Borsa İstanbul’da gong Kaleseramik için çaldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye seramik bölümünün öncüsü Kaleseramik, halka arz sürecini muvaffakiyetle tamamlayarak, Borsa İstanbul’da süreç görmeye başladı. Ak Yatırım ve Yapı Kredi Yatırım liderliğindeki konsorsiyum aracılığıyla gerçekleştirilen talep toplama sürecinde Kaleseramik, 25 TL halk arz fiyatı üzerinden satışa çıkarılan 109.390.465 TL nominal pahalı hisseleri için 2 milyonun üzerinde yatırımcıdan talep aldı. 

Seramiğin Kale’si Kaleseramik, Kale Grubu’nun 66. Kuruluş Yıldönümü ve Seramik Bayramı’nın kutlandığı 27 Temmuz günü Borsa İstanbul’da düzenlenen gong merasiminin akabinde #KLSER kodu ile süreç görmeye başladı.

Borsa İstanbul’da gong, Kale Grubu’nun lokomotif şirketi ve Türkiye’nin ilk seramik fabrikası Kaleseramik için çaldı. Halka arz programı kapsamında şirketin, 1.000.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı dahilinde mevcut çıkarılmış sermayesi 514.778.660 TL’ye çıkarıldı ve artırılmış ölçü olan 109.390.465 TL nominal bedelli hisseleri ise, 25 TL sabit fiyat tekniği ile halka arz edildi. Halka arz ile birlikte Kaleseramik’in çıkarılmış sermayesinin %21,25’lik kısmı halka arz edilirken, halk arz net büyüklüğü ise toplamda 2 milyar 735 milyon TL oldu. Ak Yatırım ve Yapı Kredi Yatırım liderliğindeki konsorsiyum aracılığıyla gerçekleştirilen başarılı talep toplama sürecinde, şirketin satışa çıkarılan 109.390.465 TL nominal bedelli hisseleri için 2.002.245 yatırımcıdan talep geldi. 

Kaleseramik’in halka arz programının son etabı olan gong merasimi ise, hoş bir tesadüf ile Kale Grubu’nun 66. Kuruluş Yıldönümü ve Seramik Bayramı’nın kutlandığı 27 Temmuz günü, Borsa İstanbul’da düzenlendi. Törende; kurumsal sinema gösterimin akabinde geri sayım başladı ve kürsüde vurulan gong ile birlikte Kaleseramik, #KLSER kodu ile Borsa İstanbul’da süreç görmeye başladı.

Törene Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Kale Kümesi Finans Başkan Yardımcısı – CFO’su Haluk Alperat, Kaleseramik Genel Müdürü Altuğ Akbaş, Kaleseramik Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı Cemşit Baylan, Ak Yatırım Menkul Bedeller A.Ş. Genel Müdürü Mert Erdoğmuş, Yapı Kredi Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. Genel Müdürü Yılmaz Arısoy ile davetliler katıldı. Kale Kümesi İdare Heyeti Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay ise merasime Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve Türkiye Büyük Milet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş’un teşrifleri ile Çanakkale’nin Çan ilçesinde düzenlenen Seramik Bayramı kutlamalarından görüntü konferans aracılığıyla katıldı. 

“Yeni yatırımlara dönüşerek, üretimin, istihdamın ve ihracatın artmasına katkı sağlayacak“

Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun merasimde şunları söyledi: 

“Kaleseramik’in bugün süreç görmeye başlaması nedeniyle düzenlenen halka arz merasimine, Borsamıza beğenilen geldiniz. Kaleseramik’in süreç görmeye başladığı bugünün, tıpkı vakitte Kaleseramik’in kuruluş yıldönümü olması nedeniyle şirketin pahalı yöneticilerini tebrik ediyorum. Kuruluşundan bugüne kadar şirkete emeği geçen herkesi, başta Merhum İbrahim Bodur Beyefendi olmak üzere hayırla yad ediyorum. Kaleseramik, ülkemizin kıymetli sanayi şirketlerindendir. Bölümünün kurucusu, pazarının öncüsü, dünyanın önde gelen seramik üreticilerindendir.

Şirket yaklaşık 2,7 milyar TL fiyatındaki halka arz geliriyle ve 2 milyona yakın yatırımcıya ulaşarak çok başarılı bir halka arz gerçekleştirmiştir. Bu halka arzdan elde edilen gelir, yeni yatırımlara dönüşerek, üretimin, istihdamın ve ihracatın artmasına katkı sağlayacaktır. Ülkemizin bu türlü esaslı sanayi şirketlerini Borsamızda görmek bizi gururlandırmakta ve ülkemizin tüm sanayi şirketlerine hoş bir örnek oluşturmaktadır. Bu vesileyle bir defa daha, şirketlerimizi büyümeleri için muhtaçlık duydukları finansmanı, sermaye piyasaları yoluyla sağlamak üzere Borsamıza davet ediyorum. Bu halka arzda emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Yıldız Pazar’da süreç görmeye başlayan Kaleseramik’e Borsamız ailesine beğenilen geldiniz diyorum. Sermaye piyasalarımıza güzel olmasını diliyorum”.

“Kale Grubu’nun ilk kurulan şirketi yatırımcılarla buluşuyor”

Bugün, Kale Kümesi için çok özel bir heyecan yaşadıklarına vurgu yapan Kale Kümesi İdare Şurası Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, konuşmasına şöyle devam etti: 

“Hem Kümemizin kuruluşunun 66. Yıldönümünü ve klâsik Seramik Bayramımızı kutluyoruz. Hem de 66 yıl evvel, merhum kurucumuz İbrahim Bodur tarafından ilk kurulan şirketimiz olan ve Kümemizin nüvesini oluşturan Kaleseramik’in yatırımcılarla buluşmasına tanıklık ediyoruz. Kurulduğu günden bu yana kesimin ve ülkemizin muhtaçlıkları doğrultusunda eser gamını daima genişletiyor, pazara yenilikçi, sürdürülebilir eserler sunuyor. Bugün Kaleseramik, yalnızca Türkiye’de değil 86 ülkeye ihracat gerçekleştiren global arenada bilinen, öne çıkan bir şirket pozisyonunda. Kaleseramik, son üç yılda kabaca dört kat artan bir performans gösterdi. Bu pozisyonunu ve performansını daha da geliştirmek için, bu yıl Kaleseramik özelinde 50 milyon doları aşan yatırım planladık. Bugün de gong törenimizle, Kaleseramik’in savlı küresel maksatlara yürüyüşü için çok değerli bir adım atıyor ve bu yatırımlarımıza kaynak oluşturacak şirketimizin bir kısım hisselerinin halka arzını gerçekleştiriyoruz. Halka arzın gerek Kümemiz gerekse teveccüh gösterecek yatırımcılar için iyi olmasını diliyorum.” 

Kaleseramik’in halka arz büyüklüğü 2 milyar 735 milyon TL olarak gerçekleşti”

Kale Grubu’nun ilk şirketi, seramik dalının Türkiye ve dünyadaki esaslı, büyük ve güçlü şirketlerinden Kaleseramik’in Ak Yatırım ve Yapı Kredi Yatırım liderliğindeki konsorsiyum aracılığıyla gerçekleştirdikleri halka arzını muvaffakiyetle geride bıraktıklarına vurgu yapan Kale Kümesi Finans Başkan Yardımcısı – CFO’su Haluk Alperat, şöyle konuştu:  

“Kale Grubu’nun ilk şirketi, kuruluş nüvesini oluşturan, Türkiye ve dünyada seramik bölümünün en kıymetli şirketlerinden Kaleseramik’in Borsa İstanbul’da süreç görmeye başlamasını temsil eden gong törenimize kıymetli iştirakleriniz için teşekkür ediyorum. Bundan çok değil yaklaşık 2 yıl evvel, bölümünün öncüsü ve ülkemizin alanındaki çok değerli bir bedeli pozisyonundaki Kalekim’in halka arzını gerçekleştirmiştik. Kalekim’de hem halka arz, hem bugüne kadarki şirket performansı ve buna paralel olarak pay performansı çok başarılı gerçekleşti. 

Şimdi ise Kaleseramik’in Ak Yatırım ve Yapı Kredi Yatırım liderliğindeki konsorsiyum aracılığıyla gerçekleştirdiğimiz halka arzını muvaffakiyetle geride bırakmış bulunuyoruz. Halka arzda, 2 milyonun üzerinde müracaat oldu ve 9 milyar TL’yi aşan talep topladık. Talep dağılımına baktığımızda hem kişisel, hem kurumsal yatırımcılardan ve hem de Kale Kümesi çalışanlarından, ayrılan hissenin çok üzerinde bir talep geldiğini görüyoruz.  Bu vesile ile hem kişisel, hem kurumsal yatırımcılara ve hem de Kale Kümesi çalışanlarına, bizlere gösterdikleri ilgi ve taleplerinden ötürü teşekkür ediyoruz.  

Bize gösterilen bu yoğun ilgi; imza attığımız muvaffakiyetleri ve bulunduğumuz noktanın bedelini teyit etmesi açısından da bizler için çok gurur verici. Halka arz büyüklüğümüzü toplamda net 2 milyar 735 milyon TL olarak gerçekleştirdik. Halka arz gelirimiz ile önceliğimiz, mevcut büyüme amaçlarımızın devamlılığını sağlayacak yatırımlarımız ile birlikte sürdürülebilirlik ve güç tasarrufu üzere alanlarda yatırım yapmak olacak. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında çıktığımız bu yeni seyahatte şirketimize yatırım yapan tüm yatırımcılarımıza da bir sefer daha teşekkür ediyor, onlarla birlikte yeni başarılara imza atacağımıza yürekten inanıyorum.”

“2023 yılında 1 milyar 282 milyon TL’lik yurt içi yatırım planlıyoruz”

“Kaleseramik olarak, bu çok özel bir günde yeni bir başlangıcın ilk adımını atıyoruz. Bugün, Kümemizin 66. Kuruluş Yıldönümü ve birebir vakitte Seramik Bayramı olarak kutladığımız bir gün. Böylesine manalı bir günde bu özel seyahate başlıyor olmak, bizler için gurur ve memnunluğu da kapsayan çok özel bir duyguyu tabir ediyor. Bu nedenle öncelikle bize halka arz büyüklüğümüzün çok ötesinde teveccüh gösteren yatırımcılarımız başta olmak üzere bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasına başlayan Kaleseramik Genel Müdürü Altuğ Akbaş ise, şöyle devam etti: 

“Seramik bölümünün öncü şirketi Kaleseramik olarak, 66 yıllık istikrarlı gelişimimize aralıksız devam ettik ve son üç yılda yaklaşık dört kat artan bir performans sergiledik. Bu başarımızda ivme yaratan en kıymetli faktörlerden biri ise hiç elbet, gerçekleştirdiğimiz geleceğe dönük yatırımlardır ve hala devam ediyoruz. 

Bugün ise, bu başarıyı daha ileri taşımak, global seramik pazarındaki faal oyuncu kimliğimizi daha da güçlendirmek ismine şirketimizi halka açıyoruz. Yeni hissedarlarımızla, hoş ve güçlü amaçlara, daha büyük birçok başarılara gerçek değerli bir adım atıyoruz. Şirketimize, yatırımcılarımıza ve ülkemize güzel, uğurlu olmasını diliyorum.”

Gong merasimi. ikram takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin