2023 Yılında Kredi Kartı Sayısı 111.4 Milyona Ulaştı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TÜRKİYE’DE DİJİTAL BANKA HESAP SAYISI 104 MİLYONA ULAŞTI

Teknolojinin her geçen gün giderek gelişmesi ve değişmesi sonucu dijital dönüşümde hayatımızın her alanında kaçınılmaz oldu. Öbür kesimlere göre bankacılık dalında dönüşüm daha büyük bir ivme kazandı. 2021 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Şurası (BDDK) tarafından hayata geçirilen “Uzaktan Müşteri Edinimi” uygulamasıyla birlikte bankalar uçtan uca tüm hizmetlerini müşterilerini şubeye çağırmadan sunabilir hale geldi.  HangiKredi’de bu noktada tüketicilerin finansal asistanı olarak avantajlı ve yenilikçi yaklaşımlarıyla tüm gereksinimleri karşılamaktadır. Ayrıyeten Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) paylaşmış olduğu datalar dijital bankacılığın Türkiye’de süratle büyüdüğünü ortaya koymaktadır. Rapora nazaran, Türkiye’de etkin dijital bankacılık hesabı sayısı, 2023 ayının ilk ayında bir evvelki yıla nazaran %21,73’lük bir artış göstererek 104 milyona ulaşmıştır.  Bu hesapların yılın başından bu yana %9,8’lik artış göstererek 99.2 milyona ulaşan kişisel hesaplar, 4.8 milyonunu ise ticari hesaplar oluşturmaktadır. 2 milyon 9 bin hesaba ilişkin süreçler yalnızca internet bankacılığı üzerinden yapılırken, 91 milyon 351 bin hesap kullanıcısı taşınabilir bankacılığını tercih etmiştir.

Erkekler Dijital Bankacılığı Daha Etkin Kullanıyor 

Hızlı ve kolay formda 7/24 her an bankaya gitmeden tüm süreçlerinizi halletmenize yardımcı olan dijital bankacılık hizmetini Türkiye Bankalar Birliği’nin datalarına nazaran en çok erkekler kullanıyor. Dijital bankacılık müşterilerinin %66’sını erkekler, %34’ünü ise bayanlar oluşturuyor. En çok yaygın olarak kullanan nesil ise 36 ile 55 yaş ortasında ki bireylerden oluşuyor. Bu datalar sonucunda yetişkin ve orta yaş kümesinin teknolojiye ve dijital bankacılığa alıştığı da gözlemlenmektedir. 

Uzaktan Hizmetle 4.5 Milyon Yeni Müşteri 

Günümüzde toplumsal medya ve dijital kanallar müşterilerin tavır ve davranışlarını etkileyen kıymetli ögeler haline gelmiştir. Bankalarında dijital periyoda süratli halde adapte olarak ayak uydurmasıyla birlikte potansiyel müşterilerine de süratli formda ulaşmalarını sağlamıştır.  Güncel olarak uzaktan müşteri edinimi yapan banka sayısı 17’ e yükselirken, 2023’ün ilk 9 ayında 13.6 milyon yeni müşteri kazanan bankalar, bu müşterilerin 4.5 milyonunu uzaktan müşteri hizmetiyle sağlamıştır. Bu prosedür bankaların yeni müşteri edinimi hissesini genişletmesi için en kıymetli yollardan biri olmuştur.  Bankacılık eserleri karşılaştırma kesiminde öncü HangiKredi, uzaktan müşteri edinimi pazarının %14’ünü karşılamaktadır. Yani uzaktan manzaralı görüşme ile banka müşterisi olan bireylerin %14’ü, müşterisi olacağı bankayla HangiKredi aracılığıyla buluşuyor. Bu datada müşterilerin, hayatını kolaylaştıracak finansal hizmetleri kullanmaya ne kadar yatkın olduğunu göstermektedir. 

2023 Yılında Kredi Kartı Sayısı 111.4 Milyona Ulaştı

2022 Yılında 99.5 milyon olan kredi kartı kullanım sayısı 2023 Ağustos ayı sonunda 111.4 milyona ulaştı. Yıl içerisinde kapanan, iptal edilen kredi kartları da göz önüne alındığında 8 ayda 16 milyon kredi kartının yeni müşterilerle buluşturulduğu gözlemlenmektedir. 2022 yılı Ağustos ayında 11.7 milyon olan bu sayı bir yıl içerisinde %37’ lik bir artış göstermiştir. Kredi ve kredi kartı tercihlerinde de dijital kanallar aracılığıyla uzaktan hizmet alınarak süratli biçimde kullanım yapılabilmektedir. 2023’ün ilk 6 ayında, 2022 yılının birebir periyoduna oranla   %32’lik bir artış ile toplamda 13.7 milyon adet gereksinim kredisi kullanılmıştır. Haziran ayından bu yana %44’ten %60’ın üzerine çıkan yüklü faiz oranı sebebiyle son çeyrekte muhtaçlık kredisi kullanımlarında ise düşüş olmuştur. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin