İGA İstanbul Havalimanı, Sürdürülebilirlik Raporu’nu Yayınladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2021-2022 Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınlayan İGA İstanbul Havalimanı, sürdürülebilir mobilite stratejisi doğrultusunda emin adımlarla ilerliyor. 

‘Net Sıfır’ yol haritasına nazaran İGA İstanbul Havalimanı; 2022 yılını evvelki yıla nazaran %13 daha az emisyon ile tamamladı. 2019 baz yılına nazaran ise 2022 yılında %21 emisyon azaltımı sağlandı. 

Kapsam 1 ve 2 emisyonlarının 2025 yılında %23, 2030 yılında ise %45’e düşürülmesi öngörülürken; havalimanı paydaşlarına ilişkin olan Kapsam 3 emisyonlarının azalması için projeler geliştiriliyor. 

Ayrıca, İGA İstanbul Havalimanı bünyesinde 2022’de su tüketiminin %35’i geri kazanılmış sulardan elde edilirken, katı atık geri dönüşüm oranı %31’den %34’e yükseldi.

“Odağımız Dünya, Gayemiz Gelecek” söylemiyle sürdürülebilirlik yaklaşımını tüm çalışmalarının merkezine koyan İGA İstanbul Havalimanı, mobilitenin geleceği, etrafın bütünlüğü ve toplumsal yarar çerçevesindeki ‘sürdürülebilirlik stratejisi’nin yansıması olan 2021-2022 Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı.

İGA İstanbul Havalimanı, gelecek nesillere karşı sorumluluk şuuruyla hareket ederek sorumlu tüketim ve idare anlayışıyla çalışmalarına taraf veriyor. Raporda, havalimanının bu anlayış doğrultusundaki uygulamaları, muvaffakiyetleri ve gelecek gayeleri ayrıntılı bir biçimde paylaşılıyor.

BM Sürdürülebilir Kalkınma Emelleri destekleniyor

İnsan hayatını, etraf ve topluma saygıyı odağına alan İGA İstanbul Havalimanı, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na yönelik tüm paydaşlarıyla gelecek jenerasyonlara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için var gücüyle çalışmaya devam ediyor. Rapor, İGA İstanbul Havalimanı’nın sürdürülebilirlik planlamasının değerli bir modülü olan 2030 amaçlarıyla daha adil, sağlıklı ve sürdürülebilir bir dünya ve mobilite kesimindeki adımlarının ana çizgilerini da çiziyor.

Mobilitenin geleceği için atılan adımlar

İGA İstanbul Havalimanı’nın mobilitenin geleceği için yaptığı çalışmalar ve havacılık dalında elde ettiği muvaffakiyetler bu periyotta önde gelen memleketler arası kuruluşlar tarafından ödüllendirilmeye devam etti. Üç yıl üst üste “Avrupa’nın En Yoğun Havalimanı” seçilen İGA İstanbul Havalimanı, Condé Nast Traveler okuyucuları tarafından da “Dünyanın En Güzel Havalimanı” seçildi. 

İGA İstanbul Havalimanı, 2022 yılında ACI tarafından “Engelsiz Havalimanı” konseptiyle dünyada ilk defa verilen “Erişilebilirliği Artırma Akreditasyonu”nun sahibi oldu. Ayrıyeten, İTÜ Çekirdek işbirliğinde kurulan İGA HUB ile havacılık, dijitalleşme ve sürdürülebilirlik temelinde inovatif girişimcilik fikirleri desteklenmeye başlanırken; Uluslararası Hava Nakliyatı Birliği (IATA) ile “Bölgesel Eğitim Ortaklığı’’ ve Memleketler arası Havalimanları Kurulu (ACI) ile “Küresel Eğitim Muahedesi – Eğitim Merkezi Akreditasyonu’’ anlaşması imzalandı.

Odak noktası: Etrafın bütünselliğini korumak

Çevrenin bütünselliğini muhafazayı odak noktasına koyan İGA İstanbul Havalimanı, güç ve operasyon verimliliği üzerine yürüttüğü Büyük Bilgi İdaresi ve Objelerin İnterneti çalışmalarıyla ACI tarafından verilen “Eco-Innovation” Ödülü’nün sahibi oldu. 2019 yılında hazırlanan“2050 Net Sıfır Emisyon Taahhüdü” ve IPCC 1,5°C gayeleri doğrultusunda hazırlanan ‘Net Sıfır’ yol haritasına nazaran 2022 yılını evvelki yıla nazaran %13 daha az emisyon ile tamamladı ve 2050 Net Sıfır Emisyon Hedefi’ne giden yolda, 2019 baz yılına nazaran ise 2022 yılında %21 emisyon azaltımı sağlandı. Kapsam 1 ve 2 emisyonlarının 2025 yılında %23, 2030 yılında ise %45’e düşürülmesi öngörülürken; havalimanı paydaşlarına ilişkin olan Kapsam 3 emisyonlarının azalması için projeler geliştiriliyor. Ayrıyeten, İGA İstanbul Havalimanı bünyesinde 2022’de su tüketiminin %35’i geri kazanılmış sulardan elde edilirken, katı atık geri dönüşüm oranı %31’den %34’e yükseldi.

Havalimanı Karbon Akreditasyon (ACA) Programı şartlarını yerine getirerek, karbon akreditasyon sertifikası almaya hak kazanan İGA İstanbul Havalimanı iklim değişikliği ile çaba konusundaki kararlılığını net bir formda ortaya koydu. 2022 yılında, sürdürülebilirlik siyaseti çerçevesinde yürüttüğü karbon ayak izi yönetme ve azaltma çalışmaları sonucunda, birebir program kapsamında Düzey 1 olan sertifikasını ise kısa mühlet içinde Seviye 3’e yükseltmeyi başardı.

Aynı vakitte dünyanın dört bir yanındaki yatırımcıların şirketleri etkileyen sürdürülebilirlik riskleri ve fırsatları hakkında yüksek kaliteli bilgiye sahip olmasını sağlayan CDP İklim Değişikliği Programı’nda; İGA, Türkiye İklim Değişikliği programından A- skoru alarak Türkiye Önderleri arasındaki 15 şirketten biri oldu.

Toplumsal yatırımların tesirini ölçen SROI raporu yayımlandı

İGA İstanbul Havalimanı’nın sürdürülebilirlik faaliyetleri kapsamında 2022’deki bir diğer değerli gelişme ise, toplumsal yatırımlarının tesirini ölçen Social Return on Investment – SROI (Yatırımın Toplumsal Getirisi) Raporu’nun yayınlanması. Tahlilin sonuçları, “Sosyal Yatırım Programı” için yapılan her 1 TL’lik yatırımın, programdaki paydaşlar için 5,6 TL kıymetinde toplumsal tesir yarattığını ortaya koydu. Social Value International (SVI) tarafından akredite edilen tahlille; özel kesimde bu çapta yapılmış en kapsamlı tesir ölçümlemelerinden birine imza atmanın gururunu yaşayan İGA İstanbul Havalimanı, önümüzdeki periyotlarda de faaliyetleriyle sağladığı katma bedeli ve toplumsal etkiyi ölçmeye devam etmeyi hedefliyor. İGA İstanbul Havalimanı ayrıyeten, 2022 World Airport Awards kapsamında “Dünyanın En Aile Dostu Havalimanı” ve “En Yeterli Alışveriş Tecrübesi Sunan Havalimanı” ödüllerini kazandı. 

“İGA, sürdürülebilir mobilite alanında liderlik etmeye kararlı…”

Sürdürülebilirlik uygulamalarını içeren Rapora ait  değerlendirmelerde bulunan İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu, sürdürülebilirlik dönüşümünün karmaşık olduğu kadar acil de bir gündem olduğuna dikkat çekerek şu tabirlere yer verdi: 

“Günden güne gelişen ve toplumsal paha katmaya odaklı İGA ideolojimizde, sürdürülebilirlik seyahatimiz en temel önceliğimiz. 2022, bugüne kadarki çalışmalarımızı daha da ileriye taşıdığımız bir yıl oldu. 

Sürdürülebilirlik etkilerimizi ölçtük; uzun periyoda yayılan bir planlama yaptık; gayelerimizi ve sürdürülebilirlik idare sistemimizi yine yapılandırdık. 2030 planımız kapsamında, kurumumuzdaki tüm üniteleri temsil eden yapıdaki grubumuz ve danışmanlarımızla sürdürülebilirlik vizyonumuzu ve amaçlarımızı tanımladık. 

‘Odağımız Dünya, Maksadımız Gelecek’ diyerek ‘farklı kültürleri buluşturmak, seyahatleri rahat ve inançlı kılmak için teknolojiyi insan ve etraf yararına odaklı kullanarak, geleceğin mobilite prosedürlerini bugüne taşımayı kendimize yol edindik. Global bir oyuncu olan İGA, mobilite hizmetlerinin de sürdürülebilir kılınması için liderlik etmeye kararlı. Bu dönüşümde elbette ki tüm paydaşlarımızın katkıları çok değerli bir yer tutuyor.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin