İş Bankası ve Petrol Ofisi Grubu’ndan “Bilim Kuşağı Atölyeleri”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

6 Şubat zelzele felaketinden etkilenen bölge başta olmak üzere ülkemizde çocukların erken yaşta bilim ve bilimsel niyet ile tanışmasına katkıda bulunmak emeliyle Türkiye İş Bankası ve Petrol Ofisi Kümesi tarafından “Bilim Jenerasyonu Atölyeleri” projesi hayata geçirildi. Bilimi seven, keşfeden, merak eden, sorgulayan kuşaklar yetiştirilmesine takviye olmayı amaçlayan proje ile 3 yılda 8-13 yaş ortası 750 bin çocuğa ulaşılması planlanıyor.

 Toplumsal gelişme ve ilerlemenin kalıcılığını sağlamak için geleceğe yatırım yapan Türkiye İş Bankası ve Petrol Ofisi Kümesi “Bilim Jenerasyonu Atölyeleri” projesini başlattı. Türkiye’nin geleceğini tasarlayacak çocuk ve gençlerin bilim ve teknolojiye liderlik etmelerinde kıvılcım tesiri yaratırken, ülkemizin toplumsal, toplumsal ve bilimsel ilerlemesine katkıda bulunmayı hedefleyen proje ilk olarak 6 Şubat 2023’teki büyük zelzele felaketinden etkilenen bölgelerdeki çocuklara yönelik olarak hayata geçirildi. 

Çocukların deneyler yaparak temel bilimsel kavramlarla tanışmalarını; bilim ve teknolojiye duydukları ilgiyi ve merak hislerini artırmayı amaçlayan “Bilim Nesli Atölyeleri” projesi, bilim eğitimcisi ve bilim gönüllüleri nezaretinde, 8-13 yaş ortası çocukların iştirakiyle gerçekleştiriliyor. Tıpkı vakitte çocukların rahatlıkla kullanabildikleri, kullanırken hayal dünyalarını ve bakış açılarını zenginleştiren bilim kitinin gönderildiği okullarda istekli öğretmenlerin yönlendirmesiyle çocuklar eğlenceli bilim içeriğiyle tanışıyor. Projenin, öğrencilerin akademik ve toplumsal başarısına da müspet tesir etmesi hedefleniyor. 

“Birlikte, akıl ve vicdanla, bilimin ışığında hareket edelim”

100. yılını kutlayan İş Bankası’nın, ilk günden bu yana sürdürülebilir kalkınmayı en büyük öncelik olarak gördüğünü tabir eden İş Bankası Genel Müdürü Hakan Ortan, projenin, geçen yıl yaşanan 6 Şubat’taki zelzele felaketinin açtığı yaraları sarmak, sarsıntı bölgesindeki çocukların hayal kurmaya teşvik etmek, geleceğe inançla ve umutla bakan bireyler haline dönüştürmek ve bölgede istihdamı artırmak maksadıyla geliştirildiğini söyledi.

Aran, tıpkı şuuru ve birebir yaklaşımı paylaştıkları Petrol Ofisi Kümesi ile birlikte hayata geçirmekten büyük memnunluk duydukları proje ile çocukların sarsıntı sonrasında yaşadıkları travmanın akabinde eğitim hayatlarında oluşan boşluğu bir nebze de olsa doldurmayı istek ettiklerini söz etti. “Birlikte, akıl ve vicdanla, bilimin ışığında hareket edelim” diyen Ortan, kurumların, şirketlerin toplumsal sorumluluk alanında yaptıkları iş birliklerinin değerine işaret etti. Hakan Ortan, “Var olan bir gereksinimin karşılanmasında birlikte hareket edilmesi durumunda lakin makro seviyede kimi şeyler değişecek ve bir kartopu tesiri yaratılacaktır. Bilim Jenerasyonu Atölyeleri projesinin tesirlerini gelecekte, çocuklarımız büyüdüğünde yapacakları başarılı işlerde göreceğiz. Biz bu umutla aslında bir tohum atmış olduk, bunun için yola çıktık” dedi. 

“Bilimin eğlenceli yüzüyle bir ortaya gelen çocuklar tarihi yeniliklere önayak olacak”

Petrol Ofisi Kümesi CEO’su Mehmet Abbasoğlu ise, Bilim Jenerasyonu Atölyeleri’nin toplumun yüzde 25’inden fazlasını oluşturan çocukların gerçek potansiyellerinin açığa çıkmasında kıymetli rol oynayacağına inandıklarını belirterek; “Hedefimiz çocukları bilimle, sorgulama maharetiyle buluşturarak akıl ve vicdanla üreten sağlıklı ve memnun bireyler olmalarına katkı sağlamak. Bilimin sıcak ve eğlenceli yüzüyle bir ortaya gelen, kendilerini inanç ve memnunlukla tabir eden çocukların tarihi yeniliklere önayak olacağından emin olduğumuz fikirlerini duymak için sabırsızlanıyoruz” biçiminde konuştu. 

Birinci yılını dolduran zelzele felaketi sırasında afet bölgesine kesintisiz güç tedariki yapabilmiş olmalarını her şarta hazır olma kabiliyetlerine borçlu olduklarının altını çizen Abbasoğlu; “Yaşadığımız felaket bize daima hazır olmanın, bilime, teknolojiye ve ortak akla dayalı sürdürülebilir ve vicdanlı üretimlerin ne derece hayati olduğunu bir sefer daha kanıtladı. Bu anlayışın yeni kuşaklarda hayat bulması için elimizden gelen tüm uğraşı göstereceğiz. Zelzele bölgesinden başlayarak tüm yurda yayacağımız proje ile 2025 sonu prestijiyle 750 bin çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz ki bu yalnızca başlangıç. Yarınlarımıza manalı katkılar sağlama heyecanımıza ortak olan Türkiye İş Bankası ile yol almaktan büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi. 

 2025 sonuna kadar 750 bin çocuğa ulaşacak

Öncelikli olarak sarsıntı bölgesindeki ilk ve orta öğretim düzeyindeki devlet okulları ile başka vilayetlerdeki ilk ve orta öğretim düzeyindeki dezavantajlı devlet okullarını kapsayan projede, 6 Mayıs-27 Aralık 2023 tarihleri ortasında toplam 52 atölye gerçekleştirildi, 1.402 çocuğa ulaşıldı ve 154 okula bilim seti gönderimi yapıldı. Bilim seti gönderimi yapılan okullarda vazife alan rol model öğretmenler 2 aylık bir eğitim programına alındı. Öğretmenler bu programda yapay zekâ, kodlama, robotik üzere bilim müfredatı eğitimlerini tamamladılar. Okullarda gerçekleştirilen atölyelerle kademeli olarak 85.902 çocuğa ulaşıldı. Böylelikle 2023 yılında proje kapsamında toplam 87.304 çocukla buluşuldu. 

2024 yılının ilk Bilim Jenerasyonu Atölyeleri ise 13-14 Ocak tarihlerinde Adana ve Hatay’da gerçekleştirildi. Atölyelere Adıyaman, İskenderun ve belirlenecek başka kentlerle devam edilecek. Projeyle 2025 yılı sonuna kadar 8-13 yaş ortası toplam 750 bin çocuğa ulaşılması hedefleniyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin