SASA üretim süreçlerinde yapay zekaya hazırlanıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
  • Türkiye’nin önder, dünyanın önde gelen polyester üreticisi SASA Polyester, dünyanın en büyükleri ortasında yer alan Adana’daki tesislerindeki üretim süreçlerinde yapay zeka uygulamalarından faydalanmaya hazırlanıyor.
  • Erdemoğlu Holding İdare Heyeti Başkanı İbrahim Erdemoğlu ve SASA Polyester Genel Müdürü Dr Mustafa Kemal Öz’ün de ortalarında olduğu SASA idaresi, dünyanın önde gelen yapay zeka araştırma kurumlarından biri olan Berlin merkezli ZEKI’yi ziyaret ederek bilim insanlarından brifing aldı. 
  • Türk asıllı Alman bilim insanı Prof Dr Şahin Albayrak tarafından kurulan Somut Yapay Zeka ve Dijitalizasyon Merkezi ZEKI (Almanca ismiyle ‘Zentrum für erlebbare Künstliche Intelligenz und Digitalisierung’), Alman devletinin 3 başka bakanlığının yanı sıra hepsi dünya çapında önde gelen Alman özel dal şirketlerinin takviyesini almış bir yapay zeka Ar-Ge merkezi. 
  • SASA Polyester Genel Müdürü Dr Mustafa Kemal Öz: “SASA üretim süreçlerine, yapay zeka katkısı ile ileri düzey süreç denetimi, en aktüel otomasyon sistemleri ve bilgi teknolojilerini entegre edeceğiz. Üretimin her kademesinde gerçek vakitli bilgi tahlili yaparak üretim verimliliğimizi arttıracağız.”

 

İstanbul, 25 Ocak 2024 – Türkiye’nin önder, dünyanın önde gelen polyester üreticilerinden olan SASA Polyester, Adana’daki üretim tesislerinde pek çok farklı alanda yapay zeka uygulamalarından faydalanmaya hazırlanıyor. Türk bilim insanı Prof Dr Şahin Albayrak tarafından kurulan ve yapay zekanın somut uygulamaları alanında dünyanın önde gelen merkezlerinden bir tanesi olan Berlin’deki Somut Yapay Zeka ve Dijitalizasyon Merkezi ZEKI’yi ziyaret eden SASA idaresi, yapay zeka alanındaki son gelişmeler hakkında brifing aldı, SASA üretim süreçlerinde yapay zekanın potansiyel kullanım alanları konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Erdemoğlu Holding İdare Heyeti Başkanı İbrahim Erdemoğlu ve SASA Genel Müdürü Mustafa Kemal Öz’ün de ortalarında olduğu SASA heyeti, 15-16 Ocak 2024 tarihlerinde ZEKI’nin Berlin’deki merkezinde 2 günlük bir çalıştaya katıldı. İlk gün yapay zeka alanındaki en son gelişmeler ve ZEKI’nin halihazırda üzerinde çalıştığı somut yapay zeka ve dijitalleşme projeleri hakkında bilgiler alan SASA heyeti, merkezin kurucusu Prof Dr Şahin Albayrak ve Berlin Teknik Üniversitesi’nden bilim insanı Fikret Sivrikaya’nın ayrıntılı sunumlarını dinledi. Çalıştayın ikinci gününde ise SASA Genel Müdürü Dr Mustafa Kemal Öz başta olmak üzere SASA yöneticileri, şirketin üretim süreçleri ve potansiyel yapay zeka kullanım alanları konusunda ZEKI bilim heyetini bilgilendirdi, görüş alışverişinde bulundu.

ZEKI, yapay zeka ile ilgili dünyadaki en önde gelen merkezlerden bir tanesi olarak, bilhassa de yapay zekanın somut kullanım alanları konusunda yaptığı çalışmalarla öne çıkıyor. Türk asıllı Alman bilim insanı Prof Dr Şahin Albayrak tarafından kurulan merkez, Alman devletinin 3 farklı bakanlığının yanı sıra, bilhassa otomotiv ve kimya alanında dünyanın devleri ortasında bulunan Alman şirketlerinden de takviye alıyor.  Merkez, gerçek vakitli data tahlili kapasitesinin arttırılmasına, bu sayede gündelik ömrün insan hayatını kolaylaştıracak ve daha da verimli kılacak biçimde dijitalleşmesine yönelik çalışmalar yapıyor.

Genel Müdür Öz: Yapay zeka ile SASA yalnızca üretici değil, birebir vakitte teknoloji öncüsü olacak

Ziyaret sırasında SASA üretim süreçleri hakkında ayrıntılı bir sunum yapan Genel Müdür Dr Mustafa Kemal Öz, yapay zeka uygulamalarından faydalanarak üretim süreçlerinin yanı sıra idare, sürdürülebilirlik ve genel iş süreçlerini tam dijitalleşmeye hazırlamayı planladıklarını belirtti. Öz, bahse ait şunları söyledi:

“SASA üretim süreçlerine, yapay zeka katkısı ile ileri düzey süreç denetimi, en yeni otomasyon sistemleri ve bilgi teknolojilerini entegre edeceğiz. Üretimin her etabında gerçek vakitli data tahlili yaparak üretim verimliliğimizi arttıracağız. Bu sayede maliyetlerimizi faal bir biçimde denetim altına alacağız.

Üretim süreçlerimizin yanı sıra, idare, sürdürülebilirlik, insan ve süreç güvenliği ve etraf idaresi bahislerinde da yapay zeka uygulamalarının şirketimize önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Bir bütün olarak yapay zeka uygulamaları şirketimizin rekabetçi gücünü arttırmada kritik rol oynayacak, daha akıllı ve daha süratli kararlar almamızı sağlayarak global arenadaki öncü konumumuzu güçlendirecektir. Yapay zeka ile SASA yalnızca bir üretici değil, tıpkı vakitte teknoloji öncüsü olacaktır.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin