Migros ve Aksa Elektrik’ten Güneş Enerjisi Yatırımı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

YILDA 300 MİGROS MAĞAZASININ ELEKTRİĞİ AKSA ELEKTRİK İLE HAYATA GEÇİRİLEN GÜNEŞ GÜCÜ SANTRALİ İLE PAK GÜCE DÖNÜŞÜYOR

Migros ve Aksa Elektrik, 16 MWp gücünde arazi tipi güneş gücü santralini hayata geçirmek üzere iş birliği yaptı. Böylelikle, Migros’un Çanakkale’den Artvin’e 13 vilayetteki 300’ü aşkın mağazasının elektrik gereksinimi 2024 başı prestijiyle büsbütün pak güç ile karşılanacak. 

Sürdürülebilirliği tüm faaliyetlerinin odağına alan ve kesimine bu alanda da öncülük eden Migros, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde Türkiye’nin ilk 25 firması ortasında yer alıyor.  Türkiye’nin temiz güç gereksinimlerine yönelik çözüm sağlayan ve Aksa Elektrik Kümesi markalarından biri olan Aksa Solar ile Migros kıymetli bir iş birliği yaptı. Bu iş birliği kapsamında, iki şirket Enerji Performans Kontratı (EPS) İş Modeli ile yaklaşık 16 MWp heyeti güce sahip Güneş Güç Santrali kuruyor. 

Malatya’da 170 bin metrekare alanda yaklaşık 29 bin adet güneş panelinden oluşacak santralde yıllık ortalama 27 milyon kWh üretim öngörülüyor. Güç Performans Mukavelesi (EPS) İş Modeli ile anahtar teslim olarak yaklaşık 6 ayda heyetimi öngörülen güneş gücü santrali kapsamında proje yatırım takviyesi ve tüm müsaade, tasarım, heyetim, proje müddeti boyunca işletme ve bakım süreçleri Aksa Solar tarafından üstlenilecek. Bu güneş gücü santrali ile 2024 başı prestijiyle Çanakkale’den Artvin’e 13 vilayette 300’ü aşkın Migros mağazasının elektrik tüketimi büsbütün temiz enerji ile karşılanacak. Santral ile ayrıyeten yıllık yarım milyon ağacın atmosferden çektiği karbona denk yaklaşık 12 bin ton karbon emisyonu engellenecek. 

Bu iş birliği ile Migros, pak güç kullanmanın yanı sıra güç maliyetlerinde tasarruf sağlayacak. Aksa Solar pak güç kullanmak ve güç maliyetlerinde tasarruf etmek isteyen müşterilerine özel sunduğu güneş gücü santralleri ile anahtar teslim projelerle tahlil paydaşlığı sağlıyor. 

Migros İcra Heyeti Üyesi Şevki Tuncer: 

“2024 başı prestijiyle Çanakkale’den Artvin’e 300’ü aşkın Migros mağazasının elektrik tüketimini büsbütün pak güç ile karşılayacağız. Yenilenebilir güç kaynaklarına yönelerek hem güç maliyetlerimizi azaltıyor hem de karbon net sıfır amacımıza emin adımlarla ilerliyoruz.”

Migros İcra Şurası Üyesi Şevki Tuncer, “BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde ilk 25 firma ortasındayız. Yenilenebilir güç yatırımlarımızla karbon net sıfır maksadına emin adımlarla ilerken güç maliyetlerimizi de azaltıyoruz. Migros Uygun Gelecek Planımız doğrultusunda, sürdürülebilirlik ismine her geçen gün kendimize koyduğumuz maksat çıtasını yükselterek bölümümüze öncülük ediyoruz. Aksa Solar ile gerçekleştirdiğimiz Malatya’daki güneş gücü santrali projesi yalnızca etraf dostu bir güç kaynağı sağlamakla kalmayacak, tıpkı vakitte güç tüketimimizi tesirli bir halde yöneterek karbon ayak izimizi azaltmamıza da yardımcı olacak. Ziraî üretime uygun olmayan topraklara kurulacak güneş panelleriyle hem güç üretecek hem de bu bölgeleri verimli bir halde kullanacağız. Malatya’da devreye girecek santral ile 2024 başı prestijiyle Çanakkale’den Artvin’e 300’ü aşkın Migros mağazasının elektrik tüketimini büsbütün pak güç ile karşılayacağız. Bu santral, engellediği karbon emisyonu ile yarım milyon ağacın misyonunu üstlenecek” dedi. 

Tuncer, şöyle devam etti: “Karbon net sıfır gayesi yolunda somut adımlar attık. Bilime Dayalı Hedefleme (SBT) doğrultusunda, 1,5 ºC senaryosuyla uyumlu olarak karbon emisyonlarımızı 2030 yılına kadar %42 azaltma taahhüdümüz var. Son iki yılda %9’a yakın azaltım sağladık bile. Direkt karbon ayak izimizin yarısını oluşturan elektrik tüketimimizi azaltmak için güç verimliliği konusunda yatırımlar yapıyoruz. Otomasyon teknolojileri ve yeni jenerasyon sistemler kullanarak güç tasarrufu sağlıyoruz. Kullandığımız elektriği pak güçten elde etmek için de yenilenebilir güç yatırımlarımızı sürat verdik. Yıl sonunda, Dağıtım Merkezi üstü güneş güç santrallerimizi de 4’e çıkarıyoruz. Aksa Solar iş birliğinde kuracağımız Malatya’daki güneş gücü santrali ile bu eforlarımızı genişletmeye devam ediyoruz.”

Aksa Elektrik Genel Müdürü ve Yönetim Konseyi Üyesi Murat Kirazlı:

“Aksa Solar olarak yenilenebilir güç kapasitesinin artırılması ve bu yatırımlara katkı sağlamak maksadıyla projelerimize devam ediyoruz.”

Aksa Solar’ın anahtar teslim projeleri ile yenilenebilir güç kaynaklarından güç tahlilleri sunduğunu belirten Aksa Elektrik Genel Müdürü ve İdare Şurası Üyesi Murat Kirazlı, “Ülkemizin 2050 sıfır karbon gayesine ulaşması için Aksa Solar olarak yenilenebilir güç kapasitesinin artırılması ve bu yatırımlara katkı sağlamak gayesiyle üstlendiğimiz pak ve yeşil güç projelerine tüm süratimizle devam ediyoruz. Gücün her alanında hizmet veren bir marka olarak iklim krizinin ve emisyon oranlarının global gündemde ön planda olmasıyla yenilenebilir güç kaynaklarını kullanmak isteyen şirketlere yerli ve ulusal kaynakları kullanarak tahlil ortağı oluyoruz. Güneş Gücü Santralleri heyetim ve yatırım maliyeti öteki yenilenebilir güç kaynaklarıyla karşılaştırıldığında daha ekonomik bir tahlil olması sebebiyle son yıllarda şirketler tarafından büyük ilgi görüyor” dedi. 

Aksa Elektrik’in yenilenebilir güç tahlilleri için geniş bir faaliyet alanı içerisinde olduğunu belirten Murat Kirazlı, “Aksa bünyesinde insanı odağına alan iş modelleri ve sürdürülebilir bir gelecek bakış açısıyla müşteri gereksinim ve beklentilerine nazaran farklı iş modelleri geliştirerek yenilikçi, etrafa hassas ve alternatif güç tahlilleri sunuyoruz. Bugün, güneş gücü sistemlerinden, elektrikli araç şarj istasyonlarına, güç verimliliği projelerinden, karbon ayak izini azaltmaya kadar geniş bir ekosistem içerisinde iş ortaklarımıza uçtan uca tahliller üretiyoruz. Uzman ve alanında tecrübeli takımımız ile projelerimizi yöneterek anahtar teslim Güneş Gücü Sistemleri kurulumları gerçekleştiriyoruz. Perakendenin öncüsü Migros ile kurulacak yeni sistemin yaklaşık 300’ü aşkın Migros mağazasının elektrik tüketimine muadil seviyede olduğunu belirtmek isterim. Bu kapsamda Migros’un kurumsal kıymetleri ortasında yer alan ‘Sürdürülebilir Ekosistem’ pahası ile de örtüşen projemizin her iki tarafa ve ülkemize güzel olmasını dileriz” dedi. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin