TT Ventures’dan Avrupa’nın en büyük fonlarından DTCP ile yatırım ve iş birliği anlaşması

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Telekom’un kurumsal teşebbüs sermayesi şirketi TT Ventures, Deutsche Telecom’un da ana yatırımcıları ortasında olduğu, içerisinde SK Telecom, Softbank üzere kıymetli kurumların ve fonların bulunduğu Digital Transformation Capital Partners (DTCP) Fonu’na yatırım kararı aldı. 

 TT Ventures bu mutabakatla, Fon’un bünyesindeki kıymetli teşebbüsleri Türkiye’ye getirmeyi, birebir vakitte mevcut yatırım portföyü ile Türk Telekom ve küme şirketlerinin dijital eser ve servislerinin, DTCP içinde yer alan teknoloji şirketleri, yabancı yatırımcılar ve telekomünikasyon şirketleri ile iş birliği yapmasını sağlamayı hedefleniyor.  

TT Ventures ile Digital Transformation Capital Partners (DTCP) yatırım mutabakatı imzaladı. TT Ventures, Deutsche Telecom’un da ana yatırımcıları ortasında olduğu, içerisinde SK Telecom, Softbank üzere kıymetli kurumların ve fonların bulunduğu ‘DTCP Growth Equity III SCSp SICAV-RAIF’ Fonu’na yatırım yaptı. TT Ventures, küresel manada dünyada teknoloji teşebbüslerine yatırım yapan ve içerisinde yatırımcı olarak kıymetli telekomünikasyon ve teknoloji şirketlerinin de yer aldığı fona yatırım yaparak, iş birliğinin yanı sıra finansal getiri sağlamayı hedefliyor. 2022 sonu itibariyle farklı yatırımcıların katıldığı ve bağımsız bir yatırım komitesine sahip olan TT Ventures GSYF ile yatırım modelini ve maksatlarını değiştiren TT Ventures globaldeki çalışmalar ile de teşebbüsçü dostu yapısını güçlendirmek için sürat kesmeden çalışmaya devam ediyor. Ayrıyeten kıymetli teşebbüslerin Türkiye’ye getirilmesi ve Türkiye’deki teşebbüslerin de yurt dışında yatırım fırsatı yakalaması ve küresel müşteriler elde etmesi amaçlanıyor. Yatırıma ek olarak, TT Ventures’ın mevcut yatırım portföyü ile Türk Telekom ve küme şirketlerinin dijital eser ve servislerinin DTCP ve DTCP içinde yer alan teknoloji şirketlerine, yabancı yatırımcılara ve telekomünikasyon şirketleri ile iş birliği kurması, yatırım ve satış imkanlarının kıymetlendirilmesi hedefiyle bir iş birliği mutabakatı imzalandı. 

 

“Girişimler için dünyaya açılan bir köprü olmak istiyoruz”

TT Ventures Genel Müdürü Muhammed Özhan, “TT Ventures olarak, teşebbüslere büyümenin kapılarını açmak ve girişimcilik ekosistemini büyüterek Türkiye’yi geleceğe taşımak maksadıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yerli teşebbüs ekosistemini küresele taşıyacak çalışmalarımızın bir adımı olarak geçtiğimiz yıl TT Ventures Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonu’nu hayata geçirdik. Bu fon ile; büyüme potansiyeli yüksek, teknoloji odaklı teşebbüslere yatırım yapmayı; fonun yatırımcılarına da stratejik ve finansal yarar sağlamayı amaçlıyoruz. Bununla birlikte global seviyede bir yapıya ulaşmak maksadı ve teşebbüsleri dünyaya bağlayan bir köprü olma motivasyonuyla San Francisco’da TT Ventures Ofisimizi açtık. Bu manada; Digital Transformation Capital Partners ile imzaladığımız mutabakat finans getirisi sağlamanın yanı sıra Türk teşebbüslerin yurt dışına açılması için büyük mana taşıyor. Muahede ile yurtdışındaki değerli teşebbüsleri de Türkiye’ye kazandırmayı hedefliyoruz” dedi. 

 

DTCP Yönetici Ortağı Thomas Preuss ise hususa ait şunları söyledi: “TT Ventures’ın DTCP’nin üçüncü Büyüme Sermayesi Fonu’na iştirakini memnuniyetle karşılıyoruz. Bu yatırım, teknolojinin ekonomileri ve global iş ortamını şekillendirmedeki kıymetli rolünün giderek daha fazla kabul gördüğünü vurguluyor. Türk Telekom’un inovasyonu destekleme taahhüdü, misyonumuzla kusursuz bir halde örtüşmektedir. Türk Telekom ile birlikte teknolojik ilerlemeyi teşvik etmeye ve hudutları aşan muvaffakiyet öyküleri geliştirmeye hazırız. Avrupa’da B2B yazılımına odaklanan en büyük uzman takımlardan biri olarak, süratle büyüyen B2B yazılım ekosistemindeki seçkin girişimcilere ve kategori başkanlarına dayanak olmayı sürdürmek ve yatırımcılarımız için cazip ortak yatırım fırsatları yaratmaktan heyecan duyuyoruz.”

 

Avrupa’nın en büyük fonlarından

İlk fon toplama tipinde 300 milyon dolar toplayan DTCP Growth Equity III Fonu, stratejisini; bulut tabanlı iş tahlilleri, SAAS olarak hizmet sunan siber güvenlik, web 3.0, yapay zekâ, finansal teknolojiler ve bulut tabanlı altyapı tahlillerine sahip erken etap ile büyüme evresindeki teşebbüslerine yatırım yapma formunda belirledi. DTCP büyüme fonları, 2015 yılından beri küresel ölçekte büyüme potansiyeli yüksek, dijital transformasyon ve dijital altyapı teşebbüslerine yatırım yapıyor.  

 

TT Ventures, 16 teşebbüse yatırım yaptı

Türk Telekom’un Kurumsal Teşebbüs Sermayesi Şirketi olarak 2018 yılında kurulan TT Ventures, bugüne kadar sağlık, güç, eğitim, yapay zekâ ve telekomünikasyon alanında faaliyet gösteren 16 şirkete yatırım yaptı. İş birliği kapsamında TT Ventures, portföyünde yer alan bu 16 teşebbüs yatırımını DTCP’ye tanıtarak, küresel iş birliği fırsatları da arayacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin