bir ortaya getirecek. Sürdürülebilirliği odağına alan şenlik, her yıl daha da büyüyerek Gaziantep’i kültür sanat alanında değerli bir merkez haline getirme vizyonuyla hayata geçiriliyor. 

“Medeniyet kenti Gaziantep’i kültür sanat merkezi yapmak için adımlar atıyoruz”

Köklü ve güçlü bir kültürel mirasa sahip olan Gaziantep’in Türkiye’nin değerli sanayi ve ticaret kentlerinden biri olmasının yanı sıra “Yaşanabilir Şehirler” listesinde de üst sıralara tırmanmaya başladığını belirten GAGİAD İdare Konseyi Başkanı Cihan Koçer, Gaziantep’in gelişen yapısını kültür ve sanatla birleştirerek kentin bu alandaki potansiyelini ortaya çıkartmak istediklerinin altını çizerek, “Sanat, gelişen toplumların ufkunu aydınlatan, farklı bakış açıları getiren çok değerli bir alan. Biz de bu manada kentin sosyo-kültürel alandaki yatırımlarını hızlandırmak istedik. GAGİAD Kültür Sanat Şenliği ile sanatın birleştirici gücünü kullanarak kentimizdeki kucaklaşmayı, birleşmeyi bir sefer daha gün yüzüne çıkarmayı istek ediyoruz. Klâsik hale gelmesini hedeflediğimiz bu şenlik ile kentimize, kültür ve gastronomi alanındaki bilinirliğe ek olarak ‘sanat şehri’ sıfatını kazandırmayı istiyoruz” dedi.

Sanat topluluğunun bölgeye katkısının çok değerli olduğunu vurgulayan Koçer, sözlerine şöyle devam etti: “GAGİAD Kültür Sanat Şenliği bu manada değerli bir eşik. Gaziantep’in bir sanat kenti olabilmesi için değerli adımlar atmaya devam edeceğiz. Gaziantep’in zenginlikleri ortasına ‘sanat şehri’ unvanını da katmak istiyoruz. Bu kenti tıpkı vakitte ‘sanat şehri’ olarak kıymetli bir merkez haline getirmeyi amaçlıyoruz.” 

“Sanatın düzgünleştirici gücüne inanıyoruz”

Festival çalışmalarına 6 Şubat zelzeleleri öncesinde başladıklarını belirten Koçer, “Çok önemsediğimiz, kıymetli planlamalar yaptığımız şenliğimizi, yaşadığımız büyük acı nedeniyle ertelemek zorunda kalmıştık. Yaşadığımız felaketin yıkıcılığıyla gündemimiz değişmiş olsa da kentimizi ‘sanat şehri’ yapma motivasyonumuz hiç eksilmedi. Artık, sanatın birleştirici, düzgünleştirici gücüne inanarak tekrar yola çıkıyoruz.  Sanat, insan hassaslığını ve yaratıcılığını tabir etmenin, fikir ve hisleri estetik bir biçimde aktarmanın kozmik bir yolu. Bu yoldan yürümek, bir ortaya gelmek, kucaklaşmak için en hakikat vakitte olduğumuza inanıyoruz. Şenlikle bugün ektiğimiz tohumların, kentimizin yarınlarında büyümesini, kökleşmesini istiyoruz. Şenliğimizin kapsamını ve tesirini her yıl yükselen bir ivmeyle artırarak kültür sanata takviyemizi sürdüreceğiz.” dedi.

Türkiye’nin farklı nesillerinden sanatkarların yapıtları bir arada

GAGİAD’ın sanat danışmanı Yasemin Bay’ın genel sanat direktörlüğünde hazırlanan GAGİAD Kültür Sanat Şenliği, kentin en hoş hanlarından biri olan Pürsefa Hanı’nda iki standa mesken sahipliği yapacak. “Pür-hayâl” ve “…fakat kalbim seninledir” başlıklı stantlar 28 Ekim tarihine kadar izlenebilecek.

Adını ‘pür’ sözünün farklı manalarından alan “Pür-hayâl” sergisi; ‘dolu, çok’ manasına gelen ‘pür’ ön ekiyle ‘hayâl’i çoğaltan bir mânâ taşıyor. Sanatkarların yapıtları ile kurulan ‘saf, pak hayâller’, Pürsefa Hanı ve karşısında yer alan Mevlevihane ile huzur ve dinginliğe atıfta bulunan bir bağ kuruyor. Pürsefa Hanı’nın giriş katındaki stantta Türkiye çağdaş fotoğrafının ustalarından günümüzün dikkat çeken sanatkarlarına kadar uzanan güçlü bir seçki sunuluyor. Sergide Murat Akagündüz, Hüseyin Aksoy, Çiğdem Aky, Erol Akyavaş, Elvan Alpay, Hakkı Anlı, Nejad Melih İhtilal, Osman Dinç, Tayfun Erdoğmuş, Hakan Gürsoytrak, Nuri İyem, Hacer Kıroğlu, Komet, Murat Morova, Seçkin Pirim, Damla Sari, Aras Seddigh, Kemal Seyhan, Gürsel Soyel, Canan Tolon, Selim Turan, Mehmet Ali Uysal ve Merve Zeybek’in yapıtları yer alıyor. 

Pürsefa Hanı’nın ikinci katında yer alan “…fakat kalbim seninledir” sergisindeki eserler ise aşk, inanç, adanmışlık, birlik ve beraberlik temaları etrafında kendine mahsus bir lisan kuruyor. Stant, içinde yer aldığı yapının bir vakitler toplanan buğdayların paylaşıldığı yer olmasından hareketle, bir ortada olma ve paylaşma hissini merkezine alıyor.  Diğer yandan, Gazianteplilerin geçmişten bugüne kentlerine duydukları derin aşka ve bağlılığa bir övgü niteliği de taşıyor. Stant, Ahu Akgün, Rahmi Aksungur, Levent Aygül, Bengisu Bayrak, Eda Emirdağ, Neş’e Erdok, Seda Gazioğlu, Göksu Gül, Hakan Gürsoytrak, Çağıl Harmandar, Alp İşmen, Osman Nuri İyem, Fatih Kahya, Yonca Karakaş, Hamza Kırbaş, Temür Köran, Ardan Özmenoğlu, Ali Şentürk, Ozan Türkkan, Fazilet Varol ve Ufuk Yılmaz’ın yapıtlarını bir ortaya getiriyor.

Şehrin her köşesinden klasik müzik tınıları yükselecek

GAGİAD Kültür Sanat Şenliği, birebir vakitte klasik müzik konserleriyle sanatseverleri kentin dört bir yanında büyülü bir seyahate çıkaracak. Şef Eray İnal’ın idaresindeki şenlik orkestrası Çukurova Symphonic Project, Türkiye’nin en değerli tenorlarından Hakan Aysev‘in solistliğinde hem klasik müziğin hem de Türk bestekarların değerli yapıtlarını sunacak. Anadolu Nefesli Beşlisi ise varlıklı repertuarıyla Gaziantep’in farklı noktalarında dinleyicilere klasik müzikle sürpriz müsabakalar yaşatacak. 

Klasik müzik konserleri Klasik Batı Müziği ile Klasik Türk Müziği’ni bir ortaya getiren “Itrî ve Bach” konseriyle devam edecek. Ertan Tekin (duduk), Murat Aydemir  (tanbur), Çağ Erçağ (viyolonsel) ve Selin Nardemir’den (viyolonsel) oluşan orkestra, konserde birebir yüzyılda yaşamış lakin farklı vakitlerde ve yerlerde sanatlarında tepe yapmış iki büyük müzik adamını, Itrî ile Bach’ı bir ortaya getirecek. Konserde, Itrî’nin Segâh Bayram Tekbiri ve Bach’ın Trio için Sol majör Sonat’ı dahil 14 eser seslendirilecek.

2-8 Ekim 2023 tarihleri ortasında gerçekleşecek GAGİAD Kültür Sanat Festivali, Gazianteplileri ve kenti ziyaret eden sanatseverleri, stantlar, konserler, atölye çalışmaları ve sanatçı söyleşilerinin yer aldığı güçlü bir programla buluşturacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin