TEB, 2023 ikinci çeyrekte ekonomiye verdiği desteği sürdürdü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk İktisat Bankası (TEB), 2023 yılı ikinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. 30 Haziran 2023 tarihi prestijiyle TEB’in etkin toplamı 333 milyar TL olurken, net kârı 7,026 milyon TL olarak gerçekleşti. TEB’in iktisada ve müşterilerine sağladığı dayanağın en değerli göstergesi olan kredileri toplam etkinlerinin yüzde 50.4’ünü oluşturdu. Her periyot olduğu üzere risk idaresine ve etkin kalitesine öncelik veren TEB’in toplam kredileri yılın ikinci çeyreğinde 167,7 milyar TL düzeyinde gerçekleşirken, tıpkı devirde toplam mevduatı ise 234.9 milyar TL oldu. 2023 yılında güçlü sermaye yapısıyla birlikte istikrarlı büyümeyi sağlayan ve karlılığını sürdürülebilir bir halde devam ettiren TEB’in özkaynakları 30.7 milyar TL olurken, sermaye yeterlilik rasyosu gaye rasyo olan yüzde 12’nin çok üstünde, yüzde 19.49 oranında gerçekleşti.

TEB, 2023 ilk yarısında Ferdi Bankacılık’ta 300 binden fazla müşteri edinimi sağladı. Yurt içi ve yurt dışında yaşayan gerçek ve hukuksal müşterilerini kurdaki değişimlere karşı korumak maksadıyla “Kur Muhafazalı TL Vadeli Mevduat Hesap”, “Döviz Tevdiat Hesabı Dönüşümlü TL Vadeli Mevduat Hesap”, “Altın Hesabı Dönüşümlü TL Vadeli Mevduat Hesap” ve ‘’YUVAM Hesap’’ eserlerini faal formda sunmaya devam etti. Tasarrufu ön planda tutmaya devam eden TEB, birikimi olan müşterilerini kur riskine karşı korurken, yabancı para mevduatı olan müşterilerini de TL birikimi yapmaya teşvik etti. 

Müşterilerinin gereksinimlerine diledikleri yerde ve diledikleri anda pratik tahliller üreten TEB, esnek vade ve taksit seçenekleri sunan dijital gereksinim kredileri ile iktisada dayanağını sürdürdü. TEB, bankacılık süreçlerine erişimi kolaylaştırarak her 10 krediden 9’unu dijital kanalları üzerinden kullandırırken, her 3 müşterisinin 1’ini dijital kanalları ile edindi. Ferdî müşterilerden sonra gerçek ticari müşterileri için de dijitalden manzaralı görüşme ile CEPTETEB İŞTE üzerinden müşteri olma sürecini hayata geçirdi. Bunun yanı sıra KOBİ ve Kurumsal müşterileri için, kredilerden dış ticarete kadar birçok finansman gereksinimlerini dijital kanallardan karşılamaları için geliştirme çalışmalarına devam etti.

Banka, CEPTETEB’lilerin geleceklerine kıymet katan yatırım eser ve hizmet geliştirmelerini günlük yayınladığı “Yatırım Strateji Raporları” ile desteklerken, CEPTETEB Muhteşem üzerinden TEB Yatırım Prime süratli geçiş özelliğini müşterilerinin kullanımına sundu. Artık yatırım hesabı sahipleri, CEPTETEB Mobil’e giriş yaptıktan sonra TEB Yatırım Prime’a geçiş yaparken tekrar giriş yapma gereksinimi duymuyor. Ayrıyeten, farklı risk profillerine sahip müşterileri için uygun yatırım tahlilleri sunmaya devam eden TEB, birikimlere hem faiz kazandıran hem de yatırım fonu ile kıymetlendiren eseri Mevdufon Hesap açılışlarını CEPTETEB Mobil’e taşıdı.

TEB, Bayan Bankacılığı ile sürdürülebilir ekonomik büyüme için bayan işletme sahiplerinin ve girişimcilerin iş dünyasındaki varlığını güçlendirmeye yönelik çalışmalarını sürdürdü. Bayan işletme sahiplerine finansal ve finansal olmayan eser ve hizmetleriyle dayanağını sürdüren TEB’in bu alanda kullandırdığı nakit kredi hacmi 2023’ün ilk yarısında, yıl sonuna nazaran yaklaşık yüzde 16 oranında arttı. TEB Bayan Bankacılığı yılın ilk yarısında yaklaşık bin kadın iş sahibine; 570 milyon TL meblağında finansman sağladı.  50 milyon Euro fiyatında EBRD TurWIB 2 kaynağı için de kontrata imza atan TEB, 2023 yılı içerisinde farklı finansman modelleri ile bayan iş sahiplerini desteklemeye devam edecek.

2012 yılından bu yana TEB Aile Akademisi ile bireylere temel finansal okuryazarlık bahisleri hakkında eğitimler veren TEB, UNICEF, MEB, Hayat Uzunluğu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Mesleksel Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü iş birlikleri, belediyeler, üniversiteler, kurum ve kuruluşlarla 11 yıldır yaklaşık 21 milyon bireye ulaştı ve birçok mükafata layık görüldü. TEB Aile Akademisi finansal okuryazarlık eğitimleri kapsamında 2020 yılından itibaren 10’dan fazla bölümde, 50’den fazla kurumun 30 bini aşkın çalışanına eğitimler verildi. 2023 yılında 10 farklı bölümden 15’den fazla kuruma eğitim verildi ve sadece bu eğitimlerle 8 bini aşkın bireye ulaşıldı. MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) ile işbirliği mukavelesi yapılarak bir milyondan fazla öğretmene, öğretmen yetiştirme ve geliştirme platformu (ÖBA) üzerinden dijital finansal okuryazarlık eğitimleri sunuldu. 2023 yılı ilk yarısında 10 bini aşkın öğretmen bu eğitimleri tamamladı.

TEB, 2023 yılı ikinci çeyreğinde de, müşteri tecrübesini uygunlaştırmayı tüm süreç ve faaliyetlerinin merkezine alarak yaklaşık 57 bin müşterisini dinledi. TEB, müşterilerin geribildirimlerini, isteklerini, memnuniyet düzeylerini anlamak ve bu alanlardaki değişimleri tahlil etmek için anlık olarak, müşterilerin yaptığı süreçlerden tetiklenen “işlem bazlı” anket tekniği kullanıldı. Ayrıyeten TEB müşterilerine her ay iki adet tematik anket yaparak, farklı müşteri kümelerinin davranış biçimlerini inceleyerek, süreçlerini geribildirimler doğrultusunda geliştirmek için çalıştı ve müşteri memnuniyetini tüm kanallarda ölçmeye devam etti. 

Esnaf ve işletmelerin işyerlerinde günlük ticaretlerine devam ederken bankacılık süreçlerini çarçabuk yapabilecekleri ve meselesiz bir dijital bankacılık tecrübesi yaşayabilecekleri CEPTETEB İŞTE uygulamasını zenginleştirdi. Senet ödeme, evraklara dijital onay verme üzere pek çok özellik uygulama içinde geliştirilerek müşterilerin kullanımına sunuldu. Müşterilerin gerekli tüm yasal dokümanları dijital olarak onaylayarak, kredi taleplerini saniyeler içerisinde yanıtlandıran Dijital Kredi sayesinde gereksinim duydukları finansmana zahmetsizce ulaşmaları sağlandı. Müşteri olmayan gerçek ticari statüdeki KOBİ ve esnafların da manzaralı görüşme yardımıyla CEPTETEB İŞTE üzerinden kısa müddette müşteri edinilerek, tüm eser ve hizmetlerden faydalanmaya başlaması sağlandı.

BNP Paribas’ın global ağının bir modülü olarak ihracatçı müşterilerine güçlü yurt dışı muhabir ağı ve dış ticaret uzmanı müşteri temsilcileri ile müşterilerine uygun vade ve avantajlı maliyetlerle finansman imkânları sağlayan TEB, müşterilerinin EXİM ve TCMB kaynaklı kredilere erişimine faal biçimde aracılık etmeye devam etti. İhracatı Geliştirme A.Ş. ile yapılan protokol kapsamında TEB KOBİ Bankacılığı 2023 ikinci çeyrekte de ihracatçı KOBİ’lere ayrıcalıklı finansman paketleri sunarak bu alandaki takviyesini kesintisiz sürdürdü.

TEB Teşebbüs Bankacılığı, teknoloji firmalarına yönelik takviyelerini yılın ikinci çeyreğinde de sürdürdü. KOSGEB ile ortak davete çıkılan İleri Teşebbüsçü Takviye Programı’nın eğitimleri ODTÜ Cozone’da gerçekleştirildi. Fransa teşebbüs ekosistemi partnerlerinden La French Tech ile gerçekleştirilen ortak aktiflikte TİM-TEB Teşebbüs Evi’nde yer alan firmalara start up vizesi ve fırsatlarla ilgili bilgi ve tecrübe paylaşımı yapıldı. Girişimcilerin, teknoparkların ve kamu kuruluşlarının katıldığı Girişim’23 fuarında TİM-TEB Teşebbüs Meskeni girişimcileri de stant alanları ile yer aldılar. Tekrar ikinci çeyrekte TİM-TEB Teşebbüs Meskeni girişimcileri ile iştirak şirketleri bir ortaya gelerek potansiyel iş fırsatlarını konuştular. 

TEB Kurumsal ve Kurumsal Yatırım Bankacılığı, müşterilerinin sürdürülebilirlik dönüşümlerini desteklerken, dönüşüm süreçlerinde gereksinim duyabilecekleri finansman imkanlarının yanı sıra eğitim ve farkındalık artırmaya yönelik çalışmalarını sürdürdü. TEB, EBRD ile Ticareti Destekleme Programı kapsamında iş birliği mutabakatını 100 milyon dolara taşıdı. Bu mutabakat, TEB’in dış ticaret süreçlerini çeşitlendirmesine, mevcut limitleri artırmasına, ihracatçı ve ithalatçılara daha uzun vadeler sunmasına imkan sağlarken, muahede çerçevesinde yeşil dış ticaret süreçleri gerçekleştirildi. 

TEB, ülkemizin sürdürülebilir büyümesine katkıda bulunurken; iktisada ve topluma bedel katan, müspet tesir yaratan çalışmalar yapmaya, toplumu daha düzgün bir geleceğe taşımak için desteklemeye devam etti. “İyi ve örnek banka” anlayışıyla sürdürülebilirlik konusunda toplumsal farkındalığı artırmayı amaçlayan TEB, 2023 ikinci çeyrekte “Ya Sonra? Sürdürülebilir Bir Dünya” isimli yeni bir kampanya başlattı. “Ya Sonra? Sürdürülebilir Bir Dünya” görüntü serisinde alanında uzman isimler teknolojiyi, tarımı, mimariyi, modayı ve hayatı sürdürülebilir kılmanın yollarını ele aldı. 

TEB’in sürdürülebilirliğin müsaadeden gittiği görüntü serisinde, toplumun sürdürülebilirlik konusundaki farkındalığının artırılması ve daha düzgün bir gelecek için hayatı nasıl daha sürdürülebilir hale getirebileceğimiz hakkında daha fazla konuşulması amaçlandı. Nisan ayı prestijiyle dijital medya platformlarında yayına giren kampanya beş görüntülük bir seriden oluşuyor. Yaşanabilir bir dünyaya odaklanan kampanya, toplumsal farkındalık ve insanları bilinçlendirmek için değerli bir adım niteliği taşıyor. 

 TEB’e yılın ikinci çeyreğinde ödül

TEB Özel Bankacılık, World Finance Bankacılık Mükafatları 2023’te “Türkiye’deki En Güzel Özel Bankacılık” ödülünün sahibi oldu. 5 yıldır üst üste kazandığı bu mükafatla TEB Özel Bankacılık, istikrarlı performansını milletlerarası platformlarda da kanıtlamış oldu.

TEB, Küresel Finance mecmuasının 2023 yılı için gerçekleştirdiği Dünyanın En Yeterli Hazine ve Nakit İdaresi Bankaları değerlendirmesinde TEB, “Türkiye’nin En Yeterli Nakit İdaresi Bankası” seçildi. 

TEB, yenilikçi eser ve hizmetleriyle Asya pazarında faaliyet gösteren bankaları ödüllendiren Asian Banking and Finance tarafından bu yıl 10. sefer  “Türkiye’de Yılın En Uygun Nakit İdaresi Bankası” seçildi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin