EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi: “Batı Anadolu Serbest Bölgesi Bizim Çıkış Kapımız Olacak”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BASBAŞ, Bergama’da kurduğu ve birinci fazda altyapı çalışmalarını tamamladığı Batı Anadolu Özgür Bölgesindeki son gelişmeler ve bölgeye yatırım yapacak firmalara sağlanan avantajlarla ilgili Egeli ihracatçıları bilgilendirdi. 

 

Toplantının açılışında konuşan EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İzmir’in en bedelli bölgesinde kurulan Batı Anadolu Hür Bölgesinin ihracatçılar için bir çıkış kapısı olacağını vurgulayarak, yatırım yapmak isteyen ihracatçıları bölgede yatırım yapmaya davet etti.  

 

Ege İhracatçı Birlikleri’nde düzenlenen “Batı Anadolu Özgür Bölgesi-BASBAŞ Bilgilendirme Toplantısı’nda konuşan EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, sanayicilerin yük olarak gördüğü bir çok hususun Batı Anadolu Hür Bölgesinde muafiyet kapsamında olduğu için çok kıymetli avantajlar sağladığını belirterek, “ Özgür bölgelerde yüzde 100 kurumlar vergisi istisnası, yüzde 100 gelir vergisi istisnası, muhtasar ödemesi muafiyeti, KDV muafiyeti, hür kar transferi, Gümrük Vergisi muafiyeti, KKDF muafiyeti, ucuz güç kullanımı üzere avantajlar da ihracatçılarımıza memleketler arası pazarlarda rekabet avantajı sağlayan deteklerdir. Sanayi yatırımları, limanları ve karayolu kontakları ile Bergama’da çok kıymetli bir yerde kurulan Batı Anadolu Hür Bölgesi yatırım düşünen arkadaşlar için çok avantajlı bir fırsat sunuyor. BASBAŞ’ın, yatırımcıya hazır hale getirdiği fabrika ve ofis binaları sayesinde, yatırımcının bina ve yere sermayesini yatırmadan, faaliyet ruhsatını aldıktan sonra 1 ay içinde düğmeye basıp üretime geçebiliyor olması Batı Anadolu Hür Bölgesine yatırım yapmanın cazibesini artırıyor” diye konuştu. 

 

Sanayi yatırımları için yer bulmanın epeyce zorlaştığını ve birtakım yerlerde fahiş fiyatlara çıktığını aktaran Jak Eskinazi, şunları söyledi: “Sanayi yatırımları için uygun yer bulmanın epeyce zorlaştığı günümüzde organize sanayi bölgelerinde arsa fiyatlarının metrekaresinin 500 dolarları geçtiği bir ortamda özgür bölgeler bu manada büyük fırsatlar sunuyor. İzmir’deki iki hür bölgenin başarısı bizleri gururlandırıyor. Bu gurur halkasına yakın vakitte Batı Anadolu Özgür Bölgesi’nin de ekleneceğine tüm kalbimle inanıyorum. “

 

Çin, Japonya, Güney Kore, Endonezya, Avustralya, Malezya üzere dünya devlerinin ortalarında yer aldığı 15 Asya Pasifik ülkesi bir ortaya gelerek oluşturdukları Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Paydaşlık (RCEP) ülkelerinin yatırımlarını çekmek için İzmir’i hür kent yapma teklifini yineleyen Eskinazi, “İzmir’in hür kent olması halinde Akdeniz’in Yıldızı olma gayesine süratle ulaşacağına inanıyorum. Şimdilik hür bölgeler hayata geçirip, İzmir’deki özgür bölgelerin sayılarını artırabiliriz. Bu bahiste İzmir’de yatırımcıya yol gösterecek, üç hür bölgemiz var. Bu üç hür bölgenin ikisinin kurucu ve işleticisi tecrübeli bir takım bugün bizimle. ESBAŞ’ın İzmir’e kazandırdığı Batı Anadolu Hür Bölgesi (BASBAŞ)’ın ESBAŞ’ın 35 yıllık tecrübelerinden de yararlanarak bu sayılara çok daha kısa müddette erişeceğine inancım tam” diye konuştu

 

Dr. Faruk Güler: 

 

“İhracatçılarımızın Hür Bölge Avantajlarından Yararlanmasını İstiyoruz”

 

BASBAŞ İdare Heyeti Başkanı Vekili ve CEO’su Dr. Faruk Güler de, hür bölge olması nedeniyle en büyük avantajı ihracatçılara sağlayacak olması nedeniyle, Batı Anadolu Hür Bölgesini ilk evvel Egeli ihracatçılara tanıtmak istediklerini belirtti.  İhracatçılara, memleketler arası pazarlarda rekabet güçlerini arttıracak yeni bir yatırım alanı kazandırdıklarını vurgulayan Güler, “Biz istiyoruz ki, ihracatçılarımız bin bir emek ve yatırımla milletlerarası pazarlarda rekabet talihlerini arttırmaya çalışırken, bizler de bulunduğu lokasyonla ve sağladığı vergisel avantajlarla bu gayretlerinizi destekleyecek, sizlere ek rekabet gücü kazandıracak yeni yatırım alanları oluşturalım. Batı Anadolu Özgür Bölgesi, bu türlü bir gaye için sizlerin karşısına getirebileceğimiz en hakikat seçenek oldu” diye konuştu. Dr. Faruk Güler, Bölgenin, hinterlandında bulunan İzmir, Manisa, Balıkesir ve Çanakkale vilayetlerinin ekonomilerine büyük yarar sağlayacağını belirterek, şunları söyledi: “Marmara’da sıkışan endüstrinin diğer bölgelere dağıtılması noktasında Batı Anadolu Özgür Bölgesi öncelikli bir yatırım bölgesi olarak ön plana çıkıyor. Yabancı yatırımcılarla da yaptığımız görüşmelerde bilhassa Çinli firmaların ilgisinin yüksek olduğunu görüyoruz. BASBAŞ’ın kısa vakitte bölgeye güçlü yatırımcılar kazandıracağına inancımız tamdır.”

 

Bu Yıl 4 Firma Üretime Başlıyor

 

Batı Anadolu Özgür Bölgesinde bu yıl 4 firmanın üretime başlayacağı bilgisini veren Dr. Faruk Güler, bu firmalardan birinin geçtiğimiz aylarda iş ilanı verdiğini ve çalışmak için başvuran bin 500 kişinin Bergama Ticaret Odası önünde uzun kuyruk oluşturduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: “Bergama deyince bize daima iş gücü var mı diye soruyorlar. Biz de bölgeyi uygun bildiğimiz için var diyoruz. Soma, Ayvalık, Aliağa, Foça, Dikili üzere ilçeler 15 ila 25 dakika ortasında bir seyahatle ulaşılabiliyor. 2023 bilgileriyle bu bölgenin toplam 15-49 yaş aralığındaki potansiyel istihdam oranı ise 350 bin civarında. Yalnızca Bergama ve Dikili’de 10 meslek yüksek okulundan yılda bine yakın mezun verilirken, yeniden Bergama’da eğitim veren Dokuz Eylül ve Ege üniversitelerine bağlı meslek yüksek okullarından da günün koşullarına uygun mesleksel eğitim gören öğrenciler, bölgede kurulacak işletmelerin yetişmiş iş gücünü oluşturacak.”

Dr. Faruk Güler, bölgedeki iş gücünü, yarın gelecek yatırım çeşidine uygun olarak daha vasıflı hale getirmek için buradaki 2 meslek yüksek okulu ve 10 teknik meslek lisesi ile birlikte projeler yürütmeye başladıklarını belirterek, “Geçen yıl 80 öğrenciyle başlattığımız mentorluk eğitimini bu yıl da devam ettiriyoruz. Bu öğrencilerimizi geliştirdiğimiz müfredata uygun olarak çalışma hayatına hazırlıyoruz. Ayrıyeten bölgedeki okulların idareleri mezunlarının CV’lerini toplayarak bizlerle paylaşıyor. Bu CV havuzu da eleman arayan yatırımcılar için değerli avantaj sağlıyor. Ayrıyeten, Bergama ASB içinde bir meslek lisesi inşa edilmesi ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Biz de BASBAŞ olarak bu projeye dayanak olacağız” diye konuştu.  

 

“BASBAŞ, İhracatçı Firmalara Eşsiz Fırsatlar Sağlıyor”

 

Açılış konuşmalarından sonra BASBAŞ Operasyonlar Genel Müdür Yardımcısı Murat Ümit Güner’de Batı Anadolu Özgür Bölgesindeki son gelişmeleri aktardı.  Güner şu bilgileri verdi: “Bölgemizden karayolundan çıkan bir araç 6 saatte Avrupa’ya ulaşabiliyor. Türkiye’nin en değerli deniz, kara ve demir yolları temaslarının kesiştiği noktada kurulan Batı Anadolu Hür Bölgesi toplam 2.5 milyon metrekare alana sahip. Ayvalık, Cunda, Foça, Dikili üzere turizm merkezlerine 30 dakika uzaklıkta olan bölgemiz beyaz yaka ve yöneticiler için çok hakikat bir lokasyon. Türkiye’nin en kıymetli liman bölgesi Aliağa’ya 30 dakika uzaklıkta. Tamamlandığında 120 firmaya mesken sahipliği yaparken, etraf ilçelerdeki 20 bin kişinin istihdamına da imkân sağlayacak. Batı Anadolu Özgür Bölgesi lojistik avantajlar, nitelikli insan gücü, sunulan teşvikler ve hizmetler bakımından ihracat odaklı üretim yapan firmalarımıza eşsiz fırsatlar sunuyor.  Türkiye’de, özgür bölgeler içinde 5G altyapısına sahip ilk bölge olarak sürdürülebilir ve etraf dostu bir anlayışı benimsiyoruz. İzmir’de yenilenebilir güç hem kullanım açısından hem de kümelenme noktasında öne çıkıyor. O açıdan yenilenebilir güç firmalarına burada öncelik vereceğiz. Burada tüm bölgeye hizmet verecek 500 kişilik mutfağımız kurulmuş durumda. Önümüzdeki 5-6 yıl boyunca yaklaşık 6 bin bireye yemek üretecek besin üretim tesisinin inşaatına başlıyoruz. Ayrıyeten BASBAŞ’ın bünyesinde hizmet verecek Ortak Sağlık ve Güvenlik Ünitesi binası tamamlanmış durumda. TIR otoparkımız ise 136 TIR kapasiteli olacak. Ayrıyeten 400 bin metrekarelik yeşil alan ve spor merkezi bulunacak. Bankaların da yer alacağı bölgede çok büyük firmalarla önemli iştirakler kurarak Teknoloji Merkezi’ni de hayata geçiriyoruz. Bölgeye doruktan bakan ve içinde restoranın da olacağı toplumsal tesisimizi de inşa edeceğiz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin