QNB Sigorta Genel Müdürü Pınar Kuriş: “Hayat ve Sağlık branşlarında üretimimizi ikiye katladık”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin en büyük özel bankalarından QNB Finansbank’ın %100 iştiraki olarak faaliyetlerini sürdüren QNB Sigorta, 2023 yılı sigorta dalı ve QNB Sigorta performansını açıkladı. QNB Sigorta Genel Müdürü Pınar Kuriş, “QNB Sigorta olarak 2023 yılında, Hayat ve Ferdi Kaza branşları prim üretiminde %90, Sağlık branşı prim üretiminde %276 büyürken; bu üç branşta geçen yıla nazaran prim üretiminde %98 büyüme gösterdik. 2023 yılında Sağlık, Hayat ve Ferdi Kaza branşlarında 4.7 milyar TL prim büyüklüğüne ulaştık. Bankasürans sigortacılığı kapsamında Hayat ve Ferdi Kaza branşlarında %9.78 pazar hissesi ile bölüm sıralamasında 4. özel sigorta şirketiyiz. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası prim üretimimizi ve pazar hissemizi da süratli bir biçimde artırmaya devam ediyoruz. Banka kanalında %15.3 pazar hissesi ile sıralamada 3. özel şirketiz” diye konuştu.  

Sağlık sigortası, hayat ve ferdi kaza sigortası ve ferdî emeklilik alanlarında Türkiye’nin dört bir yanında “Bugün, Bugünü Yaşa” ideolojisiyle hizmet veren QNB Sigorta, şirketin 2023 yılı performansını açıklarken, dalın gelişimine dair değerlendirmelerde bulundu. 

QNB Sigorta, Marka Dönüşümü ile Birlikte Artık Daha da Güçlü 

Türkiye’de 16 yıllık bir deneyime sahip olan ve geçtiğimiz Haziran ayında QNB Finansbank’ın %100 iştiraki olarak daha da güçlenen QNB Sigorta, yılın son aylarında yeni marka ismi ile birlikte yeni telaffuzunu “Bugün, Bugünü Yaşa” olarak duyurdu. 

QNB Sigorta olarak yeniliklerle bir arada kıymetli başarılara da imza attıkları bir yılı geride bıraktıklarını belirten QNB Sigorta Genel Müdürü Pınar Kuriş “QNB Sigorta olarak hizmet verdiğimiz Hayat ve Ferdi Kaza branşlarında hayat ve emeklilik sigorta şirketleri olarak toplam prim üretimi 2022 yılına nazaran %81 büyüyerek 56.8 milyar TL prim büyüklüğe ulaştı.   Tamamlayıcı Sağlık Sigortası branşı toplam prim büyümesini devam ettirirken, 2023 yılında %168 büyüme göstererek 4 milyon sigortalı adedine ulaştı. Bununla birlikte, küresel pek çok pazardaki dinamiklerden farklı olarak Türkiye’de sigorta dalının toplam finansal hizmetler pazarından aldığı hisse %5’in altında seyrediyor. QNB Sigorta olarak ise; 2023 yılı sonu prestijiyle 7 milyonu aşan müşteri tabanımız ve 760 çalışan sayışımız ile Türkiye sigortacılık dalının en değerli oyuncuları ortasında yer alıyoruz. Sürdürülebilir büyümemize devam ediyor, müşterilerimize yenilikçi eser ve hizmetler sunarak değerli başarılara imza atmayı sürdürüyoruz. 2023 yılında Sağlık, Hayat ve Ferdi Kaza branşlarında 4.7 milyar TL prim büyüklüğüne ulaştık. 2023 yılında, Hayat ve Ferdi Kaza branşları prim üretiminde %90, Sağlık branşı prim üretiminde %276 büyürken, bu üç branşta geçen yıla nazaran prim üretiminde %98 büyüme gösterdik. Hayat ve Ferdi Kaza branşlarındaki büyümemizle, 2022 yılındaki %7.20 pazar hissemizi 2023 yılında %7.55’e çıkardık” dedi.  

 

2011’den beri büyümesine devam eden hayat sigortası branşının, 2023 yılında bir evvelki yıla nazaran %93 büyüdüğünü vurgulayan Kuriş, “Hayat sigortası branşında 48.3 milyar TL* üretim gerçekleşti. 2023 yılı sonunda özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası olmak üzere toplam sigortalı sayısı ise 6.97 milyon bireye ulaştı. QNB Sigorta olarak bankasürans sigortacılığı kapsamında Hayat ve Ferdi Kaza branşlarında %9.78 pazar hissesi ile bölüm sıralamasında 4. özel sigorta şirketiyiz. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası prim üretimimizi ve pazar hissemizi da süratli bir biçimde artırmaya devam ediyoruz. Yıl sonu prestijiyle bir evvelki yıla nazaran kesimdeki TSS’li sigortalı sayısı %14.3 artışla, özel sağlık sigortasına sahip kişi sayısı ise %6.8 artış ile 2.85 milyon bireye ulaştı. Tamamlayıcı sağlık sigortası prim üretiminde ise %163.8 büyüme yaşanırken, özel sağlık sigortası branşındaki prim üretimi ise bir evvelki yıla nazaran %136.1 artış gösterdi. QNB Sigorta olarak, banka kanalında %15.3 pazar hissesi ile sıralamada 3. özel şirketiz. TSS eserimizde 100 bin sigortalıyı aşmış bulunmaktayız. Yanı sıra, Son 1 yılda müşteri adedimizi ikiye katladık. 2024 yılında da tüm branşlarda pazar hissemizi daha da üst taşımayı istiyoruz. Önümüzdeki yıl Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nda %150’nin üzerinde, kredili Hayat Sigortasında ise %70’in üzerinde büyüme hedefliyoruz” diye konuştu. 

 

Bireysel Emeklilik Sisteminde ise bölüm, bir evvelki yıla nazaran 591 milyar TL fon büyüklüğüne ve 7.8 milyon iştirakçi sayısına ulaşırken, Otomatik İştirak Sistemi ile iştirakçi sayısı ise 8.3 milyon olarak gerçekleşti. 

 

“Sigorta poliçelerimizi, müşterilerimizin ömür üsluplarına ve gereksinimlerine uygun halde kişiselleştiriyoruz” 

İnsan odaklı yaklaşımı ile şirket, “Bugün, bugünü yaşa” diyerek müşterilerinin, çalışanlarının ve paydaşlarının hayat uzunluğu yanlarında olmaya devam ediyor. Bu kapsamda QNB Sigorta, müşterilerinin bugünün tadını çıkarmaları ve gelecek tasasını minimuma indirmeleri için tüm eser ve hizmetlerini daima olarak geliştiriyor. 

Ürünlerini müşterilerinin hayatını kolaylaştıracak hizmetlerle geliştirmeyi odak noktalarında tuttuklarını aktaran Pınar Kuriş, “’Bugün, Bugünü Kanun’ anlayışımızla, sigortacılığı yalnızca yarına dair bir maddi garanti aracı olarak görmekten çıkararak günlük ömrün bugüne dair bir modülü haline getirmeyi hedefliyoruz. Bu, bizim için yalnızca bir slogan değil, birebir vakitte bir hayat biçimi. Müşterilerimize sunduğumuz hizmetlerle, onların günlük yaşantılarını daha huzurlu, rahat ve keyifli kılmayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda müşterilerimizin hayatına dokunacak, onların anlarını daha manalı kılacak ve kendilerini inançta hissettirecek tahliller sunuyoruz. Bu doğrultuda, sigorta poliçelerimizi, müşterilerimizin hayat şekillerine ve gereksinimlerine uygun formda kişiselleştiriyoruz” diye konuştu.  

Dijital kanal çeşitliliği ile müşterilerinin hayatını kolaylaştırıyor

QNB Sigorta, müşteri tecrübesini dijitalleştirme konusunda da öncü adımlar atarak tamamlayıcı sağlık sigortacılığı alanında Türkiye’de ilk kere WhatsApp üzerinden hizmet veren dijital asistanını devreye aldı. Müşteri Tecrübesi alanında ödül kazanan bu yenilikçi hizmet ile müşteriler, en sık gereksinim duydukları kalan haklarını öğrenme, provizyon durumu sorgulama, mutabakatlı kurum inceleme, poliçe kapsamı bilgisi alma üzere mevzularda WhatsApp üzerinden çarçabuk 7/24 self servis hizmet alabiliyorlar.

Yanı sıra, QNB Sigorta Taşınabilir uygulamasını müşteri geri bildirimleriyle daima olarak geliştirmeye devam eden şirket, uygulama üzerinden tüm branşlarda güçlü işlevlerle hizmet vermeye devam ediyor. Marka, QNB Sigorta Taşınabilir Uygulama ve web sitesi üzerinden sunduğu online hekim, psikolog ve diyetisyen hizmetleriyle müşterilerinin sağlık gereksinimlerinde da 7/24 kesintisiz olarak dayanak oluyor.

Sağlık, zindelik, beslenme, idman, uyku ve hayat kalitesiyle ilgili içerikleri iyihisset.com blogu üzerinden paylaşan şirket, bu sayede yalnızca QNB Sigorta müşterilerine değil, “bugün, bugünü yaşamak” isteyen herkesin düzgün hissetmesine dayanak oluyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin