DenizBank’tan EBRD Finansmanı ile Deprem Bölgesine 109 Milyon Dolar Kredi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DenizBank, 6 Şubat’ta gerçekleşen Kahramanmaraş sarsıntısından etkilenen bölgelerde kalkınma sürecini desteklemek ve finansman muhtaçlıklarını karşılamak üzere, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) 109 Milyon Dolar taze kaynak temin etti.

EBRD tarafından oluşturulan Türkiye Afet Müdahale Çerçevesi kapsamında sağlanan kredi ile zelzeleden direkt hasar gören birey ve işletmelere finansman yaratılması, bölge nüfusunun birincil muhtaçlıklarının karşılanması, mevcut kredilerin yine yapılandırılması ve kalkınma için büyük değer arz eden beşeri sermayenin korunması hedefleniyor. 

 “Bölgenin tekrar kalkınmasına dayanak olmak üzere buradayız”

DenizBank Hazine, Finansal Kurumlar ve Yatırım Kümesi Genel Müdür Yardımcısı Bora Böcügöz, bahisle ilgili yaptığı değerlendirmede, 6 Şubat’ta yaşanan zelzele felaketinin akabinde kurum olarak seferberlik ilan ettiklerini; öncelikli gereksinimlerin acilen temini ve bölgeye ilk elden ulaştırılmasının akabinde, uzun vadeli ihtiyaçlara odaklanarak takviyelerini daha da sistematik hale getirdiklerini tabir etti. Böcügöz, kelamlarına şöyle devam etti: “DenizBank olarak her vakit kamu vazifesi ifa eden bir kurum olma şuuruyla çalıştık ve memlekete hizmet unsurunu benimsedik. Zelzelenin açtığı yaraları sarmak için de ilk günden bu yana, hissedarımız Emirates NBD’nin de dayanağıyla, gerek bankacılık hizmetlerinin kesintisiz sürmesi ve finansman temini gerek insani yardımlarımız ve eğitime katkılarımızla bölgede hayatın devamlılığı için üzerimize düşeni yerine getirdik, getiriyoruz. EBRD, yaşanan sarsıntı felaketinin çabucak akabinde, Mart ayında Türk bankalarına toplam 600 Milyon Euro fonlama sağlayacağını açıklamış, Bankamızın Mayıs ayında gerçekleştirdiği yurt dışı havale akımlarına dayalı seküritizasyon ihracı kapsamında, ülkemizdeki ilk sarsıntı ilintili fonlama sürecini kurumumuzla gerçekleştirmişti. Şimdi, büyük yıkıma uğrayan bu geniş coğrafyanın ayağa kalkmasına dayanak olmak üzere bir sefer daha EBRD ile iş birliği gerçekleştirmekten memnuniyet duyuyoruz”. 

“Türkiye’deki finansal ortaklarımızın yanındayız”

EBRD Türkiye Başkan Vekili Arthur Poghosyan, “Finansal takviyeye gereksinim duyan segmentlere ve bölgelere finansman sağlamalarına yardımcı olmak için Türkiye’deki finansal ortaklarımızın her vakit yanındayız. Kıymetli ortaklarımızdan DenizBank’ın, bu fonları verimli bir formda dağıtacağına, bölgenin toparlanmasına ve halkın hayatlarını tekrar inşa etmesine vesile olacağına inancımız tam” tabirlerini kullandı. 

 

DenizBank Hakkında 

DenizBank, 1997 yılında bir bankacılık lisansı olarak Kuvvetli Holding tarafından Özelleştirme Yönetimi’nden satın alınarak seyahatine başladı. Ekim 2006’da Avrupa’nın önde gelen finans kümelerinden Dexia bünyesine katılan bankanın payları, 28 Eylül 2012’de Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’a, 31 Temmuz 2019 prestijiyle ise tekrar bölgesinin en büyük kuruluşları ortasında yer alan Emirates NBD’ye devroldu. 

Farklı finansal hizmetleri tıpkı çatı altında toplayan bir “finansal süpermarket” oluşturmayı hedefleyen DenizBank Finansal Hizmetler Grubu’nun, Türkiye’nin 81 vilayetinde, iştiraklerin şubeleri dâhil toplam 685 şubesi ile 14 binin üzerinde çalışanı; altı yerli, üç memleketler arası finansal iştirak ile altı yerli finansal olmayan iştiraki ve Bahreyn’de bir şubesi bulunuyor. DenizYatırım, Deniz GYO, DenizPortföy İdaresi, DenizLeasing, DenizFaktoring, fastPay, Intertech, NEOHUB, DenizKültür, Ekspres Bilgi Süreç ve Ticaret, Açık Deniz Radyo-TV ve Bantaş kümenin yerli; Eurodeniz, DenizBank AG ve DenizBank Moscow ise milletlerarası iştirakleri olarak konumlanıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin