Algida Türkiye, Ford Otosan iş birliği ile şehir içi lojistik operasyonunda elektrikli araç kullanan ilk marka oldu.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin dondurmacısı Algida, Ford Otosan ile gerçekleştirdiği iş birliğiyle 

yüzde yüz elektrikli Ford E-transit araçları, dağıtım ağına katarak 

bir prensip imza attı.  Araçların teslim merasimi, Rahmi Koç Müzesi’nde, Unilever Türkiye, Algida ve Ford Otosan yetkililerinin iştirakiyle gerçekleşti.

Dünyada 100, Türkiye’de ise 30 yılı aşkın müddettir dondurmanın verdiği memnunluğu milyonlarla paylaşan Algida, “Mutlu Beşerler ve Keyifli Gezegen” misyonu çerçevesinde, global karbon salımını azaltma maksadıyla, kent için dağıtım filosunu elektrikli araçlarla yenilemeye başladı. 

Ford Otosan iş birliğiyle Algida filosuna katılan Türkiye’nin ilk tam elektrikli hafif ticari aracı E-Transit, Ford Türkiye İş Alanı Öncüsü Özgür Yücetürk tarafından Unilever Türkiye ve Orta Doğu Dondurma Genel Müdürü Toloy Tanrıdağlı ve Unilever Türkiye, Kuzey Afrika ve Orta Doğu Tedarik Zinciri ve Müşteri Operasyonları Başkanı Graham Sommer’e teslim edildi.  Bu adımıyla Algida, Türkiye’de yüzde 100 elektrikli dondurma araçlarını kent içi filosuna katan ilk marka oldu. Elektrikli araçlar, Algida depolarında yeşil güç ile şarj edilecek. Algida’nın kent içi dağıtım filosu, 2025 sonuna kadar yüzde yüz elektrikli araçlarla tamamlanacak.

 

Unilever Türkiye ve Orta Doğu Dondurma Genel Müdürü Toloy Tanrıdağlı “Türkiye’de bir prensip imza atıp dağıtım ağımıza kattığımız yüzde 100 elektrikli araçlarımızla, operasyonumuzdaki karbon salımını yılda yaklaşık 125 ton azaltmayı hedefliyoruz. ” dedi. Tanrıdağlı, “Türkiye’nin dondurmacısı Algida olarak hem ülkemize hem de dünyamızla memnunluğu paylaşırken, dünyanın önde gelen dondurma şirketi olarak sorumluluklarımızın farkındayız. Ekosistemimize duyduğumuz saygıyı geçtiğimiz yıldan bu yana dünya genelindeki 3 milyon, Türkiye’deki 260.000 adet dondurma kabinimizin 1 senede harcadığı toplam enerjiyi hesaplayıp yenilenebilir güce dönüştürürerek gösteriyoruz. Kabinlerimizin sarf ettiği güç ölçüsü kadar yenilenebilir güç üreten tesislere takviye sağlayarak karbon ayak izimizi azaltmayı hedefliyoruz. I-REC yenilenebilir güç sertifikası ile satın aldığınız elektriğin memleketler arası piyasalarda yenilenebilir güç kaynaklarından sağlandığını belgeliyoruz.  Bugün ise Ford Otosan iş birliği ile Türkiye’deki kent içi araç filomuza ilk elektrikli araçları dahil ettik. Operasyonumuzdaki karbon salımını yılda yaklaşık 125 ton azaltmayı hedefliyoruz.” dedi.

Unilever Türkiye, Kuzey Afrika ve Orta Doğu Tedarik Zinciri ve Müşteri Operasyonları Başkanı Graham Sommer “2039 yılına kadar kıymet zincirimiz genelinde net sıfır emisyon gayemize yanlışsız emin adımlarla ilerliyoruz.” dediSommer, “Unilever olarak, 2030 yılına kadar operasyonel emisyonlarımızı sıfırlamak ve 2039 yılına kadar paha zincirimiz genelinde net sıfır emisyon elde etmek için bilime dayalı gayeler belirledik. Filolarımızda elektrikli araçlara geçmek de bunun en temel modüllerinden birini oluşturuyor. Algida markamız, Türkiye’de yüzde 100 elektrikli E-Transit araçlarını filosuna katarak dağıtım operasyonlarında kullanmaya başlayan ilk marka oldu. Önümüzdeki 5 yıl içinde direkt dağıtım filomuzun tamamını elektrikli araçlara dönüştürmeyi hedefliyor, Türkiye’deki elektrikli araç altyapısının gelişmesiyle bu dönüşümü ülke genelinde iş ortaklarımızla yürüttüğümüz operasyonlarımıza da taşımayı istiyoruz.” dedi.

Araçların evre teslim merasimi sırasında Ford Türkiye İş Alanı Öncüsü Özgür Yücetürk, Unilever çatısı altındaki dondurma devi Algida ile iş birlikleri hakkındaki mutluluğunu; “Elektrikli mobiliteye olan bağlılıkları için Algida’ya en içten teşekkürlerimi sunarım. Birlikte, karşılıklı paha yaratmak ve sürdürülebilir büyümeyi desteklemek için çalışıyoruz. Harikulâde verimliliği, üstün performansı ve gelişmiş teknolojik özellikleriyle E-Transit, otomotiv sanayisinin elektrikli dönüşümüne öncülük etme vizyonumuzun en güzide sembollerinden biri. Filo kullanıcılarına elektrikli mobilitenin yararlarını tam olarak benimserken iş taleplerini faal bir biçimde karşılamaları için daha fazla esneklik ve itimat sunarak onları güçlendiriyor. Özetle ticaretin yalnızca bugününe değil, geleceğine de istikamet veriyor.” kelamlarıyla lisana getirdi. 

Unilever markalarından Algida bu adımla Unilever’in İklim Geçişi Hareket Planı’nda belirtilen, 2039 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonu gayesini de destekliyor. 2020’li ve 2030’lu yıllarda ise öncelikli odağını, sera emisyonlarını azaltmak üzerine kurguluyor. Algida, Ağustos 2023 prestijiyle filosuna dahil ettiği 20 araçla başlayan kent içi elektrikli dağıtımı, takip eden 5 yılda tüm direkt dağıtım ağına yaygınlaştırmayı hedefliyor. 

Türkiye’nin dondurmacısı Algida, memnunluğu paylaşmaya devam ederken hem ülkeye hem de gezegene, keyifli bir gelecek sağlamak için sürdürülebilirlik alanında çalışmalarına süratle devam ediyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin