TSKB Sürdürülebilirlik Alanındaki Derecelendirme Notu ile Global Bankalar Arasında İlk 10’da 

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TSKB Sürdürülebilirlik Alanındaki Derecelendirme Notu ile Küresel Bankalar Ortasında İlk 10’da 

Kurumların çevresel, toplumsal ve yönetişim (ÇSY) alanında risk düzeyini ve idare performansını ölçen Sustainalytics’in değerlendirmesine nazaran, TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası) 2023 yılında da Türkiye’nin en uygun kurumu oldu. Dünyadaki kalkınma bankaları ortasında 9. sıraya yükselen TSKB, küresel bankacılık bölümünde ilk 10 banka ortasında yer aldı.  

Nitelikli sürdürülebilir kalkınma vizyonuyla ülkemizin düşük karbonlu iktisada geçişine faal dayanak sağlayan TSKB’nin sürdürülebilirlik alanında kaydettiği muvaffakiyet, Sustainalytics tarafından bir kere daha tescillendi. ÇSY risk notunu bir evvelki yıla nazaran daha da uygunlaştıran Banka, 6,9 düzeyindeki risk notuyla ‘ihmal edilebilir risk’ olarak tanımlanan kategorideki yerini koruyarak dünyadaki kalkınma bankaları ortasında 9. sıraya yükselirken küresel bankacılık bölümünde ilk 10 banka ortasında yer aldı. TSKB, 15 binden fazla kurumun yer aldığı global sıralamada ise 40. sıraya yerleşti. 

Bankanın 2023 yılı notuna ait değerlendirmede bulunan TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç “Bankamızın ÇSY risk notuyla dünya liginde ilk 10’a yerleşme başarısı uzun yıllara dayanan sürdürülebilirlik odaklı iş modelimizin, bu eksende ulusal ve milletlerarası tüm paydaşlarımızla kurduğumuz faal iş birliklerinin kıymetli bir çıktısı. ÇSY alanındaki yüksek performansımız, ülkemizin orta ve uzun vadeli kalkınma gayeleri doğrultusunda Türkiye özel kesiminin çevresel, toplumsal ve yönetişim kriterli yatırımlarına yönelik sürdürülebilirlik temalı özellikli fonlar çekmemize direkt katkı sağlıyor. Sürdürülebilir yatırımları finanse etmek üzere milletlerarası tahvil piyasalarında gerçekleştirdiğimiz ihraçlar da yatırımcılardan yoğun talep alıyor. Bu yıl Eylül ayında gerçekleştirdiğimiz 4. sürdürülebilir tahvil ihracımızın ÇSY odaklı yeni yatırımcıların da ilgisi ile yaklaşık 2,5 kat talep görmesi bunun en büyük göstergesi. Bugün kaynaklarımızın yüzde 85’inden fazlası ve kredi portföyümüzün tamamına yakınıyla net sıfır yol haritamızdaki bilim temelli amaçlarımıza direkt tesir ediyoruz. Yatırım bankacılığı hizmetlerimizle, Türkiye sermaye piyasalarında ülkemizin net sıfır gayelerini gözeten enstrümanların çeşitlenmesi ve derinleşmesi için sorumluluk alıyoruz. Finansal hizmetlerimizin yanı sıra danışmanlık alanında da ülkemizin sürdürülebilir kalkınma ekosisteminde öncü çalışmalara imza atıyoruz. ÇSY risk ve idare notumuzla dalımızda örnek alınmaktan ve biriktirdiğimiz tecrübeyle tüm paydaşlarımızla daha ileriyi hedeflemekten büyük bir memnunluk duyuyoruz” diye konuştu.

Yatırımlarda ÇSY performansının rolü güçleniyor 

ÇSY performansının değerlendirmesinde küresel ölçekte kıymetli bir referans olarak kabul edilen Sustainalytics tahlili, bir şirketin bulunduğu bölüme has değerli ÇSY risklerine maruz kalma derecesi ve bu riskleri yönetme maharetini ölçüyor. Bu riskleri, ihmal edilebilir, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak kategorize eden Sustainalytics’in göz önünde bulundurduğu kriterler her geçen yıl daha kapsamlı alt unsurlarla geliştiriliyor.  

Tüm dünyada sürdürülebilirlik odaklı dönüşüm sürat kazanırken ÇSY derecelendirmesi hizmeti veren kurumların ve bu notlardan yararlanan kullanıcıların sayısı artmaya devam ediyor. Şirketlerin ÇSY performansının yatırım kararlarındaki rolü de gün geçtikçe güçleniyor. Bilhassa sürdürülebilirlik, tesir ve olumlu tarama odaklı yatırımcıların daha fazla başvurduğu bu notlar, kurumun iş modeli, finansal gücü, faaliyet gösterdiği coğrafya ve tarihî geçmişinin de tahlil edildiği kapsamlı bir incelemeye dayanıyor. 

ÇSY risk notuyla Türk bankacılık dalında uzun yıllardır müspet ayrışan TSKB, Sustainalytics’in memleketler arası güzel uygulama örneklerini dikkate alarak her yıl çıtasını daha da yükseltiyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin