ŞOK Marketler 6. Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ŞOK Marketler, 6. Sürdürülebilirlik Raporu’nu kamuoyuyla paylaşırken, besin israfını önleyen, atıkları azaltan, güç verimliliğini artıran projeleriyle dikkat çekiyor. Şirket, öne çıkan ‘Tarladan Sofraya Hakikat Tarım Projesi’yle de hem yerli üretime dayanak veriyor hem de israfın önüne geçiyor. 

 Türkiye’nin 81 vilayetinde 10.475 mağaza ve 46 bini aşan çalışanıyla hizmet veren ŞOK Marketler, sürdürülebilirliği merkeze alan yaklaşımıyla geleceğe sahip çıkan uygulamalarını duyurdu. 6. Sürdürülebilirlik Raporu’nu kamuoyuyla paylaşan şirket, yayımladığı rapora bağımsız teminat kontrolü de yaptırdı. 

 ‘İsrafsız Şirket’ modelini odağına alan ŞOK Marketler; raporda güç verimliliği, su ve atık idaresi, plastik azaltımı, sürdürülebilir tarım, paydaş refahı odaklı yatırım ve yaklaşım, çeşitlilik ve fırsat eşitliği üzere alanlarda model oluşturabilecek uygulamalarına yer verdi. Gelecek jenerasyonlara daha yaşanabilir bir dünya bırakma amacının vurgulandığı raporda, ŞOK Marketler’in çevresel sürdürülebilirlik gayretleri, çalışan memnuniyeti, toplumsal sorumluluk ve eser kalitesine odaklanan stratejileri vurgulanıyor. ‘Bu Dünya Bizim’ anlayışıyla şirketin sürdürülebilirlik alanındaki çalışmaları; ‘Doğanın Geleceği İçin Çalışmak’‘Paydaşlarla Güçlenmek’, ‘Geleceğe İlham Vermek’ şeklinde üç odakta toplanıyor.

 

Gıda israfının önüne geçiyor

ŞOK Marketler’in sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında öne çıkan projelerinden biri ‘Tarladan Sofraya Hakikat Tarım Projesi’ oldu. Bu projeyle hem yerli üretime en üst seviyede takviye sağlanıyor hem de israfın önüne geçiliyor. Şirket, bu projeyle Türkiye’nin dört bir yanındaki çiftçilerin ürettiği kaliteli eserleri en avantajlı fiyatlarla müşterileriyle buluşturuyor. Direkt çiftçiden alımlar yapılarak tohumdan sofraya her kademede denetimler sağlanıyor ve çiftçilere tam takviyeyle eserler tarladan reyona taşınıyor. Bu proje kapsamında tahıl ve baklagil taneleri üzere büyük ziraî eserlerin hasadının mekanize edilmesi ve endüstriyel makinalar tarafından yapılması sayesinde besin kaybı engelleniyor. Bahçecilik eserleri ise kuru tahıl ve baklagillerin tersine elle hasat ediliyor. Firmanın, ‘Tarladan Sofraya Hakikat Tarım Projesi’ ile bilgilendirdiği çiftçi sayısı 378’e ulaştı. 

Ayrıca, geniş mağaza ağında uyguladığı ‘Mağaza Güç Verimliliği Projesi’ ile mağazalarında verimlilik sağlayan ekipmanları tercih eden ŞOK Marketler, yatırımlarıyla tüketimi yüksek olan sistemlere otomasyon özelliği kazandırarak güç tüketimini verimli hale getiriyor. 2022’de bu projeye 6,2 milyon TL yatırım yaparak 7,5 milyon TL tasarruf elde etti. Daha uygun bir alışveriş tecrübesi yaşatmak için e-ticaret ve dijitalleşmeye verdiği değerle dijitalleşme ve Cepte ŞOK yatırımlarını sürdürdü.  

ŞOK Marketler 46 bini aşan çalışanıyla paha yaratmaya devam ederken, bayan ve genç çalışanların bu ekosistemde daha çok yer almaları ve daha faal olmaları ismine çalışıyor. 2022 yılında bayan çalışan oranı yüzde 51’e ulaştı. 

 

Uğur Demirel: ‘Uzun vadeli paha yaratarak; çevresel, toplumsal, ekonomik ve dijitalleşme alanlarında sürdürülebilirlik vizyonuyla çalışıyoruz.’

ŞOK Marketler CEO’su Uğur Demirel, gelecek kuşaklara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak amacıyla faaliyetlerini yürüttüklerini belirterek israfsız şirket modeline sıkı sıkıya bağlı olduklarını, tüm mağaza ve depolarında enerjiyi tasarruflu ve verimli kullanmak için önlem aldıklarını söyledi. Birlikten rahmete yaklaşımıyla kaliteli ve emniyetli eserlerini en uygun fiyatlarla müşteriyle buluşturduklarını kaydeden Demirel, verimlilik açısından dijital yeteneklerini gerçek biçimde kullandıklarını ve dijital altyapı yatırımlarını büyüttüklerini de lisana getirdi.  Türkiye’nin önder besin perakende zincirlerinden biri olarak müşterilerinin gönüllerinde yer edinerek büyümeye devam ettiklerini belirten Uğur Demirel, “Türkiye iktisadı için uzun vadeli bedel yaratarak her manada sürdürülebilir olmak için çalışıyoruz. Bu vizyonla çevresel, toplumsal, ekonomik ve dijitalleşme alanındaki gelişmeleri iş yapış modellerimize entegre ederek, finansal başarımızı ortaya koyduğumuz sürdürülebilir kıymetle perçinliyoruz.” dedi. 

 

Mağaza güç verimliliği projeleri ile güç tasarrufu sağlanıyor

ŞOK Marketler’in 2022 yılında gerçekleştirdiği etrafa kıymetli oranda katkı sağlayan birtakım projeler şöyle:

“*Sera gazı emisyonlarını en aza indirmek için daima iyileştirmeler yapıldı. Atık ve ambalajlar kaynağında azaltıldı, geri dönüştürüldü ya da bertaraf edildi.

*Enerji tasarrufu ve engellediği emisyon sayesinde çevresel ayak izinin olumsuz tesirleri azaltıldı. 2022 yılında Mağaza Güç Verimliliği Projesi’ne 6,2 milyon TL yatırım yapılarak 7,5 milyon TL tasarruf elde edildi. Böylelikle güç tüketiminde 2.297 MWh ile yüzde 12-15 oranında tasarruf sağlandı.

*Soğutucu dolap ve soğuk oda değişimleriyle tasarruf sağlandı. Yüksek elektrik tüketimi olan 100 soğutmalı dolap 23,3 milyon TL yatırımla değiştirildi. Bu sayede yüzde 35-40 oranında tüketim azaldı. Soğuk oda değişimi ve yenilemesi yapıldı. 5,3 milyon TL yatırımla elektrik tüketiminde ortalama yüzde 43 tasarruf sağlandı.

*Mağazalarda yer alan 12 bin 754 atık biriktirme ekipmanı sayesinde atıklar biriktiriliyor ve bertaraf için ilgili kurumlara gönderiliyor. Tüm mağazalardaki atıklar ayrıştırılıyor ve mağazaların Sıfır Atık Evrakı alma gayesi sürüyor. Şimdiye kadar 38 depo ve yaklaşık 9 bin 600 mağaza sıfır atık evrakı aldı.” 

*Meyve ve sebzelerin tek kullanımlık plastik yahut karton kasalar yerine tekrar kullanılabilen özel plastik kasalarda taşınmasıyla atık ölçüsü büyük ölçüde azaltıldı. 

 

ŞOK Marketler Tic. A.Ş. Hakkında:

1995 yılında kurulan ŞOK Marketler Ticaret A.Ş., 2011 yılında 1.200 mağaza ile faaliyet gösterirken 30 Haziran 2023 prestijiyle Türkiye’nin 81 vilayetinde 10 bin 475 mağazası, 46 bin 797 şahsa ulaşan çalışanı, özgün iş modeli, çağdaş perakendeciliğin gereklerine uygun dijital altyapısı, güçlü ve dinamik insan kaynağı ile müşterilerine hizmet vermektedir. ŞOK Marketler, tüketicilerin temel gereksinimlerinin tamamına yakınını, bilinen markalı eserlerle ve uygun fiyatlarla, konutlarının yakınındaki mağazalarında müşterilerine sunmaktadır. Ayrıyeten Mis, Piyale, Mintax, Amigo, Meskenin üzere esaslı ve tarihi geçmişi olan, kaliteli özgün markalarını müşterilerine uygun fiyatla sunmaktadır. ŞOK Marketler, mağazalarına giren her bir müşterinin rahat, kaliteli ve hesaplı alışveriş tecrübesinden mutlu olarak ayrılmasını sağlamak vizyonuyla faaliyetlerini sürdürmektedir. Mayıs 2018’de halka arz edilen Şirket’in payları SOKM koduyla Borsa İstanbul’da süreç görmektedir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin