Koç Holding 2023’ün ilk yarısında da başarılı performansını sürdürdü 

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

  • Koç Holding, 2023 yılının ilk yarısında konsolide bazda toplam 24,9 milyar USD gelir elde etti. 
  • Yılın ilk yarısında 1,6 milyar USD kombine yatırım yaptı. 
  • Son 5 yıldaki yatırım ölçüsü 10 milyar USD’ye ulaştı.
     

Koç Holding, 2023 yılının ilk yarısına ait finansal sonuçlarını açıkladı. Konsolide bazda 24,9 milyar ABD Doları (USD) gelir elde eden Koç Holding, tıpkı periyotta 1,6 milyar USD kombine yatırım gerçekleştirdi. Böylelikle şirketin son 5 yıldaki yatırımları 10 milyar USD’ye ulaştı.

Konuya ait değerlendirmede bulunan Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “Global belirsizlikler ve kuvvetli piyasa şartlarına karşın uzun vadeli kıymet yaratma amacımız doğrultusunda yılın ilk yarısını da başarılı bir performans ile kapadık. Güçlü likidite ve bilançomuz, güçlü ve çeşitlendirilmiş portföy yapımız, çağın yetkinlikleriyle donattığımız insan kaynağımız, çevik idare anlayışımız ve en değerlisi ülkemizin geleceğine duyduğumuz inancımızla yatırımlarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz” dedi.

Levent Çakıroğlu: “Daha da güçlenen likiditemiz ile önümüzdeki devirde tüm paydaşlarımız için uzun vadeli bedel yaratma amacıyla çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Koç Holding’in dinamik portföy idaresi çerçevesinde son devirde gerçekleştirdiği başarılı süreçlere dikkat çeken Levent Çakıroğlu kelamlarını şöyle sürdürdü: “Koç Holding olarak sahip olduğumuz Yapı Kredi sermayesinin %6,8’ine denk gelen Yapı Kredi hissesinin, hızlandırılmış talep toplama süreci sonucunda yaklaşık 6,8 milyar TL (yaklaşık 250 milyon ABD Doları) bedel ile borsa dışında memleketler arası kurumsal yatırımcılara satışını başarılı bir biçimde tamamladık. Son yıllardaki en yüksek dengeli kelam konusu başarılı süreç, ülkemize, topluluğumuza ve bankamıza duyulan itimadın bir göstergesidir. Koç Topluluğu olarak Yapı Kredi’ye, bankacılık kesimine ve ülkemizin potansiyeline olan inancımız ile %61,17 oranındaki iştirak payımızla Yapı Kredi’deki ana hissedarlığımız devam edecek. Öbür yandan sahip olduğumuz Tat Gıda paylarının satışı dâhil stratejik alternatiflerin kıymetlendirilmesi gayesiyle bir çalışma başlattık ve mevzuyla ilgili finansal danışmanlık alınması için görevlendirme yaptık. Daha da güçlenen likiditemiz ile önümüzdeki periyotta tüm paydaşlarımız için uzun vadeli bedel yaratma gayesiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” 

Levent Çakıroğlu, “Avrupa’nın en çok satan ticari aracı olan Transit ailesinin 1 tonluk araç segmentindeki müşterilere yenilikçi ve verimliliği artıracak yeni tahliller sunmak üzere sıfırdan tasarlanan Custom modeli Ford Otosan Yeniköy fabrikasında evvel dizel ve  sonra tam elektrikli versiyonlarıyla sınırdan inmeye hazırlanıyor. Ford’un tam elektrikli ikinci ticari modeli olan E-Transit Custom, Ford’un elektrik dönüşümünde stratejik kıymet taşıyor. Nisan ayında tanıtımı yapılan, müşteri odaklı bir yaklaşımla Ford Otosan tarafından geliştirilen Transit Courier’nin de sırayla içten yanmalı ve elektrikli versiyonları Ford Otosan Craiova fabrikasında üretime girecek” dedi. 

Levent Çakıroğlu: “İhracatımız ülkemizin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 7’sini oluşturuyor.”

İhracat performanslarını bilhassa Türkiye iktisadına kattıkları paha açısından önemsediklerini belirten Levent Çakıroğlu, “Koç Topluluğu olarak ihracatımız ülkemizin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 7’sini oluşturuyor. Bunun bir yansıması olarak Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından geçekleştirilen araştırmada, Türkiye’nin ilk 1.000 ihracatçısı ortasında mal ihracatı yapan ilk 10 şirketin 4’ünün Topluluk Şirketimiz olmasından gurur duyuyoruz. Araştırmaya göre Ford Otosan ihracat şampiyonu olurken; Tüpraş ikinci, Arçelik yedinci, Tofaş dokuzuncu sırada yer aldı” sözlerini kullandı.

Levent Çakıroğlu: “Adıyaman, Hatay, İskenderun, Kahramanmaraş ve Malatya’da kurduğumuz Umut Kentlerin tümünde hayat başladı.”

Koç Holding’in Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde bölgede ilk günden bu yana yürüttüğü kapsamlı çalışmaları aralıksız sürdürdüğünü söyleyen Çakıroğlu, “Topluluk Şirketlerimiz ile birlikte AFAD uyumunda Adıyaman, Hatay, İskenderun, Kahramanmaraş ve Malatya’da kurduğumuz, yaklaşık 20 bin kişinin yaşayacağı, 5 bin adet konteynerden oluşan ve toplumsal ömür alanlarıyla öne çıkan Umut Kentlerin tümünde hayat başladı. Umut Kentleri yalnızca barınma değil, hayatla yine bağ kurma alanları olarak modelledik. Barınmanın yanı sıra eğitim, istihdam, spor ve toplumsal hayata iştirak üzere hizmet hususlarını önceliklendirdiğimiz Umut Kentleri, lokal ve memleketler arası kurumlarla ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte örnek bir model olması amacıyla hayata geçirdik. 115 binden fazla çalışma arkadaşımız, Topluluk şirketlerimiz ve proje paydaşlarımızla, Umut Kentlerde hayat devam ettiği sürece depremzedelerin yanında olmayı sürdüreceğiz” dedi. 

Levent Çakıroğlu: “Topluluk şirketlerimizin güç verimliliği ve yenilenebilir güç projelerine yönelik sürdürdüğü faaliyetler sürat kazandı.”

Koç Holding’in 2022 Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımlayarak etraf, toplumsal, kurumsal idare alanlarında kaydettiği ilerlemeyi kamuoyu ile paylaştığını kaydeden Levent Çakıroğlu, “Karbon Dönüşüm Programımız kapsamında Topluluk şirketlerimizin güç verimliliği ve yenilenebilir güç projelerine yönelik sürdürdüğü faaliyetler sürat kazandı. Başlattığımız yenilenebilir güç projesi sayesinde, Topluluğumuz genelindeki elektrik tüketiminin yarısından fazlasının yenilenebilir güçten karşılanmasını sağlayacağız. Ayrıca Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde sanayi öncüsü olan Arçelik, yenilenebilir güç alanında 10 milyon Euro yatırımla güneş paneli üretimine başlayacak. Bu yılın sonuna kadar yapılacak ek yatırımla yıllık üretim kapasitesi 1 milyonun üzerine çıkacak olan güneş paneli üretim tesisi, Türkiye’nin yenilenebilir güç dönüşümüne ivme kazandıracak” tabirlerini kullandı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin