Deniz Portföy’den karbon ayak izini azaltan Serbest Yatırım Fonu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Deniz Portföy, sürdürülebilirlik amaçları doğrultusunda, Türkiye’de ilk olarak karbon ayak izini azaltma amacını odağına alan şirketlerin yer aldığı fonlara yatırım yapan ESG Sürdürülebilirlik Özgür Yatırım Fonu’nu hayata geçirdi. 

ESG Sürdürülebilirlik Hür Yatırım Fonu (DLG), Avrupa Birliği Karbon Salınım Hakkı (EUA) ve Kaliforniya Karbon Salınım Hakkı (CCA) karbon kontrat ve endekslerini temel alan küresel fonlara yatırım yapma imkanı sağlıyor. 

 

“Fon market anlayışımızı sürdürülebilirlik teması etrafında genişletiyoruz”

Deniz Portföy Genel Müdürü Dr. Cem Önenç, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede; 2023’ün başından bu yana ESG Sürdürülebilirlik Özgür Yatırım Fonu da dahil olmak üzere 13 yeni fon kurduklarını ve toplam 89 fona en çok nakit girişi ile kesimde ilk sıralarda yer aldıklarını söz etti. Önenç, şöyle konuştu: “Biliyoruz ki yatırım dünyasının odağı giderek sürdürülebilir ve yenilenebilir güçlere yöneliyor. Biz de Deniz Portföy olarak sürdürülebilirlik fonlarımız sayesinde müşterilerimize birikimlerini, dünyamızın geleceğini müdafaayı ve iklim kriziyle gayrette büyük ehemmiyet arz eden karbon ayak izini azaltmayı gündeminde tutan şirketlerde kıymetlendirme fırsatı sunuyoruz. Birebir vakitte gelecek kuşaklara daha pak bir dünya bırakmak konusundaki sorumluluğumuzu da yerine getiriyoruz. Önümüzdeki devirde de sorumlu bankacılık yaklaşımımızdan ve sürdürülebilirlik prensiplerimizden sapmadan yatırımcılarımızın talep ve beklentileri doğrultusunda varlık seçimlerine dayanak olmaya devam edeceğiz.” 

 

DenizBank Hakkında 

DenizBank, 1997 yılında bir bankacılık lisansı olarak Şiddetli Holding tarafından Özelleştirme Yönetimi’nden satın alınarak seyahatine başladı. Ekim 2006’da Avrupa’nın önde gelen finans kümelerinden Dexia bünyesine katılan bankanın payları, 28 Eylül 2012’de Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’a, 31 Temmuz 2019 prestijiyle ise tekrar bölgesinin en büyük kuruluşları ortasında yer alan Emirates NBD’ye devroldu. 

Farklı finansal hizmetleri birebir çatı altında toplayan bir “finansal süpermarket” oluşturmayı hedefleyen DenizBank Finansal Hizmetler Grubu’nun, Türkiye’nin 81 vilayetinde, iştiraklerin şubeleri dâhil toplam 685 şubesi ile 14 binin üzerinde çalışanı; altı yerli, üç memleketler arası finansal iştirak ile altı yerli finansal olmayan iştiraki ve Bahreyn’de bir şubesi bulunuyor. DenizYatırım, Deniz GYO, DenizPortföy İdaresi, DenizLeasing, DenizFaktoring, fastPay, Intertech, NEOHUB, DenizKültür, Ekspres Bilgi Süreç ve Ticaret, Açık Deniz Radyo-TV ve Bantaş kümenin yerli; Eurodeniz, DenizBank AG ve DenizBank Moscow ise milletlerarası iştirakleri olarak konumlanıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin