Büyütech, Türkiye’nin önde gelen yatırım fonlarından 4 milyon 230 bin dolar yatırım aldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin ilk otomotiv sınıfı kamera üreticisi Büyütech, yeni yatırım çeşidini 4 milyon 230 bin dolar yatırım ve 28 milyon 230 bin dolar yatırım sonrası değerleme ile kapattı. Son tıbbın akabinde alınan yatırımlar, Büyütech’in milletlerarası bir marka olma yolunda ilerlemesi için kullanılacak. 

 Geçtiğimiz ay başlayan ve Türkiye’nin önde gelen fonlarının yer aldığı yatırım cinsini 4 milyon 230 bin dolar yatırım alarak kapatan Büyütech’in, yatırım sonrası değerlemesi 28 milyon 230 bin dolar oldu. Türkiye’nin otomotiv standartlarında kamera üreten ilk markasının Gebze’deki fabrikasının yatırım sermayesi de 2 milyon euro’nun üzerinde. Büyütech’in yeni yatırım amaçlarında ise fabrikasını genişletmek, yeni eserler geliştirmek ve memleketler arası bir teknoloji devi olmak var. 

Büyütech son yatırım çeşidinde; Kros Otomotiv,Maxis Teşebbüs Sermayesi Portföy YönetimiAlbaraka Portföy İdaresi Bilişim Vadisi Teşebbüs Sermayesi,FarplasZiraat Portföy İkinci Yatırım Teşebbüs SermayesiAlbaraka Portföy YönetimiOstim Teşebbüs Sermayesi, Ziraat Portföy İdaresi Birinci Teşebbüs Sermayesi, ve ARI Teknokent Proje Geliştirme’nin de ortalarında bulunduğu yatırımcılardan toplam 4 milyon 230 bin dolar yatırım aldı. 

Togg’un kamera tedarikçisi de olan Büyütech, 2021 yılında yeniden Farplas’tan 2,5 milyon euro yatırım almıştı. Bu yatırımla fabrikasını kuran marka, yıllık 800.000 adet üretim kapasitesine sahip. Kamera özeline odaklanan ve Türkiye’de bir prensip imza atan Büyütech’in fabrikası bünyesinde; yüksek hassasiyette lens montajı için özel lens montaj sınırı, elektronik dizgi çizgisi, mekanik montaj sınırları, sızdırmazlık denetim çizgisi, eserlerin kalibrasyon ve testlerinin yapılacağı bir kamera kalibrasyon sınırını barındırıyor.

 

YENİ YATIRIMLARLA KAPASİTEMİZ ARTACAK

Büyütech’in ortağı ve CEO’su Ömer Orkun Düztaş, yeni yatırımların markanın memleketler arası arenada bilinirliliğinin artmasına yardımcı olacağının altını çiziyor. Düztaş; ‘Türkiye’nin önde gelen fonlarının yer aldığı yatırım çeşidini beklentilerimiz doğrultusunda kapattığımız için çok memnunuz. Yatırımcıların bize ve markamıza duyduğu itimat, bu inancın Büyütech ailesine ve ülkemize kazandıracağı katkılardan ötürü da gurur duyuyoruz. Fabrikamız devreye alındıktan sonra otomotiv standartlarında yüksek kalite üretim ile birlikte kapasitemizi 800 bine çıkardık. Yeni yatırımlarla da fabrikamızı genişletmeyi ve üretimlerimize yeni geliştirilmiş dizaynlar eklemeyi planlıyoruz. Bu sayede hem üretimimiz artacak hem de milletlerarası bir firma olma yolunda adımlarımızı sağlamlaştırmış olacağız,’ diyor.  

 

Büyütech Hakkında

ODTÜ’den mezun olan Ömer Orkun Düztaş ve Alparslan Işıklı’nın iştirakinde ilerleyen Büyütech, 2011 yılında bir teşebbüs olarak kuruldu. Kuruluşunun akabinde yer projelerde alan firma; çok geçmeden Türkiye’deki üretim sınırlarında çalışan, üretilen eserleri denetleyen, makineleri ve robotları denetim edebilen ilk akıllı kamerayı geliştirdi. Ar-Ge çalışmaları sayesinde endüstriyel imaj işlemeden savunma endüstrisine kadar birçok farklı alanda çalışma imkânı bulan Büyütech, 2020 yılına geldiğinde, alandaki kamera sayısını 80.000’in üzerine çıkardı. Bugün 800.000’in üzerinde üretim kapasitene sahip olan ve birçok farklı kesimle çalışmanın yanı sıra yerli araba Togg’un kamera sistemlerini de üreten marka, Gebze’deki fabrikasında ve Ankara’daki genel merkezinde faaliyetlerini sürdürmekte. Firma yurt dışı faaliyetleri içinse geçtiğimiz yıl Michigan’da ofis yapılanmasına giderek, milletlerarası bir marka olma yolunda da ilk adımını attı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin