Ticari krediler enflasyon seviyesinde kaldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karşılaştırma sitesi encazip’un derlediği datalara nazaran geçtiğimiz yılın birebir devrinde toplam 1 trilyon 228 milyar TL olan tüketici borçları, ağustos ayının ilk haftasında yüzde 84’lük artışla 2 trilyon 268 milyar TL düzeyine yükseldi. Bu artış oranının yüzde 47,83 olarak açıklanan enflasyon oranından yüksek olması gerçek tüketici borçlarının değerli ölçüde arttığını gösterdi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) bilgilerine nazaran, Türk lirası cinsinden kredi kartları dahil ferdî kredi borçlanmaları T. C. Merkez Bankasının faiz artış kararının akabinde faizlerin yükselmesine karşın artış gösterdi. Karşılaştırma sitesi encazip’un yaptığı araştırmaya nazaran vatandaşların kişisel borçları, kredi kartı borçları dahil 2 trilyon 268 milyar TL olurken bu sayı, geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 84 arttı. Tüketici enflasyonun (TÜFE) yüzde 47,83 olduğu tıpkı devirde borçlanmadaki bu artış, tüketicilerin gerçek borçlarının arttığını gözler önüne serdi.

Tüketici kredilerindeki artış enflasyona yakın düzeyde oldu

Geçtiğimiz yılın birebir devrinde 930 milyar TL olan tüketici kredileri, yüzde 52’lik bir artışla 1 trilyon 415 milyar TL’ye yükseldi. Bunun 444 milyar TL’sini konut, 87 milyar TL’sini taşıt, 885 milyar TL’sini de muhtaçlık kredileri oluşturdu. Tüketici kredilerinin dağılımında taşıt kredilerindeki yüzde 229’luk artış dikkat çekerken ihtiyaç kredisi kullanımının, geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 60, konut kredilerinin ise yalnızca yüzde 26 arttığı görüldü. Tüketici kredilerindeki artışın yıllık tüketici enflasyonun neredeyse iki katı olması tüketicilerin gerçek manada borçlanmalarının arttığını gösterdi.

İhtiyaç kredileri arttı, konut kredileri neredeyse sabit kaldı

Toplam muhtaçlık kredisi borçlanması 885 milyar TL olurken bu geçtiğimiz yılın birebir devrine nazaran yüzde 60’lık bir artış manasına geliyor. Tüketici enflasyonun yüzde 47,8 olduğu bu devirde gereksinim kredilerindeki bu artış tüketicilerin gerçek borçlarının arttığını gösteriyor. Fakat konut kredilerinde ise durum bundan çok daha farklı. Konut kredilerindeki artış sırf yüzde 26 ile sonlu kalırken konutların yine pahalanması, konut bedellerindeki süratli artış üzere faktörler de eklenince konut kredisi kullanımının 2022 yılının birebir periyoduna nazaran durma noktasına yaklaştığı görülüyor.

“Ticari kredilerde daralma olduğu görülüyor”

BDDK datalarına nazaran, kurumsal kredi kartları dahil ticari borçlanmalar geçtiğimiz yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 52’lik artışla 8 trilyon 63 milyar TL oldu. Taksitli ticari kredilerin yüzde 39’luk artışla 1 trilyon 203 milyar TL düzeyine ulaştığı görüldü. Bunların 16 milyar 372 milyon TL’sini işyeri; 114 milyar 544 milyon TL’sini taşıt; 1 trilyon 72 milyar TL’sini ise gereksinim kredileri oluşturdu. KOBİ kredilerinin ise 2 trilyon 858 milyar 701 milyon TL olduğu görüldü. Kredi kartı dışı ticari kredilerindeki artışın yüzde 39’luk oranla hudutlu kalmasını yorumlayan Çağada Kırım, “Ticari kredilerindeki artışın enflasyonun altında kaldığını görüyoruz. Bu da ticari kredilerde daralma olduğuna işaret ediyor. Ticari kredilerde artış görmenin ülkemiz iktisadı açısından çok kıymetli. Yeni iktisat idaremiz ile birlikte içeride ve dışarıda ülkemize olan itimat arttı. Bunun ticari kredilere artış olarak yansıması ekonomimizin büyümesi açısından elzem. Ümit ediyorum kısa bir müddet sonra ticari kredilerin ferdi kredileri geçtiğini görürüz” dedi.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin