Enerjisa Enerji’nin Deprem Bölgesi’ndeki Yatırımlarına EBRD’den 100 Milyon Dolarlık Destek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Etki odaklı bir sürdürülebilirlik yaklaşımı ile Türkiye’nin güç dönüşümüne öncülük eden elektrik dağıtım, perakende satış ve müşteri tahlilleri dalında Türkiye’nin başkan şirketi Enerjisa Güç, Türkiye’yi sarsan 6 Şubat zelzele felaketi sonrası bölgenin tekrar yapılanması için var gücüyle çalışmaya devam ediyor.

 Geçtiğimiz yıl 6 Şubat’ta meydana gelen zelzelelerin olumsuz etkilediği bölgelerde, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Toroslar EDAŞ’ın elektrik dağıtım şebekesinin modernizasyonu ve yine yapılandırılmasına yönelik yatırımlara takviye olmak üzere 100 milyon dolara kadar kredi dayanağı sağlayacak.

163 binden fazla şahsa muteber ve istikrarlı enerji 

Geniş çapta hasara yol açarak on binlerce kişinin hayatına mal olan zelzeleler, süreksiz barınma alanlarında yaşayanların da hayatına mal olmuştu. Gerçekleştirilecek proje ile sarsıntılardan etkilenen bölgelerde yaşayan 163 binden fazla kişinin emniyetli ve istikrarlı güce ulaşması sağlanacak.

Türkiye’nin önder elektrik dağıtım, perakende satış ve müşteri tahlilleri şirketi Enerjisa Güç, 14 farklı vilayette 10 milyondan fazla müşteriye ulaşarak 22 milyonu aşkın kişiye sağladığı elektrik dağıtım hizmeti ile her 4 bireyden 1’ine elektrik hizmeti sunuyor.

Sorumluluk bölgelerinde insan, tahlil ve inovasyon odaklı çalışmaları, sürdürülebilir kaliteli hizmet anlayışıyla faaliyet gösteren, Toroslar bölgesinin de değerli bir özel kesim oyuncusu olan Enerjisa Güç, Bölgesel Tekrar Yapılanma ve Kalkınma Merkezi (RRDC) iş birliği ile zelzele bölgesindeki ekonomik, toplumsal, kültürel ve sivil toplumun yine yapılanması ve kalkınması için insan sermayesi, gelir yaratma, sürdürülebilir ekonomik kalkınma teşebbüslerinin stratejik planlamasına dayanak olmayı amaçlıyor.

Enerjisa Enerji’nin teşebbüsleri Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) iş birliği içerisinde, bölgede etkilenen halk için geçim kaynakları oluşturma, tarımda sürdürülebilir maharetlerin kazandırılması ve güç verimliliği eğitim modülleri üzere alanlardaki programlara odaklanacak, ayrıyeten işgücünün korunması ve istihdama yönelik çeşitli projelerle şekillenecek. Sarsıntıların akabinde 1,5 milyar Avro bedelindeki iki yıllık kapsamlı bir takviye programını duyuran EBRD, bu program ile sarsıntıdan etkilenen birey ve şirketlere sağlayacağı kredi ölçülerinin yanı sıra altyapı yatırımları ile küçük-orta ölçekli işletmelere ve özel bölüm iştiraklerine yönelik teşvikleri de sağlayacak.

 Halkımıza karşı sorumluluğumuzun bilincindeyiz”

 Enerjisa Güç CFO’su Philipp Ulbrich ise: “EBRD ile yaptığımız yeni kredi mutabakatı, şubat ayında yaşanan sarsıntıda hasar gören kentlerimizin elektrik altyapısının yine oluşturulması ve modernizasyonu arkasındaki itici gücü olacak. Halkımıza karşı sorumluluğumuzun şuurundayız ve bu kredi mutabakatı; uzun vadeli, sürdürülebilir güç geleceğine yönelik taahhüdümüzün de bir modülü. Bu kredi, elektrik altyapısını yine inşa etmemize yardımcı olmakla birlikte bölgenin kalkınmasına da katkıda bulunacaktır.

EBRD’nin bu projeye verdiği takviye ve iş birliği yapma isteği hem şirketimiz hem de bölge halkı için olumlu bir adım. EBRD’ye teşekkür ederken, halkımızın güç gereksinimini karşılayan, emniyetli ve sürdürülebilir tahliller sunmak maksadıyla alanda tüm gücüyle çalışan ve bu projenin muvaffakiyetinde büyük rol oynayan Enerjisa’daki çalışma arkadaşlarımıza da şükranlarımızı sunuyoruz” dedi. Kredi ile elde edilen gelir sayesinde Enerjisa Enerji’nin güç kayıplarını azaltmasına da imkan sağlanacak ve yılda 82 bin ton karbon emisyonunun önüne geçilecek.

EBRD Avrasya, Orta Doğu ve Afrika Güç Yöneticisi Aida Sitdikova, kelam konusu iş birliğini memnuniyetle karşıladığını belirterek “Depremlerden bu yana, bölgede düzgünleştirme ve yine yapılanma istikametinde ilerlemek üzere müşterilerimizle yakın temas halinde çalışıyoruz. Enerjisa ile iştirakimiz, etkilenen kentlerde elektrik dağıtımının kesintisiz olmasını sağlayacak ve bölgenin daha güçlü ve sürdürülebilir bir biçimde tekrar yapılanmasına takviye olacaktır.” halinde görüşlerini tabir etti.

EBRD bugüne kadar çoklukla özel dala olmak üzere Türkiye iktisadına 19,1 milyar Euro’dan fazla yatırım yapmıştır. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin