Türkiye’de satılık ve kiralık konut fiyatlarında artış gözlenmeye devam ediyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

REIDIN tarafından hazırlanan rapora nazaran, 2023 Haziran ayında Türkiye’de emlak piyasasındaki satılık ve kiralık konut fiyatları yükselmeyi sürdürdü. Sermaye karı ve brüt kira getirileri de yatırımcıları sevindiren sayılarla kaydedildi.

Lider gayrimenkul bilgi analitiği şirketi REIDIN, 2023 Haziran ayına dair yeni emlak piyasası istatistiklerini açıkladı. Rapora nazaran, Türkiye’de satılık ve kiralık konut fiyatlarında gözlenen artış devam ediyor. 

Satılık Konut Fiyat Endeksi Artış Gösteriyor

Haziran 2023’de Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi bir evvelki aya nazaran %5.57 nominal artarak yükselişini sürdürdü. Geçen yılın birebir devrine nazaran ise %85.06 nominal bir artış görüldü. Bu durum, konut yatırımcıları için potansiyel çıkarların devam edeceğini gösteriyor.

Kiralık Konut Fiyatlarındaki Yüksek Artış

Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi,Haziran 2023’de bir evvelki aya nazaran %10.54 oranında nominal artış gösterdi. Geçen yılın tıpkı devrine nazaran ise %119.21 nominal bir artış kaydedildi. Kiralık konut piyasasındaki bu süratli yükseliş, yatırımcıların dikkatini çekiyor.

Toplam Getiri Yatırımcıları Sevindirdi

Sermaye çıkarı ve brüt kira getirisinden oluşan toplam getiri, ülke genelinde aylık bazda %6.02, yıllık bazda ise %93.69 olarak gerçekleşti. Bu bilgiler, Türkiye’nin emlak yatırımcıları için cazip bir pazar olmaya devam ettiğini gösteriyor.

İller Ortasında Farklılıklar ve Kira Değerleri 

Haziran 2023’de konut satış fiyatlarına ait bilgilere nazaran, Çankırı metrekare başına %12.03 nominal artışla satış fiyatlarının en çok yükseldiği kent oldu. Tıpkı periyotta Iğdır’da metrekare başına konut satış fiyatları %1.86 oranında nominal azalarak satış fiyatlarının en çok düşüş gösterdiği il oldu. Iğdır tıpkı devirde metrekare başına konut kira bedellerinde %25.22 nominal artışla kira fiyatlarının en çok yükseldiği kent olarak öne çıkarken,  Kars ise %4.06 nominal azalışla en çok kira düşüşünün yaşandığı kent oldu.

REIDIN Data Araştırma Yöneticisi Burcu Köksal: “Hazırladığımız şimdiki rapora nazaran, Türkiye emlak piyasası Haziran 2023 sonuçlarına nazaran yükseliş göstermeye devam ediyor. Satılık konut fiyatları bir evvelki aya nazaran %5.57 artarken, kiralık konut fiyatları ise %10.54 oranında yükseldi. Ayrıyeten, toplam getiri aylık bazda %6.02, yıllık bazda ise %93.69 olarak gerçekleşti. Bilhassa Çankırı ve Iğdır vilayetlerinde yaşanan satış ve kira fiyatlarındaki artışlar dikkat çekiyor. Bu bilgiler, Türkiye’nin emlak piyasasının sağlam adımlarla ilerlemeye devam ettiğini gösteriyor. Fakat unutmayalım ki, emlak yatırımı her vakit riskler içerir. Bu nedenle, piyasa şartlarını ve riskleri dikkate alarak yanlışsız ve şuurlu yatırım kararları alınması kıymetli. REIDIN’in muteber ve tarafsız metodolojisiyle elde edilen bilgilere dayanarak, emlak yatırımcılarına sunduğumuz bu rehberlikle, gelecekteki performansı garantilemek mümkün değil. Lakin sağlam adımlarla atacağınız yatırım kararlarınızın başarılı olması için güncellemeleri takip etmek önemli” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin