TMGD, Sera Gazı Faaliyetlerini Doğrulama Yetkisine Sahip İlk Türk Şirketi Oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TMGD A.Ş., Almanya Akreditasyon Kuruluşu “DakkS” tarafından, ISO 17029 kapsamında Türkiye’de “İlk ve Tek Onaylı Kuruluş” olarak belgelendirildi. Türkiye’nin iklim değişikliği gayelerine ulaşma sürecinde değerli bir rol oynayacak olan TMGD, bu yetkinliği ile ülke genelindeki firmaların sürdürülebilirlik gayretlerini desteklemek üzere kıymetli bir yer elde etti.

Türkiye’de işletmelerin tehlikeli unsurlarla ilgili tüm gereksinimlerine profesyonel, eksiksiz ve güvenliği en üst düzeye çıkararak riski en aza indiren tahliller sunan danışmanlık şirketi TMGD, Almanya Akreditasyon Kuruluşu Deutsche Akkreditierungsstelle (DakkS) tarafından DIN EN ISO/IEC 17029:2020 ve DIN EN ISO 14065:2022 standartlarına nazaran doğrulama aktivitelerini gerçekleştirme yetkisi konusunda resmi olarak onaylandı. Bu doküman, TMGD’nin çeşitli kesimlerde sera gazı emisyonlarını ve azaltmalarını ölçme, izleme ve raporlama kapasitesini belgeliyor ve milletlerarası standartlara uygun hizmetler sunabilme yeteneğini onaylıyor.

27 Temmuz 2023’te bu belgeyi alan TMGD; güç üretimi ve dağıtımı, genel imalat, metal ve alüminyum üretimi, madencilik ve mineral üretimi, kimya üretimi, karbon yakalama ve depolama, nakliyecilik, atık idaresi, tarım, ormancılık ve başka arazi kullanımları üzere bölümlerde DIN EN ISO 14064-1:2019 ve DIN EN ISO 14064-2:2020 standartlarına nazaran çalışma yeteneğine sahip olduğunu memleketler arası seviyede kanıtlamış oldu.

 

“Türkiye’deki firmalar için kıymetli bir adım”

Tehlikeli husus faaliyetlerinin insan ve etraf sıhhatini gözeterek sağlam halde gerçekleştirilmesi alanında önder olan ve 81 vilayette 13 şubesi bulunan TMGD için bu gelişmenin bir kilometre taşı olduğunu söyleyen TMGD CEO’su Arda Akın, “Bu doküman, tıpkı vakitte TMGD’nin idare sisteminin, DIN EN ISO 9001 prensipleriyle genel ahenk içinde olduğunu da doğruluyor. Şirketimizin bu belgeyi alması, Türkiye’deki firmaların sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği alanındaki maksatlarına ulaşmaları konusunda kıymetli bir gelişme manasına geliyor.” dedi. 

 

“Uluslararası geçerlilikte hizmet veren tek kuruluş olduk”

Bu belgelendirme ile TMGD’nin geniş müşteri portföyüne global manada da kıymetli bir güç sunabileceğini tabir eden Arda Akın, “Aralarında SOCAR Türkiye, THY, Petrol Ofisi, LCW, Milangaz, Oyak, Eti Alüminyum ve Acıbadem’in de bulunduğu ulusal ve memleketler arası markaların çeşitli dallarda sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği konusunda geliştirdiği stratejilere yönelik olarak ISO 17029 kapsamı doğrultusunda; ISO 14064-1 Kurumsal Karbon Ayak İzi, ISO 14067 Eser Karbon Ayak İzi, ISO 14040, 14044 Hayat Döngüsü Tahlili, ISO 14046 Su Ayak İzi doğrulaması hizmeti sunabilecek olmaktan büyük memnunluk duyuyoruz. Dünyada 16. ve Türkiye’de memleketler arası geçerlilikte ilk ve tek doğrulayıcı kuruluşu olan TMGD A.Ş., sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği hususlarında yapılan tüm çalışmaların memleketler arası geçerlilikte doğrulama yetkisine sahip oldu.” dedi.

 

“SOCAR Türkiye ile İş birliği” 

Azerbaycan Cumhuriyeti Devleti & Türkiye’nin Petrol Rafineri Devi SOCAR ile Sürdürülebilirlik Hizmeti konusunda iş birliği içerisinde olan TMGD A.Ş., 14046-Su Ayak İzi Hesaplaması, Atık Su Geri Kazanımı, Biyoçeşitlilik, Sürdürülebilirlik Raporu ve tüm Sürdürülebilirlik & İklim Değişikliği süreçlerinde hesaplama ve doğrulama alanlarında SOCAR Türkiye’nin ISO-17029 kapsamında doğrulayıcı ilk ve tek türk partner kuruluşu olarak hizmet vermektedir.

 

Sürdürülebilirliği her alanda yaygınlaştırıyor

Bu belgelendirme, TMGD A.Ş.’nin inovatif ve sürdürülebilir iş modelleri geliştirebilme yeteneğini de vurguluyor. Proseslerde ve sunulan hizmetlerde sağlanan katma bedeli artırmayı hedefleyen şirket, güç ve emisyonlardan, yatırımlara ve durum tespitine kadar her ayrıntısı ele almak için sürdürülebilirliği işletme stratejileri ve operasyonların her alanına yerleştirmeyi hedefliyor.

Sürdürülebilirlik Hizmetleri Danışmanlığı; karbon, su, güç, atık ve sürdürülebilir gereçler, sürdürülebilir sistemler, tedarik zinciri optimizasyonu ve çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık mevzularına kadar uzanan TMGD A.Ş., Paris İklim Muahedesi çerçevesinde hayatımıza girmiş olan Yeşil Mutabakat’ın (Green Deal) sanayi, ulaşım ve endüstrilerde hedeflediği radikal değişikliklere ayak uydurabilmesi için çalışmalarına devam ediyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin