Faturalab ve Yapı Kredi E-Müstahsil Makbuzu finansmanını, müşterilerin kullanımına sundu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FaturaLab ve Yapı Kredi e-Müstahsil makbuzu finansmanını, müşterilerinin kullanımına sundu. Bu uygulama sayesinde gerçek metotta vergiye tabi olmayan üreticilerden mal satın alınmasında fatura yerine geçen evrak, artık finansman için de kullanılabilecek. 

Özellikle tarım ve hayvansal mal üreticilerden direkt tedarik süreçlerinde yaygın biçimde kullanılan, elektronik olarak da düzenlenebilen ve “üreticiye kesilen makbuz” olarak da bilinen e-Müstahsil makbuzu finansmanı FaturaLab ve Yapı Kredi iş birliğiyle hayata geçirildi. Bu iş birliği sayesinde, tüccar ve üreticiler hem erken tahsilat yapabilecek hem ticaretin kayıtlı, tertipli, süratli ve şeffaf olması sağlanacak hem de finansmana erişimi yaygınlaştırarak ödemelerin tek değil tüm tedarik zincirinde bulunan alt tedarikçilere ulaşmasına yardımcı olacak. Uygulamanın ilk olarak büyük zincir marketlerde uygulanması planlanıyor. 

FaturaLab platformu üyeleri, Yapı Kredi iş birliği ile e-Fatura, e-Arşiv, e-taahhüt üzere farklı varlıklarına ek olarak e-Müstahsil dokümanlarını de finansman aracı olarak kullanmaya başladı. FaturaLab CEO’su ve kurucu ortağı Emre Aydın, “Her mevzuda çeşitlilik ana prensiplerimizden biri. Ticaretin tek taraflı bir süreç olmadığını, alıcının ve satıcının kesinlikle her finansmanda yarar sağlaması ve kararların özgürce alınması gerektiğini düşünüyoruz. Her vakit bizi destekleyen Finansal Kurumlar ile finansmana erişimi kolaylaştıracak geliştirmeleri hayata geçirmeye devam ediyoruz. Biz Fintech platformu olarak tüm taraflara elektronik süreç akışı sağlıyor ve dayanak veriyoruz. Teknolojimizin net yarar sağlaması için yalnızca tahsilat yahut ulaşılamayan kısa devirli krediye odaklanmak yerine daima bir tahlil hedefliyoruz. Bu sayede sistemli finansman akışını sağlamayı amaçlıyoruz” dedi. 

Tarım ve hayvancılık dalının, süratli tahlil üretilmesine gereksinim duyulan bir alan olduğuna dikkat çeken Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan, şu değerlendirmede bulundu: “Türkiye’de tarım ve hayvancılık bölümlerinin yüksek bir potansiyele sahip olduğunun ve ülke ekonomimize büyük bir katkı sağladığının farkındayız. Bu şuurla, üreticilerimizin muhtaçlıklarını en güzel biçimde karşılamaya çalışıyoruz. Bu doğrultuda üreticilerimize özel olarak sunduğumuz hizmetlerimizin kalitesini her geçen gün artırmaya devam ediyoruz. Hayata geçirdiğimiz son yenilikle üreticilerimizi dijitalleşmenin imkanlarından en yeterli formda faydalanmasını hedefliyoruz. Yapı Kredi olarak her vakit üreticilerimizin yanında olmaya ve muhtaçlık duydukları her alanda hudutları kaldırmaya devam edeceğiz.’’

 

Müstahsil Makbuzu Nedir?

Müstahsil makbuzu, gerçek adapta vergiye tabi olmayan çiftçilerden mal satın alınmasında fatura yerine geçen, ticari bir vesika olarak kullanılan kâğıt müstahsil makbuzuyla birebir türel niteliklere sahip elektronik bir dokümandır.

“Müstahsil” sözü Arapça manası ile “üretici” demektir. Bu bağlamda üretici pozisyonda olan çiftçi ve toptancılar şayet defter tutuyorsa, defter tutmayan üreticilerden rastgele bir eser aldıklarında, aldığı eserler karşılığı düzenlediği makbuza “müstahsil makbuzu” ismi verilir. Öbür bir deyişle, müstahsil makbuzuna, “üreticiye kesilen makbuz” ismi da verilir. Bu tıp alışveriş durumlarında müstahsil makbuzunun düzenlenmesi zarurî bir ticari evrak niteliğindedir. İmzalatılan bu makbuzun bir nüshası kesen bireyde, aslı ise defter tutmayan çiftçide kalmalıdır. 

Müstahsil makbuzunun alıcısı yani defter tutan çiftçi, tüccar ya da toptancısı ile satıcısı yani üretici yahut çiftçi olmak üzere iki tarafı vardır. Satıcı taraf ticarî bir doküman veremediği için, müstahsil makbuzunu imzalamak ile yükümlüdür. Bu durumda evrakın aslı da kendisinde kalacaktır. Alıcı taraf ise makbuzu düzenleyen taraftır. Müstahsil evrakının kopya nüshasını alıcı taraf alır ve satış bedelini de alıcıya öder.

Müstahsil makbuzu, ziraî ve hayvansal eserlerin satın alımı sırasında fatura yerine geçen ticari bir evrak olması açısından kıymetlidir. Birebir vakitte tüzel bedellere de sahip olan bu evrakın Gelir Yönetimi Başkalığı tarafından belirlenen standart ve tertipte olması gerekir. Bu bağlamda Vergi Tarz Kanunu’nun 235. unsuruna nazaran müstahsil makbuzunda bulunması gereken bilgiler şunlardır: 

  • Makbuzun tarihi
  • Malı satın alan çiftçi ya da tüccarın ismi, soyadı, unvanı ve adresi
  • Malı satan çiftçinin ismi, soyadı ve adresi
  • Satışı yapılan eserin cinsi, ölçüsü ve bedeli

Müstahsil makbuzu, maliyenin mutabakatlı olduğu matbaalardan ya da noterlerden temin edilebilir. Yeni işe başlayacak olan işletmeler, başka fatura yerine geçen evraklar üzere işe başlamadan evvel; halihazırda kullandığı koçanı bitiren işletmeler ise evrakları bitmeden evvel müstahsil makbuzunu tekrar temin etmek zorundadır. 

Defter tutmayan çiftçilerden alınan eserlerden Gelir Vergisi Kanunu’nun ilgili hususuna nazaran gelir vergisi kesilir ve kalanı da satıcıya ödenir. Vergi oranları son düzenleme ile hayvansal eserler için yüzde 2, ziraî eserler için yüzde 4, çiftçi borsaya kayıtlı ise yüzde 1, çiftçi borsaya kayıtlı değil ise yüzde 2 üzerinden vergilendirilir. 

 

Müstahsil Makbuzu Ne Vakit Düzenlenir?

Müstahsil makbuzu, çiftçilerden eser alındığı alınan eser karşılığında vakit düzenlenir. Ekseriyetle matbu halde hazırlanan ve kâğıt formunda olan bu makbuz, Gelir Yönetimi Başkanlığı tarafından belirlenen temel ve yordama nazaran elektronik ortamda da düzenlenebilir. “e-Müstahsil” makbuzu olarak isimlendirilen bu uygulama, kağıt halindeki makbuz ile birebir türel özelliklere sahiptir. Öteki yandan basitçe arşivlenebildiği ve uzun mühlet saklanabildiği için avantajlı olan e-Müstahsil makbuzu, muhasebe süreçlerini kolaylaştırmasının yanı sıra baskı maliyetini de ortadan kaldırdığı için ekstra avantajlıdır.

 

FaturaLab Hakkında

FaturaLab Elektronik Ticaret ve Bilişim Hizmetleri A.Ş. 2016 yılında kurulmuş, 2020 ikinci yarısından itibaren toplam 35 Milyar TL finansmana aracılık etmiştir.  Her gün, 12 bin den fazla faturanın platforma yüklendiği, günlük ortalama süreç hacminin 150 milyon TL’ye ulaştığı, binden fazla “aktif” üyesi olan bir platforma dönüşmüştür. Farklı yapılarda, toplam 20 Finansal Kurum platformda etkin olarak bulunmakta, üye firmalara 5 Milyar TL üzerinde kredi limiti sağlamaktadır. Eser altyapısı piyasa şartlarında kullanılabilecek farklı finansal tahliller barındırmaktadır. FaturaLab ayrıyeten, alternatif fonlama sağlama stratejisi kapsamında, alıcı firmaların özkaynaklarıyla faturaları iskonto edebildiği, Dinamik İskonto tahlilini devreye almış, vakit zaman nakit konumu güçlü firmaların, banka oranlarıyla tedarikçilerinin faturalarını iskonto etmelerine imkân tanımış, tedarik zinciri sürdürülebilirliğine faal bir biçimde katkı sağlamıştır. Yeni uygulamaya başlayan Dikey Ticart Finansmanı eseri ile finansmanın alt tedarikçilere ulaşmasını sağlamıştır. FaturaLab farklı muhasebe / ERP sistemleri ile tam entegre olan, kullanan firmalara hiçbir ek maliyet ve operasyonel yük getirmeden Finansal Kurum ve farklı fonlara ulaşmalarının sağlamakta, işletme Sermayesi Optimizasyonu alanında çalışan bir platformdur. Ar-Ge çalışmalarına devam ederken, hali hazırda kullanılan eserleriyle ve 30 çalışanı ile Türkiye pazarındaki liderliğini sürdürmektedir. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin