Genç nesil, işyerinde tutku istiyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Y ve Z jenerasyonundan çalışanların çalışma hayatındaki sayısı ve pozisyonu süratle yükseliyor. Genç çalışanlar, tutkularıyla uyumlu ve tesir yaratacak manalı işler arıyor, şahsî gelişimlerine ve başarılarına öncelik veriyorlar. Genç jenerasyona esnek çalışma imkanı sağlayan, meslek gelişimine ve iş-yaşam istikrarına öncelik veren ve çalışan tecrübesini güzelleştirmek için teknolojiyi kullanan patronların, işletmeleri ve çalışanları için olumlu sonuçlar alma olasılıkları artıyor. Beyaz yakalı profesyonellerin ferdî gelişimlerine ve mesleklerini zenginleştirmeye odaklanan Teedo Online Eğitim Platformu Genel Müdürü Selçuk Aytekin, genç kuşak çalışanların, ferdî gelişime yapılan yatırımın başarılı bir mesleğin ön koşulu olduğunun şuurunu taşıdıklarını, bu nedenle de meslek gelişimine en az fiyat kadar kıymet verdiklerini söyledi.

 

Çalışma hayatına katılan her yeni kuşağın beklentisi ve tavrı farklı. Sayıları süratle artan Y ve Z neslinden çalışanların motivasyonlarını yüksek tutmak, işlerine tutkuyla bağlı kalmalarını sağlamak için iş verenlere ve yöneticilerine kıymetli sorumluluk düşüyor. Ferdî gelişimlerine ve hayat kalitelerine öncelik verilmediğini hisseden yeni kuşak çalışanlar motive olamıyor, bu da iş tatmininin ve üretkenliğin azalmasına yol açıyor. Bunun sonucunda çok fazla beklemeden yeni bir iş arayışına giriyorlar. Değişen iş gücüne ve bunu yönlendiren farklı jenerasyon dinamiklerine ahenk sağlayamayan şirketler, daha düşük çalışan bağlılığı ve üretkenliği, yeni yetenekleri çekmede zorluk üzere meselelerle karşı karşıya kalıyor. 

 

Rekabetçi bir maaş hala hayati olmakla birlikte yapılan işe tutkuyla sarılmak için en kıymetli etken değil. Günümüzde Y ve Z jenerasyonu çalışanları için en değerli faktör, esnek çalışma imkanının sunulması. Bununla birlikte iş yerinde çeşitlilik, eşitlik, kapsayıcılık ve şirketin bir toplumsal hedefinin olması üzere bahisler da önemseniyor. 

 

Esnek çalışma imkanı sağlayan, meslek gelişimine ve iş-yaşam istikrarına öncelik veren ve çalışan tecrübesini güzelleştirmek için teknolojiyi kullanan patronların, işletmeleri ve çalışanları için olumlu sonuçlar alma olasılıkları daha yüksek.

 

Y ve Z jenerasyonunu işe alırken patronların dikkate alması gereken hususlar şöyle:

 

Esnek çalışma saatleri

Y ve Z Jenerasyonu, 9’dan 5’e mesai saatleri dışındaki esnek çalışma seçenekleriyle inanılmaz derecede ilgileniyor. İlk adım olarak, işletmeler, esnek çalışma saatleri, uzaktan çalışma seçenekleri üzere imkanlar sunarak, Y ve Z jenerasyonu çalışanlarının işlerine daha bağlı olmalarını sağlayabilir. 

 

Ödüllendirme

Ödüllendirme programları da motivasyonu artırmak için tesirli bir araç. Mükafatların adil ve şeffaf olması değerli. Bireye özel yaratılan bir meslek gelişim programı yahut grup çalışmasında ortaya koydukları başarılara dayalı ödüllendirme yolları, motivasyonu artırıyor ve verimliliği yükseltiyor.  

 

Net meslek planı

Yeni jenerasyon için iş sahibi olmak kadar, yarattığı katma bedelin karşılığını süratli bir biçimde görmek de değer taşıyor. Bir iş başardıklarında, çalıştıkları kuruma katkı sağladıklarında ya da kendilerini kanıtladıklarında fiyatla birlikte meslek basamaklarını çıkmayı da istiyorlar. Burada yeni kuşak çalışanlara net bir meslek planı sunmak gerekiyor. Bu çalışanlar için itimat ve şeffaflık fiyattan daha değerli olabiliyor.

 

İş tarifini yapma

Diğer mevzularda olduğu üzere, iş tarifi konusunda da yeni kuşak epey keskin çizgilere sahip. “Ne iş olsa yaparım!” halinde çalışan ve önceliği fiyat olan evvelki jenerasyonlardan farklı olarak; yapacağı işi, iş yapma biçimini, sonuçlarını baştan bilmedikleri takdirde yeni jenerasyon çalışanlar için gelecek belirsizleşiyor ve motivasyonları düşüyor.

 

Sorulara açık olma

Yeni jenerasyon sormaktan, sorgulamaktan korkmuyor ve çekinmiyor. Bu noktada yöneticiler sorulara ve sorgulamalara açık olmalı ve çalışanları tatmin edici karşılıklar vermelidir. Yaratıcılıkları ile dikkat çeken yeni jenerasyonun üyeleri tatmin edici karşılıklar aldıkları takdirde, işlerine beklentilerin çok üzerinde ve farklı katkılar sağlayabiliyor. 

 

Objektif ve adil davranma

Yöneticilerin gördüklerini, çalışanlar da görüyor. Lakin haksızlığa uğradığında, yeni kuşak çalışanlar için her şey bitiyor. Basitçe iş değiştirebilen, sorgulamayı ömür formuna dönüştüren yeni jenerasyonun motivasyonunu koruyabilmek ve artırmak için, terfi ve ödül üzere hususlarda kesinlikle adil olunması ve bu cins değerlendirmelerin şeffaf bir formda gerçekleştirilmesi gerekiyor.

 

Yeni kuşak çalışanlar, meslek gelişimine kıymet veriyor

Günümüzün süratli dünyasında Y ve Z jenerasyonu profesyonellerinin başarısı için mesleksel ve ferdî gelişim kaide. Yeni kuşak çalışanlar, bağlantı marifetlerine, daima öğrenmeye, yenilikçi ve tasarım odaklı düşünmeye odaklanıp mentorluk fırsatlarını kıymetlendirerek, potansiyellerini ortaya çıkarabilir ve mesleklerinde başarılı olabilir. 

 

Beyaz yakalı profesyonellerin şahsî gelişimlerine ve mesleklerini zenginleştirmeye odaklanan Teedo Online Eğitim Platformu Genel Müdürü Selçuk Aytekin, genç kuşak çalışanların, şahsî gelişime yapılan yatırımın başarılı bir mesleğin ön kuralı olduğunun şuurunu taşıdıklarını, bu nedenle de meslek gelişimine en az fiyat kadar kıymet verdiklerini söyledi. Aytekin, “İyi önderler ve başarılı işletmeler, çalışanların işyerindeki beklentilerini bilir ve hangi nesilden olursa olsun, farklı çalışanlarının muhtaçlıklarını karşılayacak programlar, sistemler ve irtibat kanalları oluştururlar. Bu noktada Y ve Z neslinden çalışanların meslek gelişimleri konusunda yönlendirici ve destekleyici çalışmalar yapmak, şirketleri yeni yetenekleri çekme, elde tutma ve motive etme konusunda öne çıkaracaktır” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin