EY Health Talks toplantısı gerçekleşti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 Toplantıda, kesimi yakından etkileyen üretken yapay zekâ uygulamalarına dikkat çekildi

Uluslararası danışmanlık şirketi EY (Ernst & Young) Türkiye tarafından sekizinci kere düzenlenen Health Talks toplantısı, sağlık ve hayat bilimleri dalının başkanlarını bir defa daha bir ortaya getirdi. Toplantıda, 2023 yılında dalı etkileyen faktörler ele alınırken, 2024 yılıyla ilgili öngörüler paylaşıldı. 

EY (Ernst & Young) Türkiye tarafından her yıl klâsik olarak gerçekleştirilen Health Talks toplantısının bu yıl sekizincisi için bir ortaya gelindi. Toplantıya, EY Amerika Sağlık ve Hayat Bilimleri Dalı Öncüsü Dr. Arda Ural ile EY Türkiye Sağlık ve Ömür Bilimleri Bölüm Öncüsü T. Ufuk Eren başta olmak üzere, yerel ve milletlerarası sağlık hizmeti, ilaç ve medikal teknoloji şirketlerinden üst seviye yöneticiler katıldı. Toplantıda kesimin makro ve mikro olarak değerlendirilmesinin yanı sıra, birleşme ve satın alma süreçleriyle ilgili bilgiler ve yapay zekânın bölüme tesiri üzere başlıklar ele alındı. 

Sağlık ve ömür bilimleri bölümünde son yıllarda yaşanan gelişmeleri ve 2024 yılına ait öngörüleri paylaşan EY Amerika Sağlık ve Hayat Bilimleri Bölümü Öncüsü Dr. Arda Ural şunları söyledi:

“İlaç sanayisinin global çaptaki büyüklüğü şu anda yaklaşık 1 trilyon dolar değerindeyken, Amerika bu sayının 400 milyar dolarlık kısmını oluşturuyor. Daldaki birleşme ve satın alma sayıları 2012 yılından 2019 yılına kadar istikrarlı bir yükseliş gösterdi. Akabinde pandeminin de tesiriyle yeni kaynak akışı sebebiyle hareketlenen bölümde 2019 yılından 2021’e kadar da çok fazla süreç gerçekleşti. Lakin, geçtiğimiz yıl prestijiyle pandeminin yarattığı yapay tesirin azalmasıyla birlikte şirket alım satım süreçlerinde düşüş kelam konusu oldu. 2024 yılı ise daha optimist biçimde başladı ve EY Firepower 2024 raporumuza nazaran bu olumlu ortamın devam edeceğini öngörüyoruz. Her dalda olduğu üzere ilaç ve biyoteknoloji dalında de sürdürülebilir büyüme sağlamaya gereksinim var ve bu da yeni teknolojilerin, daha çok ufak teşebbüsçü firmaların atılımlarıyla mümkün görünüyor. Buna ek olarak, yapay zekâ operasyonel süreçlerde vakit ve emek tasarrufu sağlayarak üretkenliği artırıyor. Dalda yapay zekânın, en fazla ilaç geliştirme kademesinde kullanım alanı bulmakla birlikte diğer uygulama alanlarında da önü açık görünüyor. Firmalar, yapay zekâ sayesinde iş geliştirme ve üretim süreçlerinde %60 – %70 oranında randıman sağlama imkanına sahip olabilir.”

EY Türkiye Sağlık ve Hayat Bilimleri Dal Öncüsü T. Ufuk Eren ise şunları ekledi:

“Sağlık bölümünde yapay zekâ hayat kurtarıyor ve daha fazla hayat kurtarması için de büyük potansiyele sahip. 2023’te yapılan bir araştırmaya nazaran, Avrupa’da tıbbi yanlışların %30’u bağlantı eksikliğinden kaynaklanıyor ve bu da hayati tehlikelere yol açan sonuçlar doğurabiliyor. Yapay zekâ, sağlık hizmetlerini düzgünleştirmek için yanlışsız vakitte ve gerçek bağlamda bilgi sağlayarak bu yanılgıları önleyebilir ve hasta sonuçlarını güzelleştirerek hayat kurtarabilir.

Buna ek olarak, yapay zekâ sağlık profesyonellerinin daha fazla bakım hizmeti sağlamasına imkan tanıyabilir. Örneğin, sağlık sağlayıcıları notları yazmak yerine hastalarla daha fazla vakit geçirerek mesleklerini daha verimli uygulayabilir. Ayrıyeten, sağlık ve toplumsal bakım aktivitelerinin %36’sının yapay zekâ ile otomatize edilebileceği kestirim ediliyor. Bu üretkenlik artışı, 2030 yılında OECD ülkelerinde 3,5 milyon olarak öngörülen sağlık profesyoneli açığını önemli halde azaltabilir. Yapay zekâ; yapılan işin, sağlık işçisi ve hastalar ortasındaki etkileşimin ve sağlık çıktılarının kalitesini artırabilir.

Bunların yanı sıra, yapay zekâ dijital sağlık altyapısını siber tehditlerden müdafaaya yardımcı olabilir. Sağlık sistemlerine artan bir halde siber akınlar gerçekleşiyor ve bu atakların finansal kaybı 2025 yılı için 10,5 trilyon dolar olarak iddia ediliyor. Yapay zekâ, bu tehditleri önden tespit edebilir ve sağlık sistemi altyapısındaki ihlallerle ilgilenmede şirketlere yardımcı olabilir. Ayrıyeten yapay zekâ yardımıyla, sağlık bölümü şu anda karar verme sürecinde kullanılmayan sağlık data varlıklarının %97’sini paha elde etmek için kullanabilir hale getirebilir.”

EY Türkiye tarafından sağlık ve hayat bilimleri dalına özel gerçekleştirilen Health Talks toplantısının çıktılarını ayrıntılıca içeren raporun Şubat ayı içinde yayımlanması planlanıyor. İlgili rapora EY web sitesi üzerinden ulaşılabilecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin